Komisja Spraw Wiejskich za rozszerzeniem sankcji wobec Rosji i Białorusi

Asociatyvi nuotr.

Parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych zgodziła się przedłużyć zakaz importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych i spożywczych na Litwę o kolejny rok do 2 maja 2026 r. 

.

Komisja osiągnęła konsensus w środę.  

>

Poprawkę do ustawy o nałożeniu środków ograniczających w kontekście agresji militarnej przeciwko Ukrainie, która przedłuży sankcje, poparli także posłowie rządzącej frakcji "Niemna" oraz opozycyjnych frakcji "Litewskich Chłopów, Zielonych i Związku Chrześcijańskich Rodzin", Vytautas Jucius i Bronis Ropė, którzy wstrzymali się od głosu podczas prezentacji poprawki na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Poprawkę do ustawy o nałożeniu środków ograniczających w kontekście agresji militarnej przeciwko Ukrainie, która przedłuży sankcje, poparli także posłowie rządzącej frakcji "Niemna" oraz opozycyjnych frakcji "Litewskich Chłopów, Zielonych i Związku Chrześcijańskich Rodzin", Vytautas Jucius i Bronis Ropė, którzy wstrzymali się od głosu podczas prezentacji poprawki na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

V. Jucius nie wziął udziału w debacie w komisji, podczas gdy B. Ropė zarzucił, że gdyby Łotwa, Estonia i Polska nie podlegały surowym sankcjom przyjętym przez Litwę, rosyjskie produkty wwożone do Unii Europejskiej (UE) przez te kraje "stałyby się legalne".

„A następnie przemieszczają się po całej UE, w tym na Litwę“, – powiedział B. Ropė. 

.

„Szkoda, że nie ma koordynacji i porozumienia z sąsiednimi krajami, aby zastosować te same sankcje“, – dodał poseł. 

. Ignas Vėgėlė, przedstawiciel grupy Litewskiego Związku Chłopów, Zielonych i Chrześcijańskich Rodzin, który nie pracuje w izbie, ale uczestniczył w posiedzeniu i głosował przeciwko poprawkom podczas ich składania w Sejmie, zarzucił, że polityka Litwy w sprawie sankcji różni się od stanowiska UE. 

„Nie chodzi o to, że robimy coś przeciwnego, ale prowadzimy politykę, która nie jest zgodna, ponieważ UE nakłada cła i otrzymuje dochody z tych ceł, podczas gdy my wprowadzamy całkowity zakaz importu" - powiedział polityk.

I. UE nie ma prawa na mocy międzynarodowych konwencji do nakładania zakazów na importowane produkty spożywcze, powiedział, zwłaszcza w tranzycie.  

.

Sankcje znacznie zmniejszyły import

Sankcje krajowe zasadniczo obejmują ograniczenia dotyczące osób fizycznych – obywateli Rosji i Białorusi. Zostały one jednak skrytykowane przez niektórych polityków za propozycję kontynuowania zakazu importu szczególnie rosyjskich i białoruskich produktów rolnych.

Jak powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Gabija Grigaitė-Daugirdė w Komisji Spraw Wiejskich, przyczyny sankcji nie zniknęły – inwazja Rosji na Ukrainę nadal trwa.  

.

Gediminas Tamashauskis, wiceminister rolnictwa, powiedział komisji, że wpływ sankcji „jest wyraźny“.

„Widać wyraźny spadek importu“, – powiedział wiceminister.

Anthanas Venckus, szef Wydziału Spraw Międzynarodowych i Promocji Eksportu w Ministerstwie Rolnictwa, powiedział, że import tych produktów gwałtownie spadł w ubiegłym roku po nałożeniu krajowych sankcji. 

>

W 2023 r., powiedział, Litwa będzie importować produkty rolne i spożywcze o wartości 100 mln euro bezpośrednio z Białorusi, podczas gdy w 2024 r., kiedy były one nadal transportowane bez ograniczeń przez pół roku, import spadł do 60 mln euro.

