Druga generacja Bark Beetle Typograph rozpoczyna rok o jedną trzecią liczniejsza niż w ubiegłym roku

Aplinkos ministerijos nuotr.

Drugie pokolenie korników było o 28% liczniejsze niż w ubiegłym roku. Wzrost ten wynika z wcześniejszego rozwoju korników drugiej generacji. Rekordowo ciepła pogoda w marcu doprowadziła do niezwykle wczesnego rozpoczęcia lotu kornika i zaatakowania zielonych świerków. Latanie rozpoczęło się 3– 4 tygodnie wcześniej niż zwykle.

W pierwszym tygodniu lipca 2024 r. przeprowadzono czwarte badanie latających korników (Ips typographus L.). Policzono chrząszcze, które zostały złapane w pułapki używane do monitorowania populacji. Liczba odłowionych korników była o 28% wyższa niż w tym samym okresie 2023 roku. Liczba latających chrząszczy wzrosła w 14 regionach w porównaniu z poprzednim okresem, w 1 pozostała na bardzo podobnym poziomie, a w 7 regionach odnotowano spadek.

Były one szczególnie liczne w lasach świerkowych południowych regionów Litwy i bardzo liczne w regionach centralnych i północnych.

W najbliższej przyszłości największą liczbę korników złowiono w regionach Troki (4117 w pułapce), Radziwiliszki (3851) i Prienai (3031). Największy wzrost liczby latających gąsienic podczas czwartego spisu zaobserwowano w regionach Rokiškis, Radviliškis, Ukmergė i Ignalina. Najniższą liczbę korników odnotowano w lasach świerkowych regionu Žemaitija.

W ciągu czterech badań złapano średnio 12229 chrząszczy na pułapkę (13427 w 2023 r.), czyli o 9% mniej niż w ubiegłym roku. Chociaż tegoroczne czwarte liczenie było znacznie bardziej obfite niż w ubiegłym roku, ze względu na 13% niższe połowy w pierwszych trzech liczeniach, średni połów korników w 2024 r. pozostaje nieco niższy niż w ubiegłym roku. 

.

Dane z monitoringu populacji kornika na poszczególnych stanowiskach badawczych można znaleźć TUTAJ: Dane z monitoringu populacji kornika (od 2010 r.).

Straż Leśna przypomina, że przepisy o ochronie sanitarnej lasu zobowiązują właścicieli lasów do wycinania wiatrołomów świerkowych, przebiśniegów i silnie uszkodzonych drzew, zanim groźne szkodniki zasiedlą ich pnie, a drzew iglastych, przed uformowaniem się pierwszych poczwarek, podlegają wycince sanitarnej i są usuwane w promieniu 3 km od granicy drzewostanu, w którym występuje więcej niż 20% gatunków drzew iglastych., lub korowanie drzew zasiedlonych przez kinivarps.

Aplinkos ministerija

Wideo