Co zrobić, jeśli drzewa owocowe nie zrzuciły liści?
W ogrodzie jest już późna jesień, ale niektóre drzewa owocowe nadal niechętnie pokazują swoje liście? Czy to normalne? Czy ogrodnik musi się tym martwić?
Opadanie liści jest naturalną fazą w życiu rośliny, wskazującą, że zakończyła ona wegetację i jest gotowa do hibernacji. Jeśli liście nie opadły, oznacza to tylko jedno: drzewo nadal rośnie i aktywnie wchłania składniki odżywcze.
Dlaczego drzewa nie zrzucają liści?
Nawożenie azotem. Azot sprzyja aktywnemu wzrostowi zielonej masy, dlatego ważne jest, aby utrzymać sad w harmonogramie nawożenia, szczególnie z odpowiedzialnym nawożeniem jesiennym, aby zapobiec drzewu owocowemu przed rozpoczęciem wzrostu w najgorszym możliwym momencie późną jesienią.
Nadmiar wilgoci Jedną z najważniejszych funkcji liści jest transpiracja, czyli regulowanie poziomu wody w częściach drzewa i kontrolowanie parowania. W związku z tym, jeśli po suchym lecie nastąpi deszczowa jesień, liście nie będą w stanie szybko przystosować się do nowych warunków i nie będą w stanie poradzić sobie z obciążeniem pracą.
Drzewo będzie cierpieć z powodu nadmiaru wilgoci i nie będzie produkować liści, które są funkcjonalnym "organem", którego w danej chwili potrzebuje. W rzeczywistości może się to zdarzyć każdemu drzewu, jeśli nie będą przestrzegane zasady podlewania ogrodu późną jesienią.
Anomalie pogodowe. Nadmierne przycinanie latem Uważa się, że przycinanie latem ma pozytywny wpływ na kondycję młodych drzew owocowych. Po pierwsze, przyspiesza proces formowania korony. Po drugie, pomaga przyspieszyć początek owocowania.
Przycinanie takie powinno być jednak przeprowadzane zgodnie z charakterystyką każdego drzewa. Jeśli drzewo zostanie przycięte zbyt mocno, straci niezbędną objętość liści i pospiesznie zacznie wyrastać nowe pędy, co w nieskończoność wydłuży jego sezon wegetacyjny.
Podobne stwierdzenie dotyczy drzew i krzewów ozdobnych. Nieodpowiednia odmiana drzewa owocowego. Często drzewo owocowe spieszy się ze zrzucaniem liści, ponieważ jego odmiana nie jest odpowiednia dla danych warunków klimatycznych. Innymi słowy, drzewo nie ma czasu na przygotowanie się do hibernacji, ponieważ jego „program biologiczny“ jest zaprojektowany na dłuższy sezon wegetacyjny. Dlatego tak ważne jest, aby na swojej działce sadzić wyłącznie regionalne odmiany drzew i krzewów owocowych.
Co zrobić, gdy drzewa owocowe zrzucają liście Przede wszystkim należy określić skalę problemu. Jeśli liście zmieniły kolor na żółty, ale jeszcze nie opadły, prawdopodobnie nastąpi to w najbliższej przyszłości, więc nie warto się tym martwić.
Jeśli jednak liście nie zmieniły koloru nawet późną jesienią, należy dodatkowo sprawdzić, czy drzewo jest gotowe do hibernacji. Chwyć delikatnie jedną z gałęzi palcami jednej ręki i powoli przesuwaj palce drugiej ręki od pnia do końca tej gałęzi.
Jeśli liście łatwo opadają, oznacza to, że na listkach utworzyła się blokada i liście nie są już zaopatrywane w składniki odżywcze z pnia, tj. proces wzrostu liści został zakończony. W związku z tym nie ma potrzeby, aby być tym szczególnie zaniepokojonym. Po drugie, warto zbadać przyczynę tego nietypowego zachowania drzew owocowych. Jeśli tylko jedno drzewo nie zrzuciło liści, najprawdopodobniej roślina ucierpiała z powodu nadmiaru azotu, niewłaściwego przycinania lub nadmiaru wilgoci lub podlewania. W takim przypadku należy dokonać przeglądu kalendarza pielęgnacji drzew i popracować nad popełnionymi błędami, aby uniknąć ich powtórzenia w przyszłym roku.
Jeśli drzewa masowo nie zrzucają liści, a podobny problem występuje nie tylko w Twoim ogrodzie, ale także w ogrodach Twoich sąsiadów, oznacza to, że brak zrzucania liści jest spowodowany anomalią natury, na którą nie masz wpływu. W takich przypadkach pomocny będzie jesienny oprysk dolistny preparatami miedziowymi.
Większość ogrodników twierdzi, że oprysk ten można zastosować, gdy drzewo nie zdążyło zrzucić liści, ponieważ liście spełniły już swoją funkcję i nie spowodują większych szkód.
Opryskiwanie preparatami miedziowymi nie tylko spala liście, które nie opadły, ale także patogenną mikroflorę i szkodniki owadzie, które żyją na drzewie. Wszystkie szkodniki i mikroorganizmy umrą wtedy na drzewie, zanim będą mogły przenieść się do gleby pod drzewami na zimę.
Inni ogrodnicy mają tendencję do myślenia, że traktowanie drzewa owocowego chemikaliami w sprayu miedziowym przed zakończeniem sezonu wegetacyjnego grozi nieumyślnym spaleniem pąków, które jeszcze nie pączkowały. Po co martwić się o pąki – zawsze można sprawdzić same pąki, aby zobaczyć, czy weszły w fazę uśpienia. W przypadku uśpionych pąków jesienne opryski miedzią nie są już niebezpieczne.
Ważne jest, aby wybrać odpowiednią pogodę do opryskiwania dolistnego. Zaleca się unikanie deszczowych dni, ponieważ woda może zmyć wszystkie produkty z powierzchni liści.
Otwarte słońce, nawet jesienne, nie jest zalecane dla niektórych produktów.
Wietrzna pogoda również spowoduje utratę niektórych oprysków. Nadmiernie niskie temperatury powietrza mogą poważnie ograniczyć działanie preparatów (działają one tylko w temperaturach dodatnich).
Najlepiej opryskiwać w bezwietrzny, suchy dzień, zaczynając od rana, aby liście pokryte miedzią zdążyły wyschnąć przed wieczornymi przymrozkami.
Siarczan miedzi jest powszechnie stosowany do przypalania niespalonych liści. Jest powszechnie znany jako kontaktowy środek grzybobójczy i antyseptyczny, ograniczający rozwój i rozprzestrzenianie się chorób grzybiczych.
Roztwór 3-5% jest stosowany do opryskiwania ogrodu, który kontroluje parcha, kokomikozę i mączniaka prawdziwego. Inny preparat z grupy miedzi – płyn Bordeaux. Jest to koncentrat zawierający wspomniany wyżej siarczan miedzi i wapno hydratyzowane. Do jesiennych oprysków ogrodu stosuje się 3% roztwór. Dzięki swojej uniwersalności może zwalczać kilka chorób jednocześnie.