Rolnicy nie powinni być karani za zaorywanie użytków zielonych, mówi minister

Asociatyvi nuotr.

Rolnicy nie powinni być karani za zaorywanie użytków zielonych, mówi minister rolnictwa. Kazys Starkevičius obwinia negocjatorów za to, że nie udało im się wywalczyć w Brukseli korzystnych warunków użytkowania trwałych użytków zielonych przez krajowych rolników.

„Celem jest doprowadzenie do tego, aby rolnicy nie byli karani za zaorywanie łąk“, minister powiedział we wtorek sejmowej komisji ds. obszarów wiejskich.  

>

K. Starkevičius zrzucił winę za zaistniałą sytuację na negocjatorów ministerstwa i attaché ds. rolnictwa w Unii Europejskiej.

„Nie negocjowaliśmy (Bruksela – BNS). To jedno ze słabych ogniw“, – powiedział minister.  

.

„Zła robota przedstawicieli w Brukseli, którzy nie wynegocjowali korzystniejszego reżimu dla uprawy trwałych użytków zielonych. Negocjowali słabo, słabo, a potem musimy cierpieć tutaj. Może powinniśmy wrócić na Litwę do pracy, a nie zostać tam na zawsze. To może być na zawsze, jeśli wyniki będą dobre. Dziś ich nie widzimy" - powiedział Starkevičius.

Podkreślił, że wieloletnie użytki zielone nadal są sztucznie deklarowane.  

.

„Napłynął cały szereg faktów, materiałów, gdzie okazuje się, że przez pięć lat było to zaorywane, były prowadzone uprawy, ale mimo tego, że jest materiał satelitarny, który pokazuje, że tak było, to Krajowa Agencja Płatnicza w jakiś sposób zarejestrowała, że jest to użytek zielony, “, – stwierdził minister. 

Przy 566 600 hektarach trwałych użytków zielonych zadeklarowanych przez rolników w 2023 r., odsetek takich użytków zielonych spadł o ponad 5% (w porównaniu do 694 500 hektarów w 2018 r.), co jest zabronione przez UE. W rezultacie rolnicy musieliby przywrócić co najmniej 87 000 ha trwałych użytków zielonych.

W styczniu tego roku, podczas protestu rolników, rolnicy byli oburzeni naleganiami rządu, aby część ich gruntów ornych została przywrócona do trwałych użytków zielonych i nie była wykorzystywana do celów rolniczych.

Wiosną tego roku Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie zmian w przywracaniu trwałych łąk i pastwisk, pozwalając litewskim rolnikom nie przywracać takich łąk – pozwoliło to również na włączenie do obliczeń na bieżący rok trwałych łąk, które nie są obecnie zadeklarowane, ale znajdują się w warstwie trwałych łąk – i pozwoliło Litwie uzupełnić niedobór 87 000 hektarów użytków zielonych. 

Do tej pory Litwa była w stanie znaleźć obszary rezerwowe, które zostały zrekompensowane, dzięki czemu rolnicy nie musieli odtwarzać użytków zielonych.

Litwa jest zaangażowana w ochronę trwałych użytków zielonych w UE.  

Wideo