Sejm zezwala rolnikom na produkcję tradycyjnych napojów alkoholowych w gospodarstwach agroturystycznych

Asociatyvi nuotr.

We wtorek Sejm przyjął poprawki do ustawy o alkoholu, które pozwolą rolnikom na produkcję tradycyjnych napojów alkoholowych do własnego spożycia lub do degustacji na miejscu w gospodarstwach agroturystycznych.

Poprawki zostały zatwierdzone 63 głosami za, przy 22 wstrzymujących się i 15 głosach przeciw. Ustawa wchodzi w życie 1 listopada 2024 r.

.

W myśl ustawy, tradycyjny napój alkoholowy produkowany przez rolnika to napój o zawartości do 65% objętościowych alkoholu etylowego, uznany za produkt dziedzictwa narodowego.

Ustawa przewiduje również, że produkcja naturalnie sfermentowanych napojów alkoholowych o stężeniu alkoholu etylowego nie większym niż 18% obj. i piwa – nie więcej niż 9,5% obj. jest dozwolona na Litwie, nie na sprzedaż, ale tylko do konsumpcji własnych potrzeb producenta lub jego rodziny.

Przewiduje się, że takie napoje nie będą dostępne w sprzedaży, a jedynie do spożycia w gospodarstwach turystycznych, do konsumpcji osobistej lub rodzinnej oraz do degustacji na miejscu. W ciągu roku kalendarzowego można wyprodukować maksymalnie 100 litrów tradycyjnych napojów alkoholowych.

Napoje produkowane przez rolników będą musiały być butelkowane w pojemnikach o pojemności 0,2–1 l. Te napoje alkoholowe będą musiały być wyraźnie oznakowane numerem, nazwą rolnika, który wyprodukował napój, datą i godziną produkcji, składem i zawartością alkoholu w objętości produktu.

Według projektodawców nowelizacji, zmniejszy ona przestępczość w kraju poprzez zapewnienie kontroli nad wielkością produkcji alkoholu i jakością produkowanych napojów.

Decyzja spotkała się z krytyką zarówno ze strony opozycji, jak i partii rządzącej

Parlamentarzystka Agnė Širinskienė skrytykowała decyzję, ponieważ ustawa alkoholowa powinna ograniczać konsumpcję, a nie do niej zachęcać. Powiedziała również, że taka legalizacja przyczyniłaby się do "ogłupienia" regionów.

„To godne ubolewania, że konserwatyści oceniają poziom cywilizacyjny kraju na podstawie tego, czy wolno mu produkować alkohol w domu. Przez 4 lata nie zrobiliście też nic dla regionów, a teraz przed wyborami próbujecie jeszcze bardziej upić litewskie wsie, tak jak zrobiła to carska Rosja czy Związek Radziecki" - tłumaczyła we wtorek w Sejmie Širinskienė.

„Celem ustawy alkoholowej jest zapewnienie zdrowszego społeczeństwa i ograniczenie konsumpcji“, – powiedziała.

Konserwatysta Vilius Semeska, który zaprzeczył takim oskarżeniom, argumentował, że wiele krajów zachodnich zezwala na produkcję tradycyjnych napojów, a tradycja spirytusowa nie jest dziedzictwem okupacji. Pomysł, że Litwini są wystarczająco dojrzali, aby pić z umiarem, poparł Kęstutis Mažeika, poseł na Sejm.

.

„Litwa, podobnie jak inne kraje Europy Zachodniej, w końcu zalegalizuje produkcję tradycyjnych napojów alkoholowych (...) Ta dość surowa regulacja jest korzystna dla regionów i wsi“, – argumentował V. Semeška.

„Myślę, że jesteśmy wystarczająco dojrzali, aby ludzie mogli serwować go gościom i odwiedzającym, wytwarzając naturalny produkt“, – powiedział K. Mažeika.

Poprawki spotkały się również z krytyką ze strony wolnej właścicielki Morgana Daniele, która uważa, że prawo zawiera zbyt mało mechanizmów kontrolnych i nie zapewni zdatności napojów do picia. Podkreśliła, że gdyby te same mechanizmy zostały zaproponowane w celu uregulowania domowej roboty marihuany, Parlament nie poparłby tej propozycji.

„Tym projektem legalizujecie wódkę domowej roboty. Ale gdyby było to prawo zezwalające na konopie indyjskie, czy byłoby to satysfakcjonujące? Czy satysfakcjonujące byłoby to, że nie ma mechanizmów kontrolnych, że nie ma kontroli? Głównym argumentem jest to, że ludzie ukrywają się teraz, ponieważ produkcja nie jest legalna. Obecnie istnieje projekt, który legalizuje substancję, która jest śmiertelna, jeśli zostanie przygotowana nieprawidłowo. Ale nie ma obowiązku transportu i inspekcji, – – skomentował freeman.

Liberał Eugenijus Gentvilas skrytykował to stanowisko jako pozbawione spójności. Sam polityk stwierdził, że „głosowałby za legalizacją zarówno sziszy, jak i marihuany“.

.

20 posłów zaproponowało, aby już w 2021 r. zezwolić na przygotowywanie, przechowywanie i sprzedaż domowej wódki i innych tradycyjnych napojów alkoholowych słabszych niż 65 stopni przez rolników zarejestrowanych w litewskim rejestrze rolników, którzy zajmują się turystyką wiejską i są certyfikowanymi tradycyjnymi rzemieślnikami.

Na Litwie jest 300 certyfikowanych producentów produktów spożywczych dziedzictwa narodowego, z czego około 70 to rolnicy.

Wideo