Największe gospodarstwo rodzinne pije szampana! Litewskie gospodarstwa rozpoczynają szybki rozwój biogazowni (WIDEO)
To niewiarygodne, ale faktem jest, że w ciągu roku, jak grzyby po deszczu, w litewskich gospodarstwach zaczęły wyrastać biogazownie. 13 marca belgijska firma zainaugurowała najpotężniejszą jak dotąd instalację w krajach bałtyckich, która miała miejsce w gospodarstwie Aidasa i Dalii Kairaičis w gminie Kazlų Rūda, która jest uważana za największe rodzinne gospodarstwo mleczne na Litwie.
Trzy w jednym
Minister rolnictwa Ignas Hofmanas również wziął udział w ceremonii otwarcia i ciepło powitał gospodarstwo Aidasa i Dalii Kairaičis. Jest więcej niż jeden powód. Oprócz elektrowni, łańcuch produkcji energii w gospodarstwie został zamknięty przez nowo wybudowaną i jak dotąd najbardziej wydajną stację separacji-pasteryzacji gnojowicy „BRU 2000“ wyprodukowaną przez austriacką firmę BAUER FAN, a także przez system separacji gnojowicy BAUER „S855GB“.
.
Innowacyjność polega nie tylko na kompletnym rozwiązaniu do zarządzania gnojowicą i gnojówką w gospodarstwie, ale także na tym, że wszystko można kontrolować za pomocą telefonu.
„Wszystko można kontrolować z dowolnego miejsca na świecie“, powiedział Ugnius Stančiauskas, dyrektor UAB „interAG“, demonstrując, jak prawdopodobnie najważniejszy sprzęt w gospodarstwie włącza się i wyłącza. Jest to pierwszy tak potężny obiekt w krajach bałtyckich i ogólnie w Europie Wschodniej.
Na przykład w Polsce istnieje ponad 100 biogazowni o mniejszej mocy „Biolectric“.
Ale „interAG“ jest oficjalnym przedstawicielem „Biolectric“ na Litwie, z mobilnym punktem serwisowym na wypadek, gdyby gospodarstwo potrzebowało pomocy. Na Litwie w ciągu roku zainstalowano 4 elektrownie Biolectric. W gospodarstwie Kairaičiai od pomysłu do realizacji minęło zaledwie 9 miesięcy.
Otwiera nieograniczone możliwości
Według Dalii Kairaitienė, mikrobiogazownia o mocy 74 kW w pełni zaspokaja 75% zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną i ciepło, podczas gdy trzy najpotężniejsze technologie rozwiązały problem zarządzania gnojowicą i gnojówką w zrównoważony i trwały sposób.
Według Dalii Kairaitienė, mikrobiogazownia o mocy 74 kW w pełni zaspokaja 75% zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną i ciepło.
Gospodarstwo A. i D. Kairaičis jest największym rodzinnym gospodarstwem mlecznym na Litwie, posiadającym ponad 1 000 krów. W dniu uroczystości wydojono 885 krów. Gospodarstwo produkuje dużą ilość obornika, około 28-29 ton mleka dziennie.
Sam zakład "Biolectric" przetwarza około 50 metrów sześciennych obornika dziennie, zamieniając go w bezwonną masę pofermentacyjną.
Zbiornik o pojemności 1 200 metrów sześciennych przechowuje metan do napędzania dwóch silników spalinowych, podczas gdy dwa 37-kilowatowe generatory, które działają również jako rozruszniki silników spalinowych, wytwarzają 74 kWh energii elektrycznej na godzinę lub około 1 800 kWh energii elektrycznej dziennie. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi około 660 000 kWh.
„A to tylko zakład mikrogeneracji. To nie jest elektrownia megawatowa lub 1,5 MW", powiedział U. Stančiauskas, opisując możliwości „Biolectric“.
.
Według ministra rolnictwa I. Hofmanna, hodowla zwierząt jest naprawdę wymagającym zajęciem, które trwa przez całą dobę. "Dlatego ludzie zaangażowani w tę działalność zasługują na największy szacunek. Otwarcie biogazowni pokazuje, że gospodarstwo jest bardzo zaawansowane, nie tylko pod względem produkcji rolnej, ale także pod względem produkcji zielonej energii z wtórnych odpadów zwierzęcych", powiedział Hofman.
Prostsze niż proste
Biogazownia jest zasilana gnojowicą, która spływa z gospodarstw do dołu o pojemności około 100 metrów sześciennych, gdzie dwa mieszadła BAUER mieszają ją (a jeśli coś stanie się z mieszadłami, można je przenieść z dołu za pomocą specjalnego dźwigu).
Gnojowica jest następnie podawana rurociągami przez pompy BAUER do zbiornika reaktora biogazowni. Gnojowica jest podgrzewana do temperatury 43 stopni Celsjusza. Podczas „zakwaszania“, tj. fermentacji, wytwarzany jest biogaz, który przechodzi kilka etapów chłodzenia, oczyszczania przez filtry węglowe i oczyszczania biogazu ze związków siarki, w wyniku czego powstaje 50-60% biometanu, który jest następnie wykorzystywany w silnikach spalinowych.
Między innymi, system CHP wytwarza również ciepło, z którego część jest wykorzystywana do ogrzewania bioreaktora, a część jest zużywana w gospodarstwie. W przypadku Kairaitis, duży hangar jest w pełni ogrzewany na potrzeby napraw i innych niezbędnych prac, a także duży obszar dojenia krów.
