Wskazówki ekspertów, jak zachować świeżość warzyw, owoców i jagód na dłużej

Asociatyvi nuotr. VMVT nuotr.

Jesień to idealny czas, aby cieszyć się dobrodziejstwami minionego lata: świeżymi owocami i warzywami, uprawianymi przez rolników lub własnymi. Każdego roku krewni, przyjaciele, a nawet współpracownicy dostarczają góry owoców, warzyw i jagód, tak bardzo, że czasami trudno jest zdobyć wszystko na czas. Co zrobić, gdy najświeższe produkty nie są gotowe i zaczynają więdnąć?

Zawsze ważne jest, aby ocenić stan owoców lub warzyw i uważnie przyjrzeć się, czy nie zaczynają się psuć. Jeśli owoc lub warzywo jest zwiędnięte, ale nie wykazuje oznak zepsucia, można je wykorzystać do pieczenia lub smoothie. Przejrzałe owoce lub warzywa tracą część witamin, zwłaszcza witaminę C, i dlatego mogą mieć mniejszą wartość odżywczą niż świeże owoce lub warzywa.

Jeśli owoce lub warzywa wykazują widoczne oznaki zepsucia, nie powinny być spożywane. Nawet jeśli zepsuta część zostanie usunięta, produkt jest uważany za niskiej jakości i może powodować problemy zdrowotne.

Specjaliści z Państwowej Służby Żywności i Weterynarii (SVVT) przypominają również, że nie ma dat ważności dla świeżych owoców i warzyw, więc po ich zebraniu, warunki przechowywania są ważnym aspektem dla ich dłuższego przechowywania.

Wskazówki dotyczące przechowywania owoców i warzyw w domu:

Zaleca się przechowywanie pomidorów, bakłażanów, cebuli, czosnku, ziemniaków (w tym słodkich ziemniaków), dyni, arbuzów, bananów w temperaturze pokojowej, najlepiej w chłodnym i ciemnym miejscu. Wielu ziół i roślin liściastych, takich jak bazylia, również nie zaleca się przechowywać w lodówce.

Mrożone owoce, takie jak morele, awokado lub śliwki, powinny być przechowywane w lodówce, podobnie jak warzywa, takie jak brokuły, marchew i jagody. Pomoże im to zachować świeżość na dłużej. Pokrojone lub obrane warzywa, takie jak marchew lub seler, również najlepiej przechowywać w lodówce, w pojemniku z niewielką ilością wody, w słoikach próżniowych lub w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Owoce powinny być przechowywane oddzielnie od warzyw, ponieważ niektóre z nich wytwarzają gazy podczas dojrzewania, co może przyspieszyć ich psucie się. Nie przechowuj owoców nawleczonych na sznurek, ściśniętych lub sprasowanych. Najlepiej układać je w jednym lub dwóch rzędach, pozostawiając miejsce na cyrkulację powietrza, w przeciwnym razie szybciej się zepsują i stracą swój charakterystyczny wygląd. Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże ci zachować świeżość i dłużej cieszyć się produktami ogrodowymi.

VMVT

Wideo