VMVT ostrzega rolników przed importem ptaków z Polski

Asociatyvi nuotr.

Odpowiedzialne polskie władze informują, że w styczniu tego roku na komercyjnych fermach drobiu w Polsce odnotowano już 14 ognisk wysoce zjadliwej trzeciej grypy (HPAI). Ponad 617 000 ptaków zostało zniszczonych w tych gospodarstwach, a przypadki odnotowano również w trzech małych gospodarstwach. Litewskich hodowców drobiu wzywa się do powstrzymania się od importu drobiu z krajów dotkniętych HPAI.

“Przypominamy, że każde zwierzę, nawet pojedynczy ptak, musi posiadać świadectwo weterynaryjne wydane przez właściwy organ, jeśli ma zostać przywiezione na Litwę. Ze względu na rosnącą liczbę ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków wzywamy obywateli Litwy, aby nie planowali importu drobiu, takiego jak jednodniowe kurczęta, kury, kaczki, gęsi, indyki i ich pisklęta, ani żadnego innego drobiu lub dzikiego ptactwa. Nieostrożne zachowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego kraju", ostrzega Vaidotas Kiudulas, Główny Lekarz Weterynarii Republiki Litewskiej.

Najnowsze ogniska odnotowano w województwach: puławskim, tarnogórskim, kluczborskim, lublinieckim i górskim. Środki kontroli zostały wdrożone we wszystkich ogniskach, w których wykryto HPAI: zakażone gospodarstwa zostały odizolowane, a zakażone ptaki i ich produkty są niszczone.

"Dwa ostatnie ogniska w Polsce zostały wykryte w gospodarstwach liczących ponad 200 000 ptaków. Jest to nie tylko ogromna strata ekonomiczna, ale także bardzo poważny sygnał dla krajów sąsiednich.  Błyskawiczne wybuchy epidemii w Polsce stanowią zagrożenie nie tylko dla lokalnego sektora drobiarskiego, ale także dla litewskiego przemysłu drobiarskiego. Ci, którzy mają stosunki handlowe z Polską, są ostrzegani, aby bardzo ściśle monitorować swój handel z krajem i ograniczyć import nowych ptaków, “ – wzywa V. Kiudulas.

Według odpowiedzialnych władz, polscy eksperci pracują w miejscach ognisk, przeprowadzając dochodzenia epizootyczne w celu zidentyfikowania możliwego przeniesienia wirusa. Wokół ognisk choroby ustanowiono strefy ochrony i nadzoru.
VMVT

Wideo