Wymagania dotyczące etykietowania i zapewnienia bezpieczeństwa zaprawionych nasion
Państwowa Służba Produkcji Roślinnej przypomina, że oznakowanie nasion fasoli wprowadzanych do obrotu musi być zgodne z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej i krajowymi.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Republiki Litewskiej ,W sprawie zatwierdzenia zasad przechowywania, wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin“, stanowi, że przy wprowadzaniu do obrotu nasion roślin wolnych od pestycydów, dostawca materiału rozmnożeniowego musi go oznakować. Etykietowanie musi być zgodne z wymogami określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 1107/2009.
Artykuł 49 tego rozporządzenia stanowi, że etykieta zaprawionych nasion i dokumenty towarzyszące muszą wskazywać nazwę środka ochrony roślin, którym nasiona zostały zaprawione, oraz nazwę substancji czynnej zawartej w tym środku.
Standardowe zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia i środki ostrożności oraz środki ograniczające ryzyko przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 1272/2008 są włączane do świadectwa rejestracji tego środka ochrony roślin.
Jeśli partia materiału siewnego została zaprawiona chemicznie i oznakowana zgodnie z obowiązkowymi wymogami jakości dla materiału siewnego wprowadzanego do obrotu, nazwy środka ochrony roślin i substancji czynnej, którymi zaprawiono materiał siewny, podaje się w sekcji "Inne informacje" etykiety.
Środki muszą być zarejestrowane i znajdować się w regularnie aktualizowanym wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin, który jest publikowany na stronie internetowej Służby Ochrony Roślin.
„Te przepisy Unii Europejskiej i ustawodawstwa krajowego zapewniają bezpieczną podaż nasion zaprawionych pestycydami na rynku, chroniąc zarówno otaczające nas środowisko, jak i samych konsumentów przed szkodliwymi skutkami“, przypomina Yuri Korniyenko, dyrektor Państwowej Służby Hodowli Roślin.
