Jak założyć domowy browar

Asociatyvi nuotr.

Litewskie prawo zezwala na warzenie piwa w domu do 9,5% ABV, pod warunkiem, że nie jest ono przeznaczone na sprzedaż, a jedynie do osobistej konsumpcji w domu.

Pełnowartościowy browar domowy musi posiadać kilka stref: strefę warzenia i fermentacji, strefę mycia, strefę mielenia i przechowywania słodu, strefę technicznego przechowywania wyprodukowanego piwa. Każda ze stref musi spełniać określone kryteria techniczne. Do tego dochodzi kanalizacja, wentylacja i oczywiście aparatura do warzenia piwa.

Domowa warzelnia piwa

Niektóre parametry idealnego browaru domowego to: parter, jak najmniej progów (aby zmniejszyć wstrząsy piwa podczas przenoszenia). Najlepiej zadaszona wiata - pozwala to na wygodne słodowanie, miażdżenie, siekanie i wyciskanie owoców, a zimą umożliwia wyniesienie beczki na światło dzienne.

Wysokość sufitu w browarze nie ma znaczenia, ale piwowarzy zajmują się również destylacją. Największym wymiarem w destylacji jest kolumna rektyfikacyjna, cylinder z wewnętrznymi przegrodami. Jeśli budujesz browar od podstaw, zalecana jest przestrzeń o wysokości sufitu 3–3,5 m (np. antresola lub klatka schodowa lub poddasze pod kalenicą dwuspadowego dachu). Musi być ona wyposażona w gniazdo zasilania.

Ważne jest również uwzględnienie wejść i dojazdów do pomieszczeń Bravo. Wejścia powinny być wykonane z wyprzedzeniem, aby pomieścić wózki inwalidzkie i wózki na kółkach. Poruszanie się między obszarami powinno być łatwe i dostępne.

Czym udekorować salę Bravo

Idealnym pokryciem ścian i podłóg w browarze domowym będą płytki ceramiczne. Są one niepalne, odporne na wszelkie agresywne media, a przede wszystkim łatwe w czyszczeniu. Jeśli płytki nie są odpowiednie, zaleca się wybór powłoki, która jest wodoodporna i ma bardzo gładką powierzchnię. Ułatwi to mycie, czyszczenie i, w razie potrzeby, dezynfekcję.

Podczas instalacji podłogi Bravo należy rozważyć wzmocnioną ochronę przed wilgocią. Pamiętaj, że warzenie piwa to warzenie słodkiej brzeczki, a najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia jest wąż z wodą.

Odwodnienie w warzelni

Zaleca się zainstalowanie odpływów w podłodze warzelni, które są delikatnymi kanałami przeznaczonymi do przenoszenia płynów do kanalizacji systemu.

Spusty podłogowe w strefie warzenia i fermentacji do spłukiwania podłogi oszczędzają nam dużo czasu. Jednak schody w podłodze wymagają nachylenia, co będzie wymagało dostosowania stóp wszystkich urządzeń do warzenia piwa.

Niektórzy piwowarzy domowi zadowalają się w tym przypadku kompromisem – gładką, odporną na wilgoć podłogą z wbudowanymi punktowymi schodami i dużym mopem do odprowadzania wody na schody.

Doprowadzenie wody do warnika

Bardzo przydatne byłoby zainstalowanie pary kolektorów w ścianie strefy wrzenia i w ścianie strefy fermentacji.

Załóżmy kolektor z 4 wylotami do podłączenia zimnej wody i kolektor z 2 wylotami do podłączenia ciepłej wody.

W tym przypadku nie ma potrzeby usuwania drugiego węża w celu podłączenia jednego węża, co jest wygodne, oszczędza dużo czasu i daje trochę wolnego miejsca na ewentualną rozbudowę sprzętu.

Jeśli przyszłe plany obejmują domową winiarnię, zaleca się dodanie reduktora ciśnienia do linii zimnej wody.

