Zaraza wśród zwierząt hodowlanych rozprzestrzenia się w Europie

Šilutės naujienų nuotr.

W krajach tych odnotowano już ponad 60 ognisk choroby w gospodarstwach hodujących owce i kozy. Hodowcy owiec i kóz we wszystkich krajach są wezwani do podjęcia rygorystycznych środków bezpieczeństwa biologicznego w celu ochrony swoich zwierząt gospodarskich: nie sprowadzania zwierząt wykazujących objawy chorób zakaźnych, kontrolowania ruchu transportu i odwiedzających, zmiany odzieży i zmiany odzieży po wejściu do pomieszczeń inwentarskich, stosowania bezpiecznej paszy i wody oraz zwalczania gryzoni i owadów.

Pierwszy przypadek choroby w Grecji został wykryty 11 lipca na farmie z 264 owcami i kozami. Od tego czasu w całym kraju wykryto 24 ogniska choroby. W Rumunii pierwszy przypadek odnotowano 19 lipca w gospodarstwie z 51 119 owcami. Do tej pory Rumunia zgłosiła 37 kolejnych ognisk choroby.

Wszystkie podatne zwierzęta w ogniskach zostały zniszczone i ustanowiono dokładną dezynfekcję i strefy ochronne z rygorystycznymi środkami kontroli. Komisja Europejska podjęła dodatkowe środki i rozszerzyła strefy ograniczeń wokół ognisk choroby.

Przyczyny wybuchu epidemii są obecnie badane. Wirus krąży w krajach azjatyckich i afrykańskich, a także w Bułgarii. Choroba nie została wcześniej wykryta w Grecji i Rumunii.

Owce i kozy, inne małe przeżuwacze domowe i dzikie oraz wielbłądy również mogą być zarażone dżumą małych przeżuwaczy. Dotknięte chorobą zwierzęta mają wysoką gorączkę oraz katar oczu i nosa. Zwierzęta nie mogą jeść z powodu bolesnych ran na błonie śluzowej jamy ustnej, zapalenia płuc i biegunki. Wirus rozprzestrzenia się przez aerozol lub bezpośredni kontakt i można go znaleźć w mleku, ściółce, paszy, pojazdach, pastwiskach i skażonych źródłach wody.

W przypadku podejrzenia, że zwierzęta są zarażone, należy natychmiast powiadomić lekarzy weterynarii lub Państwową Służbę Żywności i Weterynarii (SVVT) telefonicznie pod numerem 1879 lub +370 5 242 0108 lub e-mailem na adres info@vmvt.lt.

Šilutės naujienos

Wideo