Sejm: Litwa wkrótce dołączy do Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ

Žemės ūkio ministerijos nuotr.

Litwa wkrótce stanie się członkiem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)– Sejm ratyfikował w czwartek Porozumienie Rzymskie z 1976 r. w sprawie utworzenia Funduszu. 

Jak powiedział na posiedzeniu Sejmu Giedrius Surplys, "chłop", Litwa przystępuje do Funduszu, aby móc zapewnić jeszcze większe wsparcie Ukrainie, gdy ta w końcu dołączy do Funduszu. 

>

„Chodzi o żywność, chodzi o pomoc humanitarną. Abyśmy mogli odgrywać bardziej aktywną rolę w wyjaśnianiu krajom afrykańskim i azjatyckim, że Unia Europejska jest nie tylko inwestorem, darczyńcą, ale także organizacją opartą na wartościach, która zapewnia wsparcie i promuje wartości demokratyczne, zapobiegając takim naruszeniom prawa międzynarodowego, których obecnie dopuszcza się Rosja", powiedział parlamentarzysta.

„Z jakiegoś powodu, w niektórych krajach Afryki lub Azji, pomimo faktu, że Unia Europejska jest największym darczyńcą, nadal uważa się, że to ona jest winna wojnom, wzrostowi cen zbóż. Dołączenie do tego międzynarodowego funduszu pozwoliłoby nam odegrać bardziej aktywną rolę w zmianie tej narracji" - dodał Surplys.

W czwartek 84 deputowanych głosowało za ratyfikacją umowy, przy braku głosów wstrzymujących się lub przeciwnych.

Rada PrezesówIFAD zatwierdziła członkostwo Litwy i Serbii na początku tego roku oraz Ukrainy w 2023 roku.   

Fundusz ma 177 członków. Spośród krajów UE, oprócz Litwy, Łotwy, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Słowenia, Malta, Bułgaria i Rumunia nie są jeszcze członkami. 

.

Członkostwo Litwy w IFAD uzupełniłoby jej obecne członkostwo w innych organizacjach żywnościowych ONZ z siedzibą w Rzymie, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowym Programie Żywnościowym (WFP). Istnieje coraz większa koordynacja między tymi trzema organizacjami.

Wideo