Wyposażenie browaru domowego

Duży garnek ze stali nierdzewnej lub emaliowany – na początek. W przyszłości, z większym doświadczeniem, zbiornik do gotowania brzeczki.

Zwykły duży garnek wystarczy na początek, ale dla lepszej jakości warzenia potrzebny jest specjalny kocioł z termometrem i kranem.

Garnek jest potrzebny, jeśli planujesz warzyć piwo ze słodu. Młynek nie jest zbyt drogi.

Fermentor lub jego uproszczony odpowiednik. Jest to specjalny pojemnik wspomagający proces fermentacji. Za punkt wyjścia może posłużyć wiadro ze szczelną pokrywą, która nie przepuszcza powietrza.

Zawór hydrauliczny. Urządzenie, które uwalnia powietrze z fermentora i zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz do pojemnika.

Termometr. Niezbędny do kontrolowania temperatury brzeczki podczas fermentacji.

Łopatka z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej do mieszania. Długi uchwyt jest wymagany dla wygodniejszej obsługi.

Potrzebne będą również szklane pojemniki. Najlepsze są specjalne butelki z zakrętkami. Można jednak użyć także zwykłych szklanych butelek z metalowymi zakrętkami i niedrogich plastikowych butelek. Szklane butelki wymagają specjalnego narzędzia do zamykania - korka.

Elektra bravore

Zaleca się zainstalowanie zasilania 380 V w domowym pokoju Bravo (szybsze ogrzewanie i rozgrzewanie). Jeśli istniejące pomieszczenie ma już standardową domową instalację 230 V, wymagane są co najmniej dwie oddzielne linie z wyłącznikami 16 A.

.

Dobrym pomysłem jest posiadanie drugiego gniazdka obok planowanego browaru - osobnej linii z osobną maszyną. Pozwoli to na równoległe podgrzewanie wody do nalewania lub zastosowanie grzałki niskotemperaturowej.

W miarę możliwości należy zapewnić kolejną linię dla kuchenek elektrycznych z dedykowanym gniazdem (25A) i kablem o grubszym przekroju. Na przykład wariant w strefie gotowania: dwie linie dla standardowych gniazdek (230 V, 16 A/3,5 kW), oddzielna linia z gniazdkiem (380 V) dla kuchenek elektrycznych (6 kW).

W razie potrzeby należy zapewnić dodatkową linię dla kuchenek elektrycznych z dedykowanym gniazdkiem (25 A) i przewodem o grubszym przekroju.

Odciąganie gazów i zapachów

Okap kuchenny jest potrzebny do 2 zastosowań: gotowania brzeczki i rozdrabniania słodu.

Jeśli rozdrabnianie słodu odbywa się na zewnątrz pod zadaszeniem, można zrezygnować z okapu kuchennego. Do warzenia piwa zwykle wystarcza prosty wąż odciągowy przez okno. Jednak w przypadku większych browarów domowych preferowany jest oddzielny okap - zwykle standardowy wentylator osiowy.

Pomieszczenie do przechowywania składników piwa domowego

Do przechowywania drożdży i chmielu nadaje się każda lodówka, choćby najmniejsza. Tutaj przyda się laboratorium w stylu mebli kuchennych. Oddzielna lodówka zwykle nie jest potrzebna w przypadku instalacji szaf chłodniczych do nasycania piwa dwutlenkiem węgla lub fermentacji piwa typu lager.

About malt storage. Malt – ulubiony przysmak myszy. Istnieją dwa rozwiązania: trzymanie kota w domu lub przechowywanie słodu w szczelnych plastikowych pojemnikach.

 Inną dobrą opcją jest przechowywanie słodu w 220-litrowych plastikowych beczkach z otworami wentylacyjnymi w pokrywie.

Należy pamiętać, że słód jest dość wrażliwy na zapachy. Mówiąc prościej, nie należy przechowywać słodu w garażu, w pobliżu benzyny lub innych lotnych płynów.

Wideo