Parlament przyjmuje rezolucję odzwierciedlającą krajowe porozumienie w sprawie lasów

Aplinkos ministerijos nuotr.

Parlament przyjmuje rezolucję w sprawie polityki leśnej, określającą poglądy Parlamentu na temat długoterminowej zrównoważonej polityki leśnej. Rezolucja Parlamentu jest aktem nielegislacyjnym mającym na celu potwierdzenie na piśmie stanowiska Parlamentu w sprawie o znaczeniu krajowym.

„Można powiedzieć, że zainicjowane na początku kadencji Narodowe Porozumienie Leśne, które zgromadziło 400 osób do szerokiej dyskusji, stało się faktem. Swoje podpisy pod nim złożyli nie tylko liderzy partii politycznych, ale większość posłów głosowała za uchwałą w sprawie polityki leśnej, a część Narodowego Porozumienia Leśnego przełożyła się na konkretne zmiany w ustawie o lasach. Projekt ustawy o lasach został już zatwierdzony przez rząd i będzie omawiany w Sejmie w najbliższej przyszłości", powiedział Simonas Gentvilas, minister środowiska.

Dokument przedłożony przez Aistė Gedvilienė, przewodniczącą Komisji Środowiska Sejmu, wraz z innymi parlamentarzystami, osiąga porozumienie w 6 tematach. Osiągnięto porozumienie w sprawie rozwoju nauki związanej z leśnictwem i systemów szkoleniowych; relacji między własnością prywatną a interesem publicznym; otwartości sektora leśnego, lepszej informacji publicznej i zaangażowania w podejmowanie decyzji; tworzenia stabilnych i odpornych na klimat lasów, zwiększonego magazynowania dwutlenku węgla i pokrywy leśnej; identyfikacji i zwiększania społeczno-kulturowej wartości lasów; oraz tworzenia atrakcyjnych możliwości zatrudnienia w sektorze leśnym, zabezpieczenia społecznego i ochrony pracowników.

Wyzwania związane ze zmianą klimatu i różnorodnością biologiczną oraz zmieniające się potrzeby społeczeństwa w zakresie lasów w kraju skłoniły do gruntownego przeglądu litewskiej polityki leśnej, a Ministerstwo Środowiska zainicjowało Narodowe Porozumienie Leśne już w 2021 r. w celu uzgodnienia długoterminowego kierunku zrównoważonej polityki leśnej i odpowiedzi na kwestie poruszane przez różne grupy interesu.

Narodowe Porozumienie Leśne zostało opracowane przez około 40 różnych organizacji i prawie 400 uczestników. Dokument był omawiany podczas 150 wydarzeń w różnych formatach, a ostateczny tekst porozumień został ukształtowany przez dziewięć grup tematycznych, z których sześć było w stanie osiągnąć porozumienie. Te ostatnie zostały przełożone na uchwałę "O polityce leśnej" przyjętą dziś 72 głosami w Sejmie.

Aplinkos ministerija

Wideo