Wysiew buraków w sierpniu

Lapinių burokelių auginimas.

Nasiona buraka można wysiewać pod koniec sierpnia w otwartym terenie. Młode rośliny tworzą 3-5 liści przed mrozem i zimują w tym stanie. Liście powinny zostać odcięte na zimę, a uprawa powinna być dobrze przykryta słomą lub ściółką. Wczesną wiosną usuwa się warstwę słomy lub ściółki, a przezimowane buraki szybko wypuszczają nowe liście.

Burak liściowy ma inną nazwę - boćwina. Pochodzą z ciepłych krajów: Sycylii, Cypru, Krety. Buraki liściowe również tworzą korzenie, ale nie są spożywane z powodu ich szorstkości, niewielkich rozmiarów i rozgałęzień. Jadalne są tylko liście i ogonki liściowe boćwiny.

Miejsce sadzenia boćwiny

Burak liściowy jest rośliną bardzo światłolubną i należy zapewnić mu słoneczne stanowisko w ogrodzie. Ważne jest, aby wyrywać chwasty w odpowiednim czasie, gdy sadzonki są małe, w przeciwnym razie chwasty będą im przeszkadzać.

Burak liściowy lubi żyzne gleby, azot jest szczególnie ważny dla wzrostu liści, więc warto dodać próchnicę, gnijącą ziemię lub kompost do grządek przed siewem; pół wiadra na 1 metr kwadratowy.

Nie toleruje kwaśnych gleb, a jeśli jest to problem, należy zmniejszyć kwasowość przed wysianiem nasion.

Upewnij się, że nasiona startowe są wolne od szpinaku i wszystkich odmian buraka. Roślina nie może być wysiewana w tym samym miejscu, w którym rosła w poprzednim roku. Ze względu na krótki okres wegetacji można ją wysiewać po grochu, rzodkiewce, wczesnej kapuście i kalafiorze.

Jak siać buraki liściowe

Ponieważ są one odporne na zimno, nasiona można wysiewać w sierpniu i przed zimą, od 1 do 20 listopada, ale w tym przypadku uprawa musi być ściółkowana humusem lub torfem. Siew można przeprowadzić wczesną wiosną, pod koniec kwietnia lub na początku maja (w zależności od warunków pogodowych i regionu). Przed siewem wiosennym zaleca się namoczyć nasiona w wodzie o temperaturze pokojowej przez 2–3 dni w celu ich spęcznienia.

Nasiona wysiewa się w bruzdach o głębokości 3 cm.

Schemat siewu buraka liściowego zależy od odmiany. Odmiany, których ogonki liściowe są wykorzystywane do celów spożywczych, wysiewa się w odległości 25-35 cm między nasionami w rzędzie, z odstępem 45-60 cm między rzędami. Odmiany uprawiane dla liści wysiewa się w rozstawie 20 cm w rzędzie nasion i 30 cm między rzędami.

Nasiona nagietka można również wysiewać w mniejszej odległości (5 cm), aby uniknąć ryzyka, że nie wszystkie nasiona wykiełkują. Jeśli jednak wszystkie wykiełkują, sadzonki będą musiały zostać przerzedzone. Pierwsze przerzedzenie należy przeprowadzić w fazie 4-5 liści, pozostawiając odstęp 7-8 cm między roślinami w rzędzie. Drugi raz, po 15 do 20 dniach, do wymaganego odstępu (ok. 20 do 35 cm).

Od wysiewu do pojawienia się pierwszych kiełków nie powinno upłynąć więcej niż 10 dni. Nasiona kiełkują w temperaturze +5-7 stopni Celsjusza i nie boją się spadków temperatury do 1-2 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja buraka liściowego

Pielęgnacja boćwiny obejmuje podlewanie, pielenie i spulchnianie rzędów, nawożenie oraz ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Ze względu na krótki okres wegetacji zabronione jest stosowanie herbicydów zamiast odchwaszczania. Wzrost chwastów można zatrzymać poprzez ściółkowanie.

Roślina wymaga nawadniania do momentu pojawienia się sadzonek, ale nie toleruje stojącej wody i podmokłej gleby. Z drugiej strony burak może tolerować niewielką suszę, ale dobrze plonuje tylko przy wystarczającym nawadnianiu. Rośliny należy podlewać co najmniej raz w tygodniu. A w czasie upałów i suszy co najmniej 2 razy w tygodniu. W przeciwnym razie podczas upałów i suszy soczyste liście mogą zacząć obumierać.

Boćwina będzie wymagać nawożenia 2– 3 razy w ciągu sezonu.

• 2 tygodnie po wykiełkowaniu – roztworem obornika krowiego (1:6) lub kurzego (1:10). Nawozy mineralne: saletra amonowa - 3 łyżki stołowe na 10 litrów wody, sól potasowa - 2 łyżki stołowe na 10 litrów wody, zużycie: 10 litrów na 1 metr kwadratowy

• 2-3 tygodnie po pierwszym nawożeniu zastosować ten sam nawóz w tej samej dawce;

• Jeśli wzrost buraków jest słaby w sierpniu – nawozić roztworem obornika krowiego (1:6) lub kurzego (1:10). Dawka wynosi 10 litrów roztworu/1 metr kwadratowy.

Koniczynę zbiera się, gdy roślina ma 8 liści. W przypadku wczesnych odmian zajmuje to około miesiąca.

Burak liściowy jest podatny na plamistość liści i mączniaka prawdziwego. Biofungicydy są stosowane w celu ochrony przed chorobami grzybowymi.

Roślina może być atakowana przez roztocza, gąsienice, ślimaki i czarne mszyce. Aby je zwalczyć, namorzyny są traktowane środkami owadobójczymi lub środkami ludowymi (popiół drzewny, pył tytoniowy, roztwór mydła).

Wideo