Tymczasem w ubiegłym roku Litwa zaimportowała z Rosji produkty o wartości 140 mln euro, a rok wcześniej - 52 mln euro.

„Oznacza to, że litewscy konsumenci kupowali litewskie, unijne lub ukraińskie produkty rolno-spożywcze, ponieważ wielkość importu ukraińskich produktów rolno-spożywczych wzrosła,“ powiedział Venckus w Komitecie.   

„W 2025 r., gdyby ograniczenie obowiązywało przez cały rok, wolumeny byłyby jeszcze znacznie niższe“, – dodał. 

.

A. Venckus podkreślił również, że od maja wejdzie w życie weryfikacja pochodzenia rosyjskiego zboża w tranzycie.

„W rzeczywistości tranzyt przez Litwę jest bardzo mały i nieistotny. W porównaniu z Łotwą, nie ma co porównywać, jest dużo, dużo mniejszy", powiedział Venckus. 

.

Podkreślił, między innymi, że Litwa zaproponuje zastosowanie tych samych procedur dla rosyjskiego zboża na Łotwę. 

>

„To dla nas kolejny krok, ponieważ naszym życzeniem jest, aby jak najmniej rosyjskiego zboża przechodziło przez UE, a tym samym przez infrastrukturę krajów bałtyckich”, – powiedział Venckus

Rosyjskie i białoruskie produkty staną się niekonkurencyjne

G. Tamashauskis, wiceminister rolnictwa, powiedział, że litewskie sankcje zostaną wzmocnione przez wniosek Komisji Europejskiej do Rady o zwiększenie ceł importowych na wszystkie produkty rolne z Rosji o 50%.  

.

G. Grigaitė-Daugirdė dodała, że cła importowe powinny wzrosnąć do 50% w ciągu trzech lat.

BNS wcześniej pisał, że nowa propozycja ma na celu ukierunkowanie 15% rosyjskich towarów rolnych, które nie zostały dotknięte wysokimi cłami, które weszły w życie w lipcu ubiegłego roku.

Nowe cła powinny wzrosnąć o 50%.

A. Venckus zwrócił również uwagę, że 50% wzrost ceł importowych na produkty rolne sprawiłby, że rosyjskie i białoruskie produkty spożywcze stałyby się niekonkurencyjne w UE. 

„Oznacza to, że w zasadzie wszystkie produkty spożywcze będą podlegać temu konkretnemu 50% cłu, co skutecznie sprawi, że rosyjskie i białoruskie produkty rolno-spożywcze staną się niekonkurencyjne na rynku UE,“ przewidywał urzędnik Ministerstwa Rolnictwa. 

.

Dwa tygodnie temu, gdy Sejm decydował, czy przyjąć propozycję przedłużenia krajowych sankcji wobec Rosjan i Białorusinów na kolejny rok, projekt nie uzyskał poparcia wielu posłów rządzącej "Nemunas aušra" (jeden przeciw i 11 wstrzymujących się) oraz ugrupowań "Lietuvos valstiečių, zelené" (Litewscy Chłopi, Zieloni) i "Kristianiškų šeimos" (Związek Chrześcijańskich Rodzin) (po trzy głosy przeciw i trzy wstrzymujące się).  

W tym tygodniu Remigijus Žemaitaitis, lider "Nemunas aušros", powiedział, że grupa zdecydowała się poprzeć kontynuację sankcji wobec Rosji i Białorusi. 

.

Obecna wersja ustawy o ograniczeniach krajowych obowiązuje do 3 maja 2025 r., a rząd proponuje przedłużenie jej obowiązywania do 2 maja 2026 r.

Przedłużenie sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Ustawa zawiesza przyjmowanie i wydawanie wniosków wizowych i zezwoleń na pobyt dla obywateli Rosji i Białorusi na Litwie, przewiduje bardziej szczegółowe kontrole graniczne, uniemożliwia obywatelom Rosji nabywanie nieruchomości na Litwie i tak dalej.

Wideo