Wznowienie importu rosyjskiego gazu do UE byłoby historycznym błędem
Minister spraw zagranicznych Kęstutis Budrys mówi, że byłoby historycznym błędem dla urzędników Unii Europejskiej (UE) rozważanie wznowienia zakupu rosyjskiego gazu jako możliwego czynnika zakończenia wojny w Ukrainie.
„Uzależnienie od niego pozwoliło Kremlowi finansować wojny, szantażować narody i podważać europejskie bezpieczeństwo. Nawet rozważanie powrotu do importu rosyjskiego gazu byłoby historycznym błędem", napisał minister na portalu społecznościowym „X“ w sobotę.
„Rosję trzeba pokonać, a nie nagradzać ją nowymi strumieniami dochodów”, dodał.
K. Budrys uważa, że "Europa nauczyła się na własnej skórze, że rosyjski gaz to coś więcej niż wygoda, to broń geopolityczna". Dlatego, powiedział, kraje muszą nadal podążać właściwą drogą.
„Europa musi utrzymać kurs: odmówić rosyjskiego gazu, zaostrzyć sankcje wobec rosyjskiego sektora energetycznego, wspierać Ukrainę i inwestować w długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne“, – powiedział Budrys.
ELTA przypomina, że o rozważanej w Brukseli możliwości wznowienia dostaw rosyjskiego gazu informował w tym tygodniu wpływowy „Financial Times“. Głównym motywem, według publikacji, są niższe ceny gazu w Europie.
W piątek minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas powiedział, że Litwa nie jest skłonna popierać takich rozważań. Jak powiedział Ž. Vaičiūnas powiedział, że Litwa, która stała się pierwszym krajem UE, który odmówił importu rosyjskiego gazu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., będzie nadal demonstrować to stanowisko. Wilno będzie zachęcać swoich partnerów do priorytetowego traktowania alternatyw dla innych, coraz bardziej opłacalnych finansowo odnawialnych źródeł energii.
Według Komisji Europejskiej (KE), w pierwszej połowie 2024 r. rosyjski gaz stanowił 18% całkowitego importu gazu do UE. Odpowiada to 25,4 mld metrów sześciennych. W pierwszej połowie 2023 r. import z Rosji stanowił 14% całkowitej wartości 21,2 mld metrów sześciennych.
Rosja wyprzedziła USA, aby ponownie stać się drugim co do wielkości dostawcą gazu do UE po Norwegii, przy czym Słowacja, Węgry i Austria są największymi dostawcami.
Rosja wyprzedziła USA, aby ponownie stać się drugim co do wielkości dostawcą gazu do UE po Norwegii.
![](https://agrobite.pl/assets/images/Facebook_Logo_Primary.png)