Technologia stojąca za działaniem biogazowni jest tak prosta, że nawet bez specjalnej wiedzy łatwo jest zrozumieć, jak to działa.
Wszystkie urządzenia (zarówno biogazownia, jak i instalacja separacji) mogą być obsługiwane za pomocą telefonu. Na przykład biogazownia ma ponad 200 czujników i detektorów, które odzwierciedlają działanie poszczególnych jednostek.
„Możesz natychmiast otrzymywać informacje o błędach lub innych ważnych zdarzeniach przez SMS lub e-mail“, – U. Stančiauskas zademonstrował działanie aplikacji telefonicznej.
Wszystkie odpady są poddawane recyklingowi
Co ciekawe, większość obornika produkowanego w gospodarstwie Aidasa i Dalii Kairaičis jest przetwarzana na wysokiej jakości ściółkę.
„Podczas gdy około jedna trzecia ze 150 metrów sześciennych obornika produkowanego w gospodarstwie dziennie jest wykorzystywana przez biogazownię „Biolectric“, większość, czyli 100 metrów sześciennych obornika dziennie, jest wykorzystywana przez biogazownię „Biolectric“. Większość gnojowicy jest przetwarzana w stacji separacji i pasteryzacji gnojowicy „BRU 2000“, która jest jak dotąd najbardziej wydajnym systemem tego rodzaju na Litwie“, mówi Ugnius Stančiauskas, dyrektor „interAG“ UAB.
Ściółka produkowana przez system "BRU 2000" jest uważana za najbardziej przyjazną dla środowiska i wolną od bakterii, ponieważ system nie tylko oddziela obornik, ale także pasteryzuje go do temperatury 60-70 stopni. Zatrzymuje około 30% wilgoci.
" W szczególności dla wysokowydajnych, świeżych krów, ten rodzaj ściółki, która jest do 99% wolna od patogenów, jest bardzo ważny, zwłaszcza bezpośrednio po udoju", wyjaśnia U. Stančiauskas. Im czystsza i bardziej sterylna ściółka, tym mniej problemów ze zdrowiem krów.
Kolejną innowacją zainstalowaną w kompleksie energetycznym Kairaičiai jest system separacji gnojowicy BAUER S855GB. Odbiera on poferment ze zbiornika reaktora biogazowni "Biolectric". To tutaj "zużyty" poferment z obornika jest oddzielany i przekształcany w ściółkę o temperaturze około 43 stopni za pomocą separatora. Ściółka ta jest wykorzystywana do rozbijania ściółki niewrażliwych zwierząt gospodarskich, takich jak rosnące cielęta. Te trzy technologie uzupełniają łańcuch pełnego recyklingu.
System separacji obornika Bauer „S855GB“
W kompaktowym kompleksie system separacji gnojowicy BAUER „S855GB“ jest zainstalowany w jednym ze zbiorników i jest wyposażony w technologię separacji pofermentu. Poferment jest podawany ze zbiornika reaktora biogazowni „Biolectric“
.
Poferment z biogazowni jest najpierw podawany do zbiornika magazynowego obok biogazowni, który jest również wyposażony w mieszalniki. Pompa jest również sterowana zdalnie, gdy konieczne jest oddzielenie pofermentu.
„To tutaj oddzielamy masę pofermentacyjną od obornika, który jest przetwarzany na ściółkę do temperatury około 43 stopni za pomocą separatora. Ściółka ta jest używana do rozbijania ściółki niewrażliwego bydła, takiego jak dorosłe cielęta", powiedział Ugnius Stančiauskas, dyrektor UAB „interAG“, dodając, że gospodarstwa, które nie mają technologii separacji i pasteryzacji, mogą dobrze sobie radzić z samym oddzielonym obornikiem do rozbijania ściółki.
„Jest to jeden z najpotężniejszych separatorów austriackiego producenta BAUER, o wydajności do 25 metrów sześciennych na godzinę, w zależności od masy, która ma być oddzielona, Separator składa się z dwóch komór zwanych sitami. Są to komory, do których wpływa płynny obornik. Frakcja stała spada do zbiornika pod zbiornikiem separatora, ostatecznie tworząc stożek ściółki, a pozostała po separacji gnojowica przepływa rurami do studni, z której jest transportowana przez pompy do zbiornika na gnojowicę lub laguny. .
Jeśli separator nie jest w stanie przetworzyć gnojowicy, jej nadmiar jest również odprowadzany rurami z powrotem do głównego zbiornika na gnojowicę.
„Proces powtarza się do momentu przetworzenia całej gnojowicy i jej masy pofermentacyjnej", wyjaśnia U. Stančiauskas, który stwierdza, że separator pomaga gospodarstwu produkować wysokiej jakości ściółkę, rozwiązać problem nieprzyjemnego zapachu, zmniejszyć emisję metanu i pozbyć się lub wprowadzić pozostałości przetworzonej gnojowicy na pole za pomocą wozów asenizacyjnych.
„Co ważne, przefermentowany obornik jest wchłaniany do gleby 4 razy szybciej niż zwykły, nieprzetworzony obornik“, dodaje U. Stančiauskas, kierownik UAB „interAG“. UAB „interAG“ specjalizuje się w dystrybucji technologii zarządzania gnojowicą i gnojówką i jest oficjalnym przedstawicielem belgijskiej firmy „Biolectric“, a także austriackiej firmy BAUER na Litwie. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych technologii, prosimy o kontakt z UAB „interAG“ telefon +370 672 82677 lub e-mail info@interag.lt.