Sejmowi prawnicy oceniają propozycję budowy domków letniskowych w lasach: niekonstytucyjna

Miesto miškas. AM nuotr.

Propozycja umożliwienia budowy małych budynków rekreacyjnych na gruntach leśnych jest sprzeczna z Konstytucją i praworządnością, według Departamentu Prawnego Sejmu. Według nich taka budowa domków letniskowych na gruntach leśnych stworzyłaby warunki do spontanicznego rozwoju lasów.

Do takiego wniosku doszedł Departament Prawny Kancelarii Sejmu po ocenie poprawek do ustawy o lasach zgłoszonych przez parlamentarzystów reprezentujących ugrupowanie "Nemunas aušros“.

„Budowa tymczasowych obiektów rekreacyjnych (domków letniskowych) na gruntach leśnych stworzyłaby warunki wstępne dla spontanicznego (niekontrolowanego) rozwoju lasów, ponieważ nie jest jasne, ile i jakiego rodzaju obiektów można zbudować na jednej działce leśnej, a nie ma proponowanych wymagań dotyczących wysokości i kubatury obiektów; ograniczyłoby to dostęp społeczeństwa do lasu" - zauważył Departament Prawny w swoim wniosku.

Prawnicy Sejmu kwestionują również, czy proponowana inicjatywa jest zgodna z właściwym, racjonalnym użytkowaniem i ochroną lasu i jego zasobów, zachowaniem środowiska naturalnego i nie naruszy dobrostanu dzikich zwierząt, interesu publicznego chronionego przez Konstytucję.

W opinii Departamentu Prawa budowa domków letniskowych na gruntach leśnych nie przyczyni się do zachowania lasu jako wartości chronionej przez Konstytucję.

„Proponowane wymogi dotyczące budowy tymczasowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych (domków letniskowych) nie są jasne, precyzyjne i zrozumiałe, a te, które są jasne i zrozumiałe, nie są wystarczające dla zachowania lasu, który jest jednym z głównych dóbr przyrodniczych, nie są zgodne z konstytucyjnym nakazem ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego, a zatem projekt proponowanych przepisów jest sprzeczny z art. 54 Konstytucji i zasadą państwa prawnego" - stwierdził w konkluzji Departament Prawa. 

Ponadto art. 54 Konstytucji stanowi, że państwo sprawuje pieczę nad ochroną środowiska naturalnego, fauny i flory, poszczególnych tworów przyrody oraz obszarów szczególnie cennych, a także czuwa nad wykorzystaniem zasobów naturalnych z umiarem oraz ich odnawianiem i wzbogacaniem. 

.

„Wszyscy właściciele, zarządcy i użytkownicy działek, lasów i zbiorników wodnych muszą respektować konstytucyjny nakaz ochrony środowiska przyrodniczego, ochrony środowiska przyrodniczego, niepogarszania jego stanu, niepowodowania szkód w środowisku przyrodniczym“, – mówią prawnicy Sejmu. 

>

Ustawa nie definiuje pojęcia „tymczasowej budowli rekreacyjnej”

Według prawników Sejmu, pojęcie "tymczasowego obiektu rekreacyjno-wypoczynkowego" lub "domku letniskowego" nie zostało zdefiniowane ani w projekcie, ani w żadnej innej ustawie, więc jego treść nie jest jasna. 

>

„Nie jest jasne, w jaki sposób pojęcie „tymczasowy budynek rekreacyjno-wypoczynkowy (dom letniskowy)“ miałoby być rozumiane w projekcie: czy jako „tymczasowy obiekt budowlany“, którego głównymi cechami byłaby powierzchnia całkowita nieprzekraczająca 24 metrów kwadratowych oraz ograniczony czas użytkowania, natomiast pozostałe parametry techniczne obiektu (np. wysokość obiektu) lub cechy konstrukcyjne nie byłyby regulowane; czy pod tym pojęciem należałoby rozumieć „prosty obiekt budowlany“, którego cechy konstrukcyjne i parametry techniczne określa ustawa Prawo budowlane oraz inne normatywne dokumenty techniczne budownictwa“ - zauważają prawnicy Sejmu.

„ czy obiekty te miałyby mieć lekką konstrukcję, łatwą do rozbiórki po zakończeniu okresu użytkowania obiektu; czy obiekty te mogłyby posiadać podpiwniczenie, którego powierzchni, zgodnie z obowiązującą regulacją prawną, nie wlicza się do powierzchni całkowitej obiektu“, – pytania stawia Departament. 

Nie jest dla nich jasne, czy użytkowanie tych obiektów wiązałoby się z budową sieci inżynieryjnych (np. wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, elektroenergetycznych przesyłowych, sieci łączności elektronicznej itp.) oraz budową dróg dojazdowych.

Departament Prawny rozważa również, czy możliwe byłoby wycięcie części drzew pod budowę domów letniskowych i zapewnienie infrastruktury.

