Ceny mleka osiągają nowe szczyty. Co czeka producentów mleka?
Światowy rynek mleczarski przechodzi znaczące zmiany. Ceny nabiału są w górę, czego dowodem jest ostatnia sesja handlowa na platformie handlowej "Global Dairy Trade" (GDT).
Wcześniej informowaliśmy, że ceny nabiału na platformie GDT osiągnęły najwyższe poziomy w ciągu ostatnich 2 lat, ale wydaje się, że trend wzrostowy staje się coraz bardziej trwały.
Podczas ostatniej sesji GDT, która miała miejsce 5 listopada, indeks GDT wzrósł aż o 4,8% do 1 216 punktów. Indeks GDT nie był tak wysoko od września 2022 r.
.
Podczas ostatniej sesji wzrosły ceny wszystkich produktów mlecznych, z wyjątkiem laktozy, która spadła o 6,1%. Wzrosty cen odnotowano w przypadku masła (+8,0%), maślanki (+4,6%), mąki razowej (+4,4%), mąki z odtłuszczonego mleka i sera Cheddar (po +4,0%), mąki maślanej (+2,1%) i sera Mozzarella (+0,9%).
Co pokazuje wykres cen?
Ostatnia sesja handlowa skłania producentów mleka do oczekiwania wyższych cen skupu. Jakie jest tego uzasadnienie?
Z wykresu wartości indeksu GDT dostarczonego przez platformę jest niemal pewne, że wzrost cen produktów mlecznych staje się naprawdę zrównoważony, co oznacza stały wzrost cen skupu dla producentów mleka.
W interesie przetwórców jest utrzymanie bezpiecznych relacji z rolnikami, więc nieuniknione jest, że ożywienie na rynkach sygnalizuje wzrost cen dla rolników. W niektórych miejscach w większym stopniu, a w innych w mniejszym (np. na Litwie), ale trend płacenia więcej dzisiaj niż wczoraj pozostaje.
O ile od marca 2022 r. do września 2023 r. obserwowaliśmy konsekwentny trend spadkowy cen produktów mlecznych, o tyle od ponad roku obserwujemy stopniowy wzrost cen produktów mlecznych. Oczekuje się, że podobny trend utrzyma się przez co najmniej kolejne 3-4 miesiące. Po tym czasie rynek prawdopodobnie zmieni kierunek. Wykres ten bardzo wyraźnie pokazuje zarówno tendencje spadkowe, jak i wzrostowe indeksu GDT. Sesje handlowe GDT odbywają się dwa razy w miesiącu. Parkiet handlowy „Global Dairy Trade“ jest własnością spółdzielni rolniczej „Fonterra“. Trendy z obszaru Oceanii docierają do Europy w ciągu około 1,5-2 miesięcy.