Ponad 20 spółek z grupy Auga złożyło do sądów wnioski o restrukturyzację
Ponad dwa tuziny spółek największego producenta żywności ekologicznej w krajach bałtyckich, „Auga Group“, która doświadcza trudności finansowych w krajach bałtyckich, złożyło wnioski do sądów o sądową restrukturyzację spółki,
grupa ogłosiła w piątek za pośrednictwem „Nasdaq“ Wileńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.W środę akcjonariusze podjęli decyzję o restrukturyzacji spółki dominującej „Auga Group“ i zatwierdzili jej projekt czteroletniego planu restrukturyzacji.
„Restrukturyzacja niektórych naszych spółek zależnych da nam czas na należyte wywiązanie się z naszych zobowiązań wobec wszystkich wierzycieli i utrzymanie naszych strategicznych operacji w regionach, które stanowią wartość dodaną dla gospodarki narodowej", powiedział w oświadczeniu Kęstutis Juščius, prezes zarządu „Auga Group“.
Powiedział, że po informacji o rozpoczęciu restrukturyzacji spółki dominującej, niektóre banki finansujące spółki grupy postanowiły nie przedłużać ani nie odnawiać terminów zapadalności kredytów obrotowych, które były zwykle przedłużane w przeszłości.
Podano, że sądy przyjęły wnioski o wszczęcie restrukturyzacji w spółkach rolnych „AUGA Skėmiai“, „AUGA Smilgiai“, „AUGA Vėriškės“, „AUGA Dumšiškės“, „AUGA Grūduva“;, „AUGA Jurbarkai“, „AUGA Lankesa“, „AUGA Gustoniai“, „AUGA Mantviliškis“, „AUGA Spindulys“, „AUGA Žadžiūnai“, „AUGA Želsvelė“, „AUGA Kairėnai“.
Wnioski o restrukturyzację zostały również przyjęte w spółkach „Gotlybiškės pienas“, „AUGA Ramučiai“, „Buktos pienas“, „Grain Lt“, „Pamargės pienas“, „Vaitiekūnai pienas“, „Baltic Champs“, „Agrotechnikos centras“, „Panemune pienas“ i „Gudelių pienas“, jak również w spółdzielni rolniczej „Agrobokštai“.
Oczekuje się, że plan restrukturyzacji spółki dominującej „Auga Group“ zostanie przygotowany i uzgodniony w pierwszej połowie 2025 r., z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez akcjonariuszy i wierