Wyjaśnił, czy pies i kot mogą jeść tę samą karmę.
Kiedy pies i kot mieszkają w tym samym domu, wielu właścicieli zastanawia się, czy czworonożni przyjaciele mogliby jeść to samo jedzenie. W końcu pies zazwyczaj chętnie wylizuje miskę kota, co może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Ale czy jest to bezpieczne? Eksperci ostrzegają, że nie jest to dobry pomysł, a Gintarė Kitovė, kierownik ds. komunikacji w sieci supermarketów, zwraca uwagę, że istnieją inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy, które nie zaszkodzą zwierzętom.
Nie trzeba być profesjonalistą, aby wiedzieć, że psy i koty mają bardzo różne ciała i bardzo różne potrzeby, w tym wymagania żywieniowe, mówi Kitovė. Ważne jest, aby pamiętać, że zarówno psy, jak i koty powinny otrzymywać pokarm dostosowany nie tylko do ich rasy lub wielkości, ale także do ich wieku, kondycji, poziomu aktywności fizycznej, masy ciała oraz możliwych chorób i dolegliwości.
„Wysokiej jakości karma jest warunkiem koniecznym dla zdrowia zwierzęcia, dlatego karma dla zwierząt jest stałym elementem koszyka zakupowego dla dużej liczby kupujących. Nie musi być ona droga – kupujący naprawdę korzystają z promocji, ponieważ mogą zaopatrzyć się na dłużej, ponieważ karma dla zwierząt domowych nie psuje się wystarczająco długo. Ponadto coraz więcej właścicieli zwierząt domowych odkrywa karmy marek własnych, które są równie zdrowe i wysokiej jakości, ale w bardziej atrakcyjnej cenie" - mówi.
Chociaż wiele kotów i psów jest karmionych dietą opartą na mięsie, istnieje powód, dla którego ich żywność jest tak posegregowana. Wysokiej jakości produkty dla obu mają dobry skład, są bogate w świeże mięso i mają ograniczone spożycie węglowodanów, ale istnieją pewne istotne różnice. Oznacza to, że lepiej jest zapewnić swoim zwierzętom karmę, która jest tylko dla nich, bez względu na to, jak bardzo są zainteresowane tym, co otrzymał ich przyjaciel.
Zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu. Koty naturalnie potrzebują więcej białka i tłuszczu zwierzęcego, więc ilość białka i tłuszczu zwierzęcego w karmie dla kotów jest wyższa. Psy również potrzebują tych składników, ale ich poziom powinien być niższy niż u kotów. Podczas gdy psy potrzebują węglowodanów jako niezbędnego elementu diety, koty nie potrzebują ich po ciąży i laktacji.
Rozmiar suchej karmy. Rozmiar granulek karmy dla psów i kotów różni się gołym okiem. Sucha karma dla kotów jest zwykle mała lub nawet miniaturowa, ponieważ musi być dostosowana do wielkości ich jamy ustnej. To samo dotyczy niektórych psów – mniejsze rasy lub młode szczenięta będą potrzebować ziaren, które pasują do ich struktury jamy ustnej. Podczas gdy duży pies może połknąć taką karmę prawie bez żucia, z ryzykiem zadławienia.
Sucha karma wpływa również na zdrowie zębów i pomaga usuwać kamień nazębny, dlatego każdemu zwierzakowi należy zapewnić karmę, która jest nie tylko smaczna, ale także odpowiedniej wielkości.
Dodatkowe akcesoria. Ponieważ psy i koty mają różne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, karma przeznaczona dla nich również się różni. Absolutnie niezbędnymi dodatkami w karmie dla kotów są tauryna i kwas arachidonowy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tauryna, na przykład, nie musi być dodawana psom, ponieważ ich ciała są w stanie same ją wyprodukować. Z kolei u kotów jej niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych i chorób. Ponadto koty potrzebują wyższego poziomu kwasów tłuszczowych i witaminy A w diecie. Z kolei dorosłe psy potrzebują większych dawek witaminy D i fosforu.
„Dlatego podczas opieki nad psem i kotem ważne jest, aby upewnić się, że zwierzęta nie mogą jeść nawzajem swojego jedzenia. Jeśli pies ciągle podskubuje resztki jedzenia kota, warto zastanowić się, czy psu po prostu nie smakuje jedzenie i spróbować innego rodzaju karmy" - zauważa G. Kitovė.
Od czasu do czasu zjedzenie odrobiny karmy innego zwierzaka nie powinno zaszkodzić zdrowemu psu lub kotu. Jednak nawet niewielka porcja może powodować problemy u zwierząt o wrażliwym przewodzie pokarmowym lub cierpiących na inne dolegliwości. A jeśli jest nadużywana przez dłuższy czas, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych – niedoborów niezbędnych składników odżywczych lub przyrostu masy ciała, a także początku choroby.