Nawożenie wiśni wiosną

Asociatyvi nuotr.

Czasem ogrodnicy albo zapominają o nawożeniu swoich roślin – i na darmo! W końcu pełne owoców winorośle są wynikiem prawidłowo nawożonej gleby. Poznajmy więc subtelności nawożenia winorośli, z których najważniejsze to umiar i równowaga.

Nawóz azotowy stosuje się na rośliny od wiosny do połowy lata. Późniejsze stosowanie nawozów (późne lato, jesień) spowoduje, że drzewa owocowe będą nadal aktywnie zwiększać swoją masę wegetatywną i nie będą miały czasu na przygotowanie się do nadchodzącej zimy.

Wiosenne nawożenie pozwoli drzewom owocowym obudzić się i rozpocząć aktywny wzrost. Jeśli zostanie to wykonane prawidłowo, winorośl wytworzy obfitość płatków i pąków, a w drugiej połowie lata obfite plony. Gdy pąki się rozwiną, rośliny można spryskać 3% mirrą bordoską, która chroni przed chorobami grzybiczymi dzięki zawartości miedzi.

Głównymi sposobami nawożenia roślin są nawożenie doglebowe (przez wprowadzenie do gleby przy pniu) i opryskiwanie (przez liście, pień lub studzienki). Późniejszy schemat nawożenia wiosennego zależy od wieku każdego drzewa owocowego:

2-4-letnie drzewa.Przed kwitnieniem należy oczyścić mocznikiem (20-30 g : 10 litrów wody) lub nawozić na początku kwitnienia saletrą amonową (15-20 g na 1 m podkładki).

Podkładki od 4 roku życia.Przed kwitnieniem oczyścić mocznikiem (20 g : 10 litrów wody) lub nawozić saletrą amonową (20 g na 1 m²).

• Podczas kwitnienia nawozić roztworem krowiego łajna (5 litrów łajna i 10 szklanek popiołu : 50 litrów wody). 1 wiadro roztworu jest wystarczające dla samic w wieku 4-7 lat i 2-3 wiadra dla samic w wieku powyżej 7 lat.

• 2 tygodnie po poprzednim nawożeniu – nawozić nawozem fosforowo-potasowym (10 litrów wody, 1 &scaron &scaron &scaron &scaron &scaron &scaron š 1 &scaron &scaron š 1,5 szklanki superfosfatu). Roztwór przygotowuje się na 1 metr kwadratowy.

Smak wina można poprawić za pomocą kwasu bursztynowego. Dorosłe rośliny opryskuje się kwasem bursztynowym w wieku kwitnienia (0,3 g : 10 litrów wody).

Wysiłki będą skuteczne i owocne, jeśli:

Połączenie nawożenia z nawadnianiem (3-6 wiader wody, w zależności od opadów, wieku rośliny, wilgotności gleby);

• monitorować kwasowość gleby (można ją określić za pomocą papierka lakmusowego). Jeśli kwasowość jest wyższa niż normalnie, dodaj wapno, mąkę dolomitową, popiół brzozowy lub śliwkowy. Jeśli pH jest niższe, należy użyć kwasu kwaśnego, cytrynowego, jabłkowego lub octowego

• spryskaj drzewo miododajne roztworem miodu (1 łyżka &scaron &scaron &scaron &scaron : 1 wiadro wody) – aby przyciągnąć pszczoły i dla lepszego zapylania.

Nawożenie ściółki liściowej przez &scaron

Do nawożenia liści stosuje się suche nawozy lub roztwory suchych nawozów. Nawóz aplikuje się na przednią część łodygi rośliny (około 50 cm od pnia). Im starsza winorośl, tym szerszy krąg nawozu wokół pnia. W przypadku drzew w wieku powyżej 20 lat może on mieć średnicę do 3,5 m.

Nawożenie przez š rozpoczyna się od dokładnego wstrząśnięcia glebą i obfitego podlewania pierścienia pnia. Do 6 wiader wody dla dorosłego drzewa, do 3 wiader dla młodego. Gdy woda zostanie wchłonięta przez glebę, rozpoczyna się nawożenie. Płynne preparaty wystarczy wlać do gleby w okolicy łokciowej, natomiast suche preparaty rozprowadza się równomiernie na powierzchni gleby i płytko wbija grabiami. Nie zaleca się używania do tego celu szpadla.

Zielone nawozy - syderaty - również dobrze się sprawdziły. Groch, owies i wykę można wysiewać w kręgach pnia. Kiedy nabiorą zielonej masy, można je wprowadzić do gleby.

Karmienie winorośli podczas oczyszczania

Nawożenie liśćmi można przeprowadzić 2 lata po posadzeniu drzewa. Podczas takiego nawożenia pień, pędy i przednia część bryły korzeniowej są dokładnie spryskiwane nawozem. Najlepszą porą na przeprowadzenie zabiegu jest pochmurna pogoda lub wieczór, unikając otwartego światła słonecznego i ciepła, które mogą zmniejszyć działanie dobroczynnych preparatów. Specjalna butelka z rozpylaczem, respirator, gogle i gumowe rękawice będą przydatne do szybszego i łatwiejszego spryskiwania włosków.

Podczas wiosennego nawożenia uli ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami użytkowania i zachować umiar. Lepiej jest nawozić mniej, nie szkodząc drzewom owocowym. Ponieważ nadmiar nawozu często powoduje następujące problemy dla drzew:

• opadanie liści i pędów z powodu niedoboru wapnia (przedawkowanie drzewa nawozem potasowym);

• chloroza między żyłkami liści z powodu niedoboru cynku (jeśli gleba wokół gałęzi jest nasycona azotem).

Podobne artykuły

Serbentų priežiūra pavasarį.
Aktinidijos.
Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Wideo