Ostatnie jesienne podlewanie drzew owocowych przed zimą. Jak zrobić to prawidłowo

Asociatyvi nuotr.

Brązowy ogród również wymaga podlewania – pomoże to drzewom przetrwać mrozy i zimowe chłody. Drzewa owocowe są podlewane, aby nasycić je wilgocią, która odparowuje z powierzchni liści i gałęzi. Zimą, pomimo mrozu, proces parowania trwa nadal, choć w znacznie wolniejszym tempie. W rezultacie drzewa, które nie wchłonęły wystarczającej ilości płynu przed zimowaniem, zaczynają „wysychać“, gdy są narażone na niskie temperatury w zimnych porach roku.

Aby temu zapobiec, drzewa owocowe muszą być dobrze nawodnione przed wystąpieniem stabilnych mrozów. Ponadto dobrze nawodniona gleba jest w stanie lepiej przenosić ciepło, aby chronić korzenie drzew przed zamarznięciem.

Jak ustalić, czy drzewa owocowe należy podlewać jesienią

Uważa się, że jeśli jesienią pada często i obficie, nie ma potrzeby podlewania drzew owocowych. Jednak ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, jakie było lato. Jeśli było suche i jałowe, jesienne opady deszczu nie będą wystarczające.

Istnieje bardziej niezawodny sposób sprawdzenia, czy sad wymaga jesiennego podlewania. Aby określić wilgotność gleby, należy wykopać dołek między drzewami w ogrodzie o głębokości 30-50 cm i pobrać z niego garść ziemi. Jeśli gleba łatwo tworzy gęstą kępę, ogród nie wymaga podlewania. Jeśli jednak gleba nie klei się, lecz kruszy w dłoniach, konieczne jest jesienne podlewanie.

Dokładniejszą odpowiedź można uzyskać, umieszczając grudkę ziemi z otworu na kawałku papieru lub papierowej serwetce:

• ziemia pozostawia mokry ślad na liściu - ogród nie wymaga podlewania;

• kępa ziemi jest gęsta i mokra, ale nie pozostawia śladu na papierze - drzewa owocowe nadal wymagają podlewania, ale ilość wody należy zmniejszyć o jedną trzecią;

• kępa gleby jest sucha, kruszy się i rozpada - drzewa owocowe wymagają pełnego nawadniania.

Kiedy podlewać drzewa owocowe jesienią

Ostatnie jesienne podlewanie należy wykonać po masowym opadnięciu liści. W tym czasie temperatura powietrza spada na tyle, że korzenie drzew nie pobierają już dużej ilości wilgoci. Podlewanie przed opadnięciem liści może sprowokować wzrost pędów, zwłaszcza u młodych drzew. Rośliny będą wtedy słabo zimować i nie będą w stanie wydać dobrych plonów w następnym roku.

Ogród jest zwykle podlewany między październikiem a listopadem (w zależności od regionu). Dlatego najlepiej jest zwrócić uwagę na opadłe liście i temperaturę powietrza, która powinna wynosić od +2 do +3°C.

.

Zasady jesiennego podlewania przed zimą

Podlewając sad jesienią, glebę należy dokładnie nawilżyć przed zimą. Wynika to z faktu, że podlewanie w małych dawkach osłabia rośliny. Dojrzałe drzewa należy podlewać tak, aby wilgoć wniknęła w ziemię na głębokość 1-1,5 m. Minimalna głębokość to 0,6-0,7 m.

Młode drzewo zasadzone w tym roku lub w zeszłym roku zwykle potrzebuje około 40 litrów (4 wiadra) wody. Starsze drzewa owocowe (10-15 lat) potrzebują od 50 do 70 litrów wody, a bardzo dojrzałe drzewa do 100 litrów.

Podlewając jesienią, ważne jest, aby nie przesadzić ani nie przelać drzew. Zbyt duża ilość wody może wypchnąć powietrze z gleby, co często prowadzi do obumarcia korzeni.

Podczas podlewania jesienią należy również wziąć pod uwagę warunki glebowe na działce. Miejsca o słabym drenażu i wysokim poziomie wód gruntowych należy podlewać bardzo ostrożnie. W takim przypadku zaleca się nawadnianie gleby tylko do głębokości 1 m.

.

Ostatnie nawadnianie drzew owocowych późną jesienią przed zimą ma na celu nasycenie gleby wilgocią na zimę. Procedura ta jest szczególnie ważna w regionach, w których jesień jest zwykle sucha, a gleba często wysycha. Takiego nawadniania wymagają drzewa owocowe i iglaste. Wszystkie drzewa powinny być podlewane w słoneczny dzień.

Podlewanie przed zimą nie tylko zapewnia wystarczającą wilgotność, ale także ułatwia drzewom owocowym radzenie sobie z niskimi temperaturami. Ponadto wilgotna gleba jest mniej podatna na zamarzanie niż sucha.

Podlewając z wiadra, wygodniej jest obliczyć ilość wody dla każdego drzewa owocowego. Jeśli jednak drzewo jest duże i wymaga dużej ilości wody, zwłaszcza jeśli cały sad jest duży, nie można dotrzeć do każdego drzewa z wiadrami. Dlatego znacznie łatwiej jest umieścić wąż do podlewania pod drzewem owocowym. A kopiąc kanały nawadniające w glebie, można nawet zorganizować podlewanie tak, aby woda mogła płynąć do kilku drzew owocowych w tym samym czasie.

Jak obliczyć ilość wody potrzebnej do podlewania z węża? Umieść wąż w 10-litrowym wiadrze i sprawdź, ile czasu zajmuje napełnienie wiadra. Wiedząc to, możesz obliczyć czas potrzebny na podlanie każdego drzewa owocowego. Te metody nawadniania są odpowiednie tylko w przypadku równego terenu, na którym woda nie będzie spływać w dół z drzew.

W przypadku pochyłych działek ogrodowych lepiej jest zastosować nawadnianie natryskowe. Pozwoli to na bardziej równomierne wsiąkanie wilgoci w glebę. Należy jednak pamiętać, że opryskiwanie zwiększa wilgotność powietrza wokół drzew, co nie zawsze jest dobrą rzeczą, ponieważ może powodować różne choroby roślin.

Wideo