Więcej kormoranów, na które będzie można polować w celu ochrony ryb
W celu ochrony farm rybnych przed szkodami powodowanymi przez kormorany, Ministerstwo Środowiska obiecuje umożliwić większą elastyczność w regulowaniu populacji kormoranów na Litwie.
>Wiceminister środowiska Kęstutis Šetkus zgadza się na wprowadzenie rocznego limitu liczby kormoranów pozyskiwanych ze środowiska naturalnego, zwiększając w ten sposób liczbę ptaków, na które można polować.
„To, co z pewnością należałoby rozważyć, to zwiększenie limitu (na usuwanie kormoranów – BNS). W tej chwili nie ma żadnego limitu, około 6 000 kormoranów jest zabieranych (rocznie – BNS), ale myślenie o limicie – jest zdecydowanie na tak“, – powiedział K. Šetkus podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Spraw Wiejskich w tym tygodniu.
Jednak wprowadzenie takiego limitu na Litwie nie rozwiązałoby problemów gospodarstw rybackich z powodu dużej populacji kormoranów liczącej około 20 000 par lęgowych w obwodzie kaliningradzkim Rosji. Według wiceministra, kontrola kormoranów jest tam niewystarczająca.
„Podejmiemy pozytywną decyzję. Nie mówię, że polowanie będzie możliwe za dwa tygodnie, ale z pewnością weźmiemy to pod uwagę ze względu na wzrost liczby (kormoranów – BNS) usuwanych ze środowiska naturalnego" - powiedział Šetkus.
Powiedział, że bardziej elastyczna regulacja populacji kormoranów była możliwa dzięki odpowiedzi otrzymanej w zeszłym tygodniu od Virginijusa Sinkevičiusa, litewskiego komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
>Według Kęstutisa Mažeiki, posła do Sejmu reprezentującego grupę "W imieniu Litwy", przedstawiciel Komisji Europejskiej (KE) poinformował 18 czerwca Komisję Spraw Wiejskich, że dyrektywa Unii Europejskiej (UE) przewiduje możliwość odstąpienia przez państwa członkowskie od rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony gatunków ptaków, jeśli jest to konieczne, aby zapobiec wyrządzaniu przez nie poważnych szkód w uprawach, inwentarzu żywym, leśnictwie, rybołówstwie i wodzie.
Jednak Lina Čaplikaitė-Denisovienė, doradca Grupy ds. Polityki Ochrony Przyrody w Ministerstwie Środowiska, podkreśliła, że pomimo wyjątków, istnieje tak zwana "kontrola po fakcie" ze strony KE.
Według niej, kiedy Komisja zobaczyła, że Litwa zabrała 3000 kormoranów ze środowiska naturalnego w 2015 2019 r., zaczęła komentować liczby i pytać, czy są one zbyt drastyczne i czy mają znaczący wpływ na populację kormoranów
>L. Według Čaplikaitė-Denisovienė, w ubiegłym roku na Litwie zabrano ze środowiska naturalnego około 6 000 kormoranów.
Ministerstwo Rolnictwa proponuje ustanowienie limitu usuwania kormoranów ze środowiska naturalnego, z okresem usuwania pozostawionym do uznania rybołówstwa. Według wiceministra Donatasa Dudutisa, ornitolodzy również nie mieliby nic przeciwko temu.
„Obecnie Agencja Ochrony Środowiska wyznacza pewne okresy, w których możliwe jest zarządzanie populacją kormoranów w tak zwany śmiertelny sposób, poprzez usuwanie ich ze środowiska naturalnego przy użyciu śmiercionośnych środków. Okresy zostały ustalone, ale najwyraźniej nie satysfakcjonują one gospodarstw akwakultury (...). Trudno jest usunąć je (kormorany – BNS) ze środowiska naturalnego w tym konkretnym czasie (w konkretnym czasie – BNS), a one cały czas powodują szkody" - powiedział D. Dudutis.
W ramach obecnego systemu kormorany mogą być usuwane tylko w określonych okresach. Rolandas Morkūnas, szef Krajowego Stowarzyszenia Producentów Akwakultury i Produktów Rybnych, również uważa, że okresy te powinny zostać porzucone.
„W naszym sektorze szkody spowodowane przez ptaki wynoszą co najmniej 3,5 miliona euro (BNS) każdego roku. To około 30% naszych dochodów. To ogromne szkody, które powodują, że słabsze farmy średniej wielkości lub te lepsze, które produkują dużo ryb, są atakowane przez kormorany. To ogromne szkody, które doprowadzają je do bankructwa" - powiedział w środę Komisji Spraw Wiejskich szef stowarzyszenia gospodarstw rybackich.
W 2014 r., powiedział, szacowano, że 2500 par lęgowych kormoranów wystarczy do utrzymania zdrowej populacji kormoranów. W tym samym czasie w ubiegłym roku, według Morkūnasa, było 8 500 par lęgowych i 18 000 kormoranów wędrownych, latających i wolno żyjących, więc populacja kormoranów w kraju jest już zbyt wysoka.
„Naszym celem nie jest polowanie na nie, ale odstraszenie ich poprzez polowanie, aby opuściły nasze stawy“, – powiedział szef stowarzyszenia gospodarstw rybnych.