Litwa wspiera inicjatywę "Ziarno z Ukrainy"
Laura Ramanauskaitė, wiceminister rolnictwa, wzięła udział w trzeciej edycji szczytu "Zboża z Ukrainy" w Kijowie. Wydarzenie było moderowane przez ministra rolnictwa Ukrainy, Witalija Kovala, a udział w nim wzięli prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej, Janusz Wojciechowski, a także prezydent Republiki Litewskiej, Gitanas Nausėda, który przemawiał zdalnie wraz z przedstawicielami innych krajów.
W swoim przemówieniu pani Ramanauskaite podkreśliła rolę Ukrainy w kontekście globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
„Zagrażająca rzeczywistość wymaga adaptacji, aby sprostać wyzwaniom zrównoważonych systemów żywnościowych, bezpieczeństwa i żywienia. Litwa aktywnie poszukuje rozwiązań w celu zabezpieczenia nowych szlaków logistycznych dla ukraińskich produktów i wzmocnienia ich konkurencyjności na rynku globalnym. Trwa współpraca z Wielką Brytanią w celu opracowania systemu weryfikacji pochodzenia zbóż w oparciu o badania izotopowe, który wkrótce zostanie uruchomiony.
Wiceminister podkreślił wsparcie Litwy dla Ukrainy i jej wysiłki na rzecz zwalczania nieuczciwych rosyjskich praktyk w handlu zbożem. Wiceminister z zadowoleniem przyjął wsparcie litewskiego rządu w wysokości 5 mln euro na rozwój odnawialnych źródeł energii w Ukrainie. Pani Ramanauskaitė wyraziła bezwarunkowe poparcie Litwy dla Ukrainy i zobowiązała się do pomocy w utrzymaniu uwagi społeczności międzynarodowej poprzez podkreślanie niezbędnej roli Ukrainy w dostarczaniu zboża do krajów, którym brakuje surowców rolnych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podzielił się głównymi osiągnięciami programu żywnościowego "Ziarno z Ukrainy". Prezydent podkreślił, że pomoc humanitarna w ramach programu uratowała już 20 milionów ludzi przed głodem, a eksportowane ukraińskie produkty nakarmiły 400 milionów ludzi w 100 krajach. Podziękował również krajom partnerskim za ich aktywne wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił znaczenie wspólnoty w tym krytycznym czasie wojny.
W swoim przemówieniu prezydent Republiki Litewskiej zauważył, że Litwa zdecydowanie popiera wysiłki Ukrainy na rzecz utrzymania korytarza transportowego na Morzu Czarnym. Nie ma innej alternatywy dla przezwyciężenia rosyjskiego zagrożenia militarnego niż odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad lądem i morzem.
W celu wyrażenia solidarności z Ukrainą i podkreślenia jej znaczenia w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego, przedstawiciele krajów uczestniczących w międzynarodowej konferencji wydali wspólne oświadczenie.
W oświadczeniu kraje podkreśliły, że żywność nigdy nie może być używana jako broń wojenna, a męczeństwo ludności cywilnej jest zabronione przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przypomniano również, że globalne bezpieczeństwo żywnościowe zależy od ciągłej ochrony łańcuchów dostaw żywności. Na koniec podkreślono, że pomimo rosyjskiej agresji, która zniszczyła 30% potencjału rolnego Ukrainy i zajęła 20% jej gruntów rolnych, Ukraina pozostaje ważnym partnerem Światowego Programu Żywnościowego ONZ i kluczowym gwarantem globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Pierwszy Międzynarodowy Szczyt Bezpieczeństwa Żywnościowego odbył się w Kijowie w listopadzie 2022 r., wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję agresji na Ukrainę na dużą skalę. Program "Ziarno z Ukrainy", zainicjowany przez prezydenta Zełenskiego, jest wspierany przez ponad 30 krajów i organizacji międzynarodowych, które pracują nad tym, aby ukraińskie zboże dotarło do krajów Afryki i Azji, w których brakuje żywności. Rząd Litwy przeznaczył na tę inicjatywę 2 miliony euro w latach 2022 i 2023.