Przydatność farb elewacyjnych w zależności od materiału ścian domu
Farby fasadowe to powłoki o podwójnym zastosowaniu. W pierwszej kolejności pełnią funkcję ochronną, a w drugiej dekoracyjną. Farby elewacyjne muszą być odporne na działanie palącego słońca, deszczu i mrozu. Główne wymagania dla zewnętrznych ścian to odporność na zużycie i trwałość. Farba nie może blaknąć na słońcu i musi tworzyć warstwę powłoki z tworzywa sztucznego.
Jakie parametry techniczne należy wziąć pod uwagę przy wyborze trwałej farby elewacyjnej w zależności od materiału, z którego wykonana jest ściana elewacyjna? Które farby nadają się do okładzin drewnianych, betonowych, murowanych, plastikowych i winylowych?
Farby elewacyjne do drewna i płyt OSB
Drewno – żywy i kapryśny materiał, który trudno zadowolić. Farby olejne z pigmentami mineralnymi (baza – olej lniany lub olej syntetyczny) byłyby jednym z opłacalnych tradycyjnych rozwiązań do malowania drewnianej elewacji.
Na przykład renowacja starych drewnianych ścian lub masywnych elementów drewnianych (ramy, obramowania). Oczywiście przed malowaniem powierzchnie należy dokładnie oczyścić ze starych warstw farby, przeszlifować i zabezpieczyć środkami antyseptycznymi oraz, w razie potrzeby, uszczelnić. Ale są też niedogodności związane z farbami olejnymi: ostry zapach (przez kilka tygodni) i długi czas schnięcia.
Farby akrylowe nie nadają się do elewacji drewnianych, ponieważ warstwa akrylowa "uszczelnia" powierzchnię i zapobiega "oddychaniu" drewna. Jednak farby akrylowe (krewniacy akrylu), a także dodatki silikonowe i lateksowe zmieszane z akrylem, pozwalają kontrolować właściwości materiału, tworząc "oddychającą" i elastyczną warstwę farby.
Farby alkidowe na bazie rozpuszczalników organicznych mają słabą paroprzepuszczalność i nie pozwalają drewnu oddychać, mają ostry zapach, ale szybko schną. Poważniejszą wadą jest niestabilność alkidów. Po 1 roku fasada nie będzie już wyglądać "jak nowa", a po 3 do 5 latach będzie musiała zostać ponownie pomalowana.
Należy pamiętać, że płyta OSB nie jest materiałem wykończeniowym. Płyta OSB pęcznieje pod wpływem wilgoci (zwłaszcza na szwach). Głównym wymogiem dla farb OSB jest większa gęstość, która sprawia, że specyficzna tekstura paneli jest niewidoczna (lub prawie niewidoczna). Farby silikonowe mają w tym przypadku przewagę. Następne w kolejności są farby olejne i lakiery akrylowe lub akrylowo-poliuretanowe na bazie wody, które chronią płyty OSB przed wilgocią.
Jednak całkowite ukrycie lub uszczelnienie szwów płyty OSB jest mało prawdopodobne. Będą one widoczne przez każdą teksturowaną farbę – krawędzie płyt będą pęcznieć i łuszczyć się. Prawdopodobnie będziesz więc musiał przykryć je listwami, tworząc coś w rodzaju fachwerku.
Farba elewacyjna do betonu
Farba fasadowa do betonu ukrywa jego wysoką porowatość, nierówności i drobne pęknięcia.
Emalie alkidowe w połączeniu z podkładami są bardzo odpowiednie dla tej kategorii. Wynika to z faktu, że najczęstszymi zastosowaniami alkidów są konstrukcje elewacyjne, które nie muszą "oddychać", tj. beton, metal.
.
Emalie alkidowe szybko schną, a różne rodzaje rozpuszczalników, rozcieńczalników i pigmentów umożliwiają pracę z teksturą materiału w celu uzyskania błyszczącej lub matowej powierzchni. Podkład niezawodnie wnika w porowate i szorstkie powierzchnie betonowe, a sama farba alkidowa dobrze maskuje nierówności. Jednak w przeciwieństwie do stiuku, farby alkidowe nie radzą sobie ze spoinami murarskimi i dlatego nie nadają się do elewacji murowanych.
Farby akrylowe na bazie silikonu są również odpowiednie do malowania elewacji betonowych. Silikon ma wysoką elastyczność i dobrze radzi sobie na zewnątrz. Takie farby tworzą elastyczną, gumopodobną powłokę, wypełniającą nierówności powierzchni, dziury i małe pęknięcia w betonowych fasadach, ale mają niską przyczepność. Dostępne są również farby alkidowe na bazie silikonu.
Podczas malowania betonowej elewacji, farba jest nakładana wałkiem malarskim na wstępnie zagruntowaną powierzchnię. Aby uzyskać jednolitą teksturę, cała ściana musi być pomalowana do widocznych granic i koniecznie z tej samej partii i konsystencji.Bloczki z betonu spienionego i gazobetonu wyglądają podobnie, ale mają różne właściwości. Beton komórkowy ma wyższą higroskopijność i nie tylko wchłania farbę, ale także prawie całkowicie ją połyka. Z kolei beton spieniony praktycznie nie ma przyczepności i jest praktycznie nieprzepuszczalny dla farb elewacyjnych i tynków. W obu przypadkach niezbędny jest staranny dobór podkładu.
Farba elewacyjna do muru
Ceglaną elewację najlepiej malować farbami alkidowymi lub akrylowymi do użytku zewnętrznego (nie wewnętrznego). Przed malowaniem cegły należy oczyścić z osadów soli i pleśni. Farby alkidowe mają dobry kontakt ze spoinami muru.
Do gruntowania należy wybrać farbę w zależności od okoliczności: w przypadku gładkiego, niezagruntowanego muru należy preferować związki zwiększające przyczepność (można zagruntować powierzchnię tą samą farbą rozcieńczoną rozcieńczalnikiem zalecanym przez producenta). W przypadku uszkodzonego, szorstkiego i pękającego muru należy użyć głębokich podkładów z dodatkami antyseptycznymi, które wnikają w każde pęknięcie.
Farba elewacyjna do sidingu winylowego
Wyblakły siding winylowy i metalowy (oraz panele PCV) również można pomalować. Gama dostępnych w tym celu farb i lakierów obejmuje elastyczne, barwione i pigmentowane materiały do malowania sidingu winylowego. Farby akrylowe najlepiej nadają się do sidingów winylowych, ponieważ są lekkie i mocno przylegają do winylu. Jednak winyl musi być najpierw pokryty podkładem adhezyjnym, a następnie pomalowany.
Farby uretanowo-akrylowe, farby lateksowe i emalie samochodowe (odpowiednie do tworzyw sztucznych) również nadają się do winylu. Producenci farb do sidingu winylowego twierdzą, że ich produkty zawierają dodatki antystatyczne, które zapobiegają przyciąganiu kurzu ulicznego przez siding.
Ten rodzaj naprawy kosmetycznej jest jednak bardziej odpowiedni dla budynków gospodarczych i komercyjnych niż dla domów prywatnych.
