EAA apeluje do Copa-Cogeca o zakaz importu warzyw z Rosji i Białorusi do krajów UE

Žemės ūkio rūmų nuotr.
„Na posiedzeniu poruszyłem kwestię importu rosyjskich warzyw do UE. Poinformowałem Izbę, że Rosja zamierza podwoić eksport warzyw do UE w 2024 r., że nie potrzebujemy eksportu z państwa terrorystycznego i że zaproponowałem zakaz lub wprowadzenie ceł handlowych. Taki sam status powinna mieć Białoruś, która jest pod wpływem Rosji. Dobrze jest widzieć, że inicjatywa EAA została poparta przez Duńczyków, Hiszpanów, Polaków, Rumunów, a pełniący obowiązki sekretarza generalnego Copa-Cogeca, Patric Pgani, poinformował nas, że przygotuje analizę i oceni dane. Z niecierpliwością czekamy więc na wyniki tego ćwiczenia", powiedział Baravykas po spotkaniu.

Stosunki UE-Rosja są napięte od 2014 r. z powodu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, jej wsparcia dla grup separatystycznych we wschodniej Ukrainie, destabilizującej polityki w krajach sąsiednich, kampanii dezinformacyjnych i cybernetycznych oraz łamania praw człowieka w tym kraju. 24 lutego 2022 r. Rosyjska inwazja na Ukrainę na dużą skalę zatrzymała pozostałą współpracę polityczną, kulturalną i naukową, a w marcu Rosja rozpoczęła wielką inwazję na Ukrainę. Wraz z przyjęciem przez UE Strategicznego kompasu bezpieczeństwa i obrony w marcu 2014 r., uznając, że Rosja stanowi długoterminowe i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, oraz potępiając rosyjskie uzbrojenie w żywność podczas wojny na Ukrainie, co doprowadziło do globalnego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego, jasne jest, że środki te nie są wystarczające, ponieważ wejście Rosji do UE stało się głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy;Państwa UE, w tym Rosja i jej sojusznik Białoruś, importują warzywa i inne produkty rolno-spożywcze w ogromnych ilościach, które równoważą ustalony rynek w UE i stosują dumpingowe ceny, które powodują straty dla producentów w UE i grożą bankructwem producentom rolno-spożywczym w UE.

W domenie publicznej Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (marzec 2024 r.) otwarcie chwaliła się, że liczba państw członkowskich UE, które podwoją się w 2024 r., do 118 000. Doprowadziło to do ogromnych zysków dla producentów, handlowców i budżetów kraju agresora oraz szkód gospodarczych dla producentów z UE i zniszczenia sektora rolno-spożywczego. Sytuacja ta jest dowodem na wojnę hybrydową i podważa siłę i odporność UE.

Międzynarodowa platforma informacyjno-analityczna EastFruit dla branży owocowo-warzywnej w Europie Wschodniej, Azji Środkowej i na Kaukazie ogłasza, że rok 2024 będzie szczególnie trudny dla unijnych producentów publicznych; Ceny rynkowe ziemniaków, cebuli, ogórków i pomidorów są znacznie niższe niż w poprzednich okresach, ze względu na gwałtowny wzrost importu publicznych warzyw z Rosji.

Žemės ūkio rūmai

Wideo