Nie jest jasne, ile i jak wysokich domków letniskowych będzie można postawić na jednej działce leśnej 

Po ocenie inicjatywy posłów z grupy "Nemunas aušros" sejmowi prawnicy zauważają również, że projekt nie proponuje określenia, ile tymczasowych obiektów rekreacyjnych może powstać na jednej działce leśnej. Według nich, nie ma również propozycji ustalenia minimalnej wielkości jednego lub więcej tymczasowych obiektów rekreacyjnych na działkach leśnych, ani żadnych wymagań dotyczących ich wysokości i objętości.

„Tym samym, zgodnie z zapisami projektu, na jednej działce leśnej mogłaby powstać nieograniczona liczba tymczasowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych (domków letniskowych), bez żadnych wymogów poza maksymalną powierzchnią całkowitą" - stwierdzili prawnicy.

Ominęli oni uzasadnienie propozycji dopuszczenia budowy domków letniskowych w szczególności w lasach zagospodarowanych grupy IV, gdzie celem gospodarowania jest zakładanie drzewostanów produkcyjnych zgodnie z wymogami ochrony środowiska, zapewnienie ciągłości dostaw drewna lub wyprodukowanie jak największej ilości drewna w jak najkrótszym czasie.

Prawnicy zwracają również uwagę, że na obszarach chronionych znajdują się również lasy gospodarcze z grupy IV.

Nie jest dla nich jasne uzasadnienie propozycji dopuszczenia tymczasowych budynków rekreacyjnych o powierzchni 24 metrów kwadratowych lub mniejszej na gruntach leśnych, a nie na innych obszarach wspólnych.

Departament Prawny podnosi również kwestię tego, który organ gminy powinien wydać pozwolenie na budowę i który organ państwowy lub miejski powinien mieć prawo do cofnięcia pozwolenia.

Departament Prawny podnosi również kwestię tego, który organ gminy powinien wydać pozwolenie na budowę.

Pytania kontrolne

Promotorzy domów w lasach podkreślają, że takie struktury nie mogą być wykorzystywane jako stałe miejsca zamieszkania. Jednak, jak wskazują eksperci prawni, zgodnie z prawem budowlanym, tymczasowy obiekt budowlany i prawa do niego nie są rejestrowane w rejestrze nieruchomości.  

„ Z zapisów projektu nie wynika, w jaki sposób miałby zostać zapewniony mechanizm kontroli przestrzegania tego proponowanego warunku i innych warunków, jakie podmioty miałyby taką kontrolę sprawować oraz na podstawie jakich dokumentów lub rejestrów można byłoby ustalić, gdzie na gruncie leśnym znajdują się tymczasowe obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe (domki letniskowe), – zauważa w konkluzji Departament Prawny.

Sugeruje antykorupcyjną ocenę projektu

Sejmowi prawnicy, którzy dopatrują się sprzeczności z Konstytucją, uważają również, że zmiany w ustawie o lasach, które przewidują budowę domków letniskowych w lasach, są niezgodne z przepisami ustawy o szczególnych warunkach zagospodarowania przestrzennego, ustawy Prawo budowlane, a także nie są zgodne z zasadami jasności i systematyczności prawodawstwa określonymi w ustawie o ramach legislacyjnych. 

W ocenie Departamentu Prawnego Sejmu proponowane zmiany w ustawie powinny zostać zaopiniowane przez Rząd.

Jak już informowała ELTA, w marcu tego roku Martynas Gedvilas, członek grupy "Nemunas aušros“, wraz z innymi członkami grupy, zarejestrował poprawki do ustawy o leśnictwie, które proponują zezwolenie na budowę małych domów letniskowych na gruntach leśnych.

Poprawki pozwoliłyby, pod pewnymi warunkami, na budowę tymczasowych domków letniskowych o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 24 metrów kwadratowych na gruntach leśnych. Po zatwierdzeniu przez Parlament, budowa domków letniskowych na gruntach leśnych nie wymagałaby również zmiany przeznaczenia gruntów.

Proponuje się, aby zezwolić na budowę domów wakacyjnych tylko w grupie IV – gospodarstwo – lasy, gdzie to „nie jest sprzeczne z dokumentami planowania terytorialnego i wymogami środowiskowymi“.

>

Nawiasem mówiąc, takie struktury nie będą mogły być wykorzystywane jako stałe miejsca zamieszkania. Zmiany w prawie zabraniają przekształcania obiektów rekreacyjnych zbudowanych w lesie w budynki mieszkalne. Jeśli budowle będą wykorzystywane z naruszeniem tego wymogu lub jeśli zostaną wykryte naruszenia środowiskowe, pozwolenie na budowę może zostać cofnięte.

Jednocześnie proponuje się dodanie do ustawy o lasach wymogu, aby budowa domów letniskowych "nie naruszała integralności ekosystemów leśnych" oraz aby zabronione było "naruszanie naturalnych zbiorników wodnych, obszarów chronionych lub obiektów dziedzictwa przyrodniczego".

Budowa domu na gruncie leśnym wymagałaby zezwolenia gminy, które byłoby przyznawane właścicielowi lasu na wniosek i po przedłożeniu odpowiednich ocen środowiskowych.

Obecnie prawo zabrania budowy budynków na gruntach leśnych, z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w ustawie.

Wideo