Rolnicy w Anglii będą próbowali uprawiać genetycznie modyfikowane zboża

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

W Anglii uruchomiono projekt mający na celu przetestowanie precyzyjnej hodowli upraw zbożowych w komercyjnych gospodarstwach rolnych po raz pierwszy w Europie, donosi Farminguk.com.

.

Pola testowe precyzyjnie wyhodowanej pszenicy zostały już zebrane, co stanowi początek przełomowego projektu. Platforma PROBITY (A Platform to Rate Organisms Bred for Improved Traits and Yield) została opracowana w celu oceny organizmów wyhodowanych w celu poprawy plonów. W ramach projektu przetestowana zostanie uprawa i przetwarzanie precyzyjnych odmian zbóż. Wyniki zostaną szybciej przełożone na sektor zrównoważonego rolnictwa.

Projekt ten jest prowadzony przez British Farm Innovation Network (BOFIN). Jest to trzyletni projekt o wartości 2,2 miliona funtów finansowany przez Defra's Farming Innovation Programme, realizowany przez Innovate UK.

Rolnicy są zachęcani do zaangażowania się w projekt i dyskusji na temat upraw precyzyjnych. Rośliny te mogą być tworzone przy użyciu edycji genów, szeroko stosowanej technologii, która pozwala naukowcom na wprowadzanie zmian w DNA rośliny, które są podobne do tych, które występują naturalnie, ale są wprowadzane w ukierunkowany sposób.

Ustawa o technologii genetycznej (hodowli precyzyjnej) zezwala już na marketing i sprzedaż niektórych genetycznie zmodyfikowanych roślin. Po Brexicie Anglia jest obecnie jedynym krajem w Europie, w którym ten nowy materiał może być uprawiany na polach rolników.

Projekt pomnoży nasiona zebrane z poletek w pobliżu Norwich w 2025 r., aby rolnicy mogli uprawiać rośliny testowe w następnym roku. Dwie inne odmiany zbóż są uprawiane w szklarniach w Rothamsted Research Institute i również zostaną rozmnożone i przetestowane w gospodarstwach rolnych po zbiorach tej jesieni.

Te trzy odmiany będą uprawiane w gospodarstwach komercyjnych, a następnie testowane i sprawdzane przez rolników, naukowców i producentów żywności w celu określenia ich potencjału. Trzy odmiany zbóż zaangażowane w projekt to: pszenica, która ma ulepszone właściwości pieczenia, prażenia i przetwarzania; jęczmień, który wytwarza bogatą w energię paszę w celu zmniejszenia emisji metanu przez zwierzęta gospodarskie; oraz pszenica, która ma grubszy rozmiar ziarna i obiecuje zwiększyć produktywność.

Rolnik z Oxfordshire i założyciel BOFIN, Tom Allen-Stevens, powiedział, że projekt jest "niezwykle ważny" dla rolnictwa i produkcji żywności w Anglii. Musimy produkować bardziej pożywną żywność przy mniejszym zużyciu zasobów i mniejszym wpływie na środowisko. Naukowcy opracowują nowe odmiany roślin, które mogą pomóc nam sprostać temu wyzwaniu. Projekt pomoże przenieść te odmiany z laboratorium na pola rolników, gdzie będziemy mogli w pełni ocenić ich potencjał i utorować drogę dla innowacji.

 

Wideo