Ważne zmiany w ustawie o ochronie i dobrostanie zwierząt wchodzą w życie

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

W dniu 1 listopada wszedł w życie zakaz hodowli, sprzedaży lub innego przekazywania lub wystawiania zwierząt, które zostały poddane zabiegom weterynaryjnym w celu zmiany ich wyglądu lub funkcji fizjologicznych.

Zmiany w ustawie o dobrostanie i ochronie zwierząt zostały przyjęte przez Sejm we wrześniu tego roku.

Ustawa, która obecnie weszła w życie, odnosi się do zabiegów weterynaryjnych, takich jak „skracanie uszu, brody, skalpów, dziobów, ogonów, łamanie lub usuwanie strun głosowych, rogów, pazurów, skrzydeł, kopyt i kłów, wyrywanie lub usuwanie piór w jakikolwiek inny sposób“.

Wyjątki obejmują kastrację zwierząt lub procedury przeprowadzane na podstawie pisemnej decyzji lekarza weterynarii dla zdrowia zwierzęcia.

Nawiasem mówiąc, nowe przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do zwierząt domowych, które zostały poddane zabiegom weterynaryjnym mającym na celu zmianę ich wyglądu lub funkcji fizjologicznych przed 1 stycznia 2013 r.

.

Poprawki zostały zainicjowane przez Ievę Pakarklytė, członkinię Grupy Wolnościowej w Sejmie.

Poprawki zostały zainicjowane przez Ievę Pakarklytė, członkinię Grupy Wolnościowej w Sejmie.

Jest nadzieja, że nowe przepisy prawa pomogą zmniejszyć motywację hodowców, sprzedawców i właścicieli do brutalnego traktowania zwierząt poprzez odcinanie im kończyn.

12 września br. za przyjęciem nowelizacji ustawy o dobrostanie i ochronie zwierząt głosowało 80 posłów, 13 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

Wideo