Obrońcy praw zwierząt spotkali się z przedstawicielami VMVT

Asociatyvi nuotr.

Po spotkaniu z przedstawicielami opieki nad zwierzętami organizacji i różnych instytucji, Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (SFVT) rozpoczyna koordynację swojej pracy i zapewnienie, że bardzo złożona sytuacja w dziedzinie dobrostanu zwierząt zostanie rozwiązana tak szybko i skutecznie, jak to możliwe.

Zobowiązanie to zostało wyrażone przez Audronė Mikalauskienė, szefową VMVT, na spotkaniu zainicjowanym przez Służbę, w którym wzięło udział około 200 przedstawicieli rządu, ministerstw, litewskiej policji, Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu, Litewskiego Stowarzyszenia Gmin, gmin poszczególnych miast i okręgów oraz różnych organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt w kraju.

„Jednym z najważniejszych problemów na Litwie jest rosnąca liczba bezdomnych i źle zaopiekowanych zwierząt domowych. Jak wykazały inspekcje przeprowadzone przez VMVT, w wielu miejscach opieki zwierzętom nie zapewnia się niezbędnej przestrzeni, a w niektórych miejscach są one trzymane w klatkach do transportu lub w przepełnionych wolierach. Logika podpowiada, że zwierzę powinno mieć lepsze życie, jeśli jest trzymane w złych warunkach i objęte opieką, ale rzeczywistość czasami przeczy logice. Jest to palący problem, który postaramy się rozwiązać i znaleźć rozwiązania poprzez zjednoczenie instytucji i organizacji odpowiedzialnych za wspólne rozwiązania" - powiedziała A. Mikalauskienė, szefowa VMVT. Dalsza wspólna praca jest konieczna, aby zapewnić dobrostan zwierząt, powiedziała, ponieważ jasne jest, że będziemy musieli być bardziej odpowiedzialni w wykonywaniu powierzonych nam funkcji i znaleźć rozwiązania tam, gdzie nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności.

Wszystkim uczestnikom spotkania przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonych przez VMVT w okresie od stycznia do września tego roku. Inspekcje ujawniły szereg niedociągnięć – 41% schronisk jest przepełnionych, ale niektóre z nich nadal przyjmują zwierzęta z krajów trzecich. W ponad jednej piątej schronisk stwierdzono nieprawidłowości w znakowaniu i rejestracji zwierząt, a w jednej piątej skontrolowanych schronisk stwierdzono nieprawidłowości w szczepieniach. Niektóre schroniska nie spełniały ogólnych wymogów dotyczących opieki nad zwierzętami, a niektóre stosowały przeterminowane leki lub paszę.

Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli Litewskiego Stowarzyszenia Gmin, litewskiej policji i przedstawicieli uczestniczących schronisk. Uczestnicy zidentyfikowali szereg niedociągnięć zarówno w ramach prawnych, jak i praktyce współpracy między instytucjami. Omówiono również problem znakowania zwierząt: ustawa o dobrostanie i ochronie zwierząt stanowi, że gminy kontrolują, czy właściciele zwierząt oznakowali i zarejestrowali swoje zwierzęta. Według wstępnych danych, około 1 miliona zwierząt domowych na Litwie nadal nie jest oznakowanych, a większość zwierząt trafiających do schronisk nie jest oznakowana. Jeśli zwierzęta nie są oznakowane i zarejestrowane, nie ma możliwości ustalenia, kto jest odpowiedzialny za złe traktowanie zwierzęcia, dlatego też spotkanie skupiło się na potrzebie większego zaangażowania gmin w rozwiązanie tego problemu.

Szef MVVT A. Mikalauskiene, podsumowując dyskusję, wskazał, że utworzenie stowarzyszenia reprezentującego interesy organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt znacznie ułatwiłoby sytuację organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt – pozwoliłoby to tym organizacjom lepiej i bardziej konsekwentnie reprezentować interesy organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt w różnych instytucjach, władzach państwowych i w procesach legislacyjnych.

Przedstawiciele MoHFW wezwali również uczestników do skoncentrowania wysiłków i odpowiedzialnej pracy w celu zapewnienia, że dobrostan zwierząt jest priorytetem, że sytuacja się poprawia, że naruszenia nie powtarzają się, a warunki dla zwierząt w instytucjach są tak dobre, jak to tylko możliwe.

Na Litwie jest obecnie 86 oficjalnie zarejestrowanych opiekunów zwierząt, zarówno instytucji, jak i osób prywatnych. Ich działalność jest określona przez ustawę o dobrostanie i ochronie zwierząt, wymagania weterynaryjne dla opiekunów zwierząt i domów zastępczych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia oraz inne przepisy. Szereg obowiązków w tym obszarze przypisano gminom – zatwierdzają one zasady trzymania zwierząt w obszarach mieszkalnych na terytoriach gminnych i kontrolują ich wdrażanie, a także są odpowiedzialne za zmniejszenie liczby bezpańskich zwierząt na terytorium gminy, tymczasową opiekę nad bezpańskimi i bezdomnymi zwierzętami oraz zwrot bezpańskich zwierząt ich właścicielom.

VMVT

Wideo