Komisja Europejska poszukuje rozwiązań w celu zmniejszenia zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku

Asociatyvi nuotr.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady mającego na celu zapobieganie uwalnianiu plastikowych granulek do środowiska. Celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku, które zagrażają ekosystemom, różnorodności biologicznej i zdrowiu ludzkiemu. Wniosek zobowiązywałby firmy obsługujące granulki w UE do podjęcia wszelkich możliwych środków ostrożności, aby zapobiec ich przedostawaniu się do środowiska.

Plastikowe granulki są trzecim co do wielkości źródłem niezamierzonego zanieczyszczenia mikroplastikami, po farbach i oponach, i są szczególnie problematyczne. Każdego roku świat produkuje coraz większe ilości plastikowych granulek, które są wykorzystywane jako surowiec do produkcji innych produktów. W 2021 r. UE wyprodukuje około 57 milionów ton. Szacuje się, że od 52 000 do 184 000 ton plastikowych granulek jest nieumyślnie uwalnianych do środowiska każdego roku, co wymagałoby załadowania od 2 000 do 7 000 ciężarówek.

Nowe rozporządzenie jest zgodne z planem działania Zero dla powietrza, wody i gleby (NAPA), którego celem jest zmniejszenie o 30% ilości mikrodrobin plastiku w środowisku do 2030 r.

.

Oczekuje się, że rozporządzenie będzie miało zastosowanie do przedsiębiorstw z UE, które przetworzyły lub wyprodukowały ponad 5 ton granulatu tworzyw sztucznych w poprzednim roku kalendarzowym, do przewoźników z UE i spoza UE transportujących granulat tworzyw sztucznych w UE.

Wymagania mają na celu zapobieganie rozpadowi granulatu tworzyw sztucznych z pierwotnego pojemnika: unikanie niepotrzebnej obsługi, takiej jak zmniejszenie liczby punktów przeładunkowych, stosowanie opakowań nienadających się do ponownego napełnienia oraz zbieranie rozpadającego się granulatu. Przedsiębiorstwa będą również musiały obliczać i rejestrować szacunkową ilość granulek tworzyw sztucznych uwalnianych do środowiska w ciągu roku oraz deklarować, jaka ich ilość została zagospodarowana.

Państwa członkowskie będą musiały wyznaczyć właściwe organy do przeprowadzania inspekcji środowiskowych w przedsiębiorstwach, dostarczania informacji Komisji Europejskiej, ustanowienia i prowadzenia publicznego rejestru informacji dostarczanych przez producentów i przewoźników unijnych na temat każdego działającego zakładu produkcyjnego granulatu tworzyw sztucznych, transportu granulatu oraz wszelkich niezbędnych zmian w instalacjach i działaniach związanych z zarządzaniem granulatem tworzyw sztucznych. 

Przedsiębiorstwa produkujące ponad 1000 ton granulatu tworzyw sztucznych rocznie będą zobowiązane do uzyskania certyfikacji (i posiadające wdrożone systemy zarządzania środowiskowego i audytu EMAS), a certyfikacja będzie przeprowadzana przez akredytowane jednostki certyfikujące. Będą one również musiały przygotować plan oceny ryzyka dla każdej instalacji. Małe i mikroprzedsiębiorstwa nie będą certyfikowane, ale co pięć lat będą musiały przedkładać właściwym organom deklarację zgodności.

Państwa członkowskie będą musiały nakładać grzywny proporcjonalne do obrotu podmiotu prawnego lub dochodu osoby fizycznej odpowiedzialnej za naruszenie. Państwa członkowskie będą musiały zapewnić wdrożenie przewidzianych środków odszkodowawczych, aby umożliwić ofiarom uzyskanie odszkodowania i ustanowić procedury dochodzenia roszczeń.

Oczekuje się, że nowe rozporządzenie zmniejszy ilość granulek tworzyw sztucznych uwalnianych do środowiska o 54% do 74% i zmniejszy całkowitą ilość mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska o 6%.

Wideo