Minister Środowiska nadal chroni wilki, a nie własność ludzi

Vilkas. Canva nuotr.

Minister środowiska Simonas Gentvilas zatwierdził limit polowań na wilki na nowy sezon łowiecki – będzie można polować na 341 wilków, tak jak w poprzednim sezonie.

Sezon polowań na wilki rozpoczyna się 15 października i trwa do 31 marca. Sezon polowań na wilki kończy się wcześniej, jeśli limit ten zostanie wyczerpany. Chociaż ten sam limit został ustalony w poprzednim sezonie łowieckim, upolowano tylko 281 wilków.

Zgodnie z Regulaminem Polowań, limit polowań na wilki jest zatwierdzany przez Ministra Środowiska na podstawie zasad określonych w Planie Ochrony Wilka, w celu zapewnienia właściwego stanu ochrony gatunku wilka. Opracowanie wniosku opierało się głównie na badaniach genetycznych i produktywności wilków upolowanych w latach 2023-2024, przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Rolniczej Uniwersytetu Witolda Wielkiego (VMU), oraz na postanowieniu Planu Ochrony Wilka, zgodnie z którym, jeśli populacja przekroczy limit 62 rodzin, wykorzystanie populacji należy zaplanować w taki sposób, aby zapewnić jej równomierne zmniejszenie i utrzymanie w granicach od 32 do 62 rodzin.

Badania genetyczne i wiekowe upolowanych wilków wykazały, że upolowane szczenięta pochodzą z 69 nie blisko spokrewnionych grup (rodzin). 64 rodziny wilków zostały zidentyfikowane na podstawie badań genetycznych i wiekowych upolowanych wilków w latach 2022-2023, tj. badania genetyczne wykazały, że liczba rodzin w kraju nieznacznie wzrasta w ostatnich latach.

Jednak baza danych bioróżnorodności Państwowej Służby Obszarów Chronionych odnotowała znacznie mniej zgłoszeń obecności wilków w latach 2023-2024. Dane te wykazały dwukrotnie mniej kolonii niż w poprzednim sezonie łowieckim. Ta duża różnica w danych jest przypisywana spadkowi aktywności raportowania, ale nie faktycznemu spadkowi liczebności wilków. Dlatego też badania genetyczne są uważane za bardziej wiarygodne źródło danych, wykazując dalszy niewielki wzrost liczby rodzin wilków.

Ponieważ liczba wilków jest bardzo podobna do zeszłorocznej, a Plan Ochrony Wilka zobowiązuje do planowania wykorzystania populacji powyżej bezpiecznych limitów w taki sposób, aby zapewnić stałą redukcję populacji wilków, limit polowań na wilki został ustalony na tym samym poziomie co w zeszłym roku.

Szkody wyrządzane przez wilki zwierzętom hodowlanym utrzymywały się w ostatnich latach na stosunkowo wysokim poziomie. Do 16 września 2024 r. wypłacono 131 000 euro w ramach odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki zwierzętom gospodarskim, 112 908 euro do 12 września 2023 r. i 127 137 euro do 20 września 2022 r. w celu zrekompensowania hodowcom zwierząt gospodarskich.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Akademię Rolniczą VMU na wilkach upolowanych w sezonie łowieckim 2023–2024 zostały opublikowane na stronie internetowej Państwowej Służby Terenów Chronionych strony internetowej.

Rozporządzenie Ministra Środowiska "W sprawie zatwierdzenia limitu odstrzału wilków w sezonie łowieckim 2024–2025“ dostępne jest tutaj.

Wideo