Ponownie zaproponowano 5% VAT na świeże owoce, warzywa i jagody

Asociatyvi nuotr.

Grupa posłów proponuje przywrócenie 5% obniżonej stawki podatku od wartości dodanej (VAT) na świeże owoce, warzywa i owoce jagodowe.

Poprawki do ustawy o podatku od towarów i usług, opracowane przez rządzących demokratów, socjaldemokratów, kilku opozycyjnych parlamentarzystów z Mieszanej Grupy Posłów oraz grupę Chłopów, Zielonych i Związku Chrześcijańskich Rodzin, mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. 

.

Poprawki zostały podpisane m.in. przez przewodniczącego Sejmu Sauliusa Skvernelisa oraz ministra gospodarki i innowacji Lukasa Savickasa.

Plan wdrożenia postanowień rządowego programu przewiduje obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 9% na ekologiczne owoce, jagody i warzywa certyfikowane w ramach krajowego systemu jakości żywności. 

Podkreślono, że w przypadku owoców, jagód i warzyw ekologicznych stawka podatku VAT wynosi 9%.

Autorzy poprawek twierdzą, że w oparciu o doświadczenia Łotwy, Polski, Francji i Niemiec, preferencyjny VAT na owoce i warzywa może promować zdrowsze odżywianie, rozwój lokalnego rolnictwa i ograniczenie szarej strefy.

Paul Andriejavas, przewodniczący zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Warzyw, powiedział wcześniej BNS, że sektor opowiada się za obniżeniem podatku VAT na owoce i warzywa, ponieważ stymulowałoby to konsumpcję warzyw, zwiększyło powierzchnię upraw i zatrudniło więcej osób w sektorze.

Jednocześnie niektórzy ekonomiści ostrzegają, że korzyści z takiego posunięcia są krótkotrwałe i nie będą odczuwalne przez konsumentów, gdy ceny powrócą do poprzedniego poziomu.

Premier Gintautas Paluckas powiedział, że w przyszłorocznym budżecie nie ma zbyt wiele miejsca na różne ulgi podatkowe, podczas gdy minister finansów Rimantas Šadžius powiedział, że w ogóle nie ma miejsca. 

.

Preferencyjna stawka VAT na owoce, warzywa i jagody była już kilkakrotnie proponowana. W 2017 roku, kiedy litewscy rolnicy zostali poważnie dotknięci przez ulewne deszcze, zaproponowano 5% stawkę na ich produkty przez trzy lata do 2021 roku. W tamtym czasie Ministerstwo Finansów szacowało, że obniżona stawka spowodowałaby utratę 135 mln euro wpływów do budżetu.

Rok później celem było wprowadzenie taryfy w wysokości 9%. Ówczesny premier Skvernelis wątpił, czy ceny spadną.

Wideo