Państwo zrekompensuje straty spowodowane wybuchem ptasiej grypy w Šilutė
Po odnotowaniu pierwszego wypadku ptasiej grypy na fermie drobiu Vilkyčiai w Šilutė, Ministerstwo Rolnictwa (MAA) przypomina, że właściciele zwierząt gospodarskich, którzy podejmą odpowiednie środki ostrożności, otrzymają rekompensatę w wysokości do 100% strat spowodowanych przez wirusa.
Ministerstwo informuje, że odszkodowanie jest przyznawane wyłącznie za zwierzęta gospodarskie, które padły, zostały poddane ubojowi lub zabite podczas likwidacji ogniska choroby zakaźnej zwierząt i które zostały zarejestrowane w rejestrze zwierząt gospodarskich.
Odszkodowanie przysługuje właścicielom zwierząt gospodarskich, którzy zajmują się podstawową produkcją rolną i którzy poinformowali Państwowe Biuro Żywności i Weterynarii (SVO) o wystąpieniu choroby. Straty nie są rekompensowane przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji, chyba że można udowodnić, że trudna sytuacja jest spowodowana zakaźną chorobą zwierząt.
W przypadku likwidacji ogniska choroby zakaźnej zwierząt, średnia wartość rynkowa w miesiącu poprzedzającym wybuch choroby zakaźnej zostanie wykorzystana do zrekompensowania wszelkich strat związanych ze zniszczeniem zwierząt gospodarskich.
Wszelkie straty rekompensowane są również za: zniszczenie produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa, mleka, jaj), zniszczenie pasz, materiałów paszowych, czyszczenie, dezynsekcję, dezynfekcję i dezynfekcję gospodarstw i sprzętu, uśmiercenie zwierząt gospodarskich, transport skażonych pasz do miejsca zniszczenia i zniszczenie takich pasz oraz transport padłych lub ubitych zwierząt gospodarskich lub ich części do miejsca pochówku lub zniszczenia oraz zniszczenie padłych lub ubitych zwierząt gospodarskich.
Wykaz chorób zakaźnych zwierząt, za które przysługuje pełne odszkodowanie obejmuje: księgosusz, pomór owiec i kóz, chorobę pęcherzykową świń, chorobę niebieskiego języka, chorobę cieszyńską, ospę owiec lub kóz, gorączkę doliny Rift, chorobę łuskową, afrykański pomór koni, pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej, wenezuelskie wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia koni, krwotoczna choroba jeleni, klasyczny pomór świń, afrykański pomór świń, zakaźne zapalenie płuc bydła, ptasia grypa, rzekomy pomór drobiu oraz pryszczyca.
Według MoHFW, we wtorek, 27 stycznia, przedstawiciele fermy drobiu Vilkyčiai w powiecie Šilutė zgłosili masową śmiertelność kur. Próbki pobrane przez Narodowy Instytut Oceny Ryzyka Żywności i Weterynarii potwierdziły rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy na fermie.
Według Urzędu, wokół zakażonej fermy ustanowiono strefy ochrony i nadzoru, a przemieszczanie żywych ptaków i ich produktów w promieniu 10 km od fermy jest zabronione bez oddzielnego zezwolenia VMVT Okręgu Kłajpedy. Inspektorzy VMVT odwiedzą gospodarstwa w strefach objętych ograniczeniami, aby poinformować właścicieli gospodarstw o ograniczeniach, ocenić stan zdrowia ptaków i przeprowadzić inwentaryzację trzymanych tam ptaków.
Na fermie utrzymywano ponad 246 000 kur niosek,
Ograniczenia te będą obowiązywać przez co najmniej 30 dni po wstępnej dezynfekcji. Decyzja o przedłużeniu tego okresu zostanie podjęta po dokonaniu oceny sytuacji epidemiologicznej.