Niskie ceny spowodowały 25% spadek przychodów i 63% spadek zysków grupy Akola.

Asociatyvi nuotr.

Spółka zajmująca się produkcją i handlem artykułami rolno-spożywczymi „Akola group“ (dawniej „Linas Agro Group“) wygenerowała skonsolidowane przychody w wysokości 1,12 mld USD w pierwszych dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023-2024, co stanowi spadek o 25% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

W okresie od stycznia 2023 r. do końca marca bieżącego roku, „Akola group“ zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją (EBITDA) wyniósł 46 mln euro, co oznacza spadek o 25%, podczas gdy zysk netto spadł o 63% do 9 mln euro, podała grupa na Wileńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych za pośrednictwem Nasdaq.

„Akola group“ CFO Mažvydas Šileika powiedział, że wszystkie segmenty operacyjne wygenerowały niższe przychody niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

„Najtrudniejsza sytuacja była w rolnictwie – zarówno uprawa roślin, jak i hodowla bydła mlecznego przynosiły straty. Rolnicy opóźniali inwestycje w nowe maszyny w obliczu niskich cen zbóż i mleka, ale to zwiększyło popyt na usługi wynajmu maszyn, co doprowadziło do ponad 150% wzrostu przychodów ze sprzedaży z tej działalności, powiedział Šileika w oświadczeniu.

.

Import surowców i dodatków paszowych z Ukrainy nie przebiegał gładko, powiedział, – wysyłki były utrudnione przez ograniczenia i protesty polskich rolników.

„Na rynku światowym podaż ziarna była wysoka w całym okresie objętym przeglądem, konkurencja między eksporterami była silna, co doprowadziło do dalszej presji na obniżenie cen ziarna z powodu dumpingu ziarna przez Rosję, która zwiększyła swoje kwoty eksportowe i obniżyła minimalną cenę pszenicy na eksport,“, powiedział Šileika.

„Wśród działań, które wzrosły najbardziej, był handel kwalifikowanymi nasionami, nawozami, niektórymi surowcami do pasz dla zwierząt, karmą dla zwierząt domowych i farmaceutykami weterynaryjnymi. Nasze własne elewatory zbożowe również odnotowały wzrost przychodów", powiedział Šileika.

W ciągu trzech kwartałów Grupa sprzedała 2,4 mln ton różnych produktów - o 12% mniej niż w tym samym okresie w latach 2022-2023.

„Grupa Akola“ prowadzi największą grupę rolno-spożywczą w krajach bałtyckich, składającą się z 69 spółek zależnych i 2 stowarzyszonych. Grupa zatrudnia obecnie 4,9 tys. osób.

Wideo