Po raz pierwszy zdiagnozowano gorączkę Zachodniego Nilu u martwego ptaka na Łotwie

Asociatyvi nuotr.

Pierwszy przypadek gorączki Zachodniego Nilu na Łotwie został potwierdzony w laboratorium Łotewskiego Instytutu Badawczego Bezpieczeństwa Żywności, Zdrowia Zwierząt i Środowiska w postaci martwego dzikiego ptaka.

Wirus Zachodniego Nilu został wykryty w próbce martwego jastrzębia ostronosego przesłanej w celu ustalenia przyczyny śmierci, „Bior“ urzędnicy powiedzieli.

Wyjaśnili, że gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą zakaźną przenoszoną przez komary, która atakuje ptaki i konie, a w mniejszym stopniu inne gatunki zwierząt. Ptaki są nosicielami wirusa, ale ludzie również mogą zostać zarażeni, ale nie ma przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka.

W większości przypadków wirus Zachodniego Nilu powoduje łagodne złe samopoczucie w postaci ostrej gorączki – choroby grypopodobnej; rzadko rozwijają się objawy zapalenia mózgu.

Przypadki gorączki Zachodniego Nilu odnotowano w Polsce.

Wirus został po raz pierwszy wyizolowany z krwi pacjentów z gorączką w Ugandzie w 1937 roku. Jest klasyfikowany jako wirus endemiczny (stale obecny w populacji). W Europie co roku zgłaszane są sporadyczne przypadki, a także sezonowe ogniska w południowych, wschodnich i zachodnich krajach europejskich.

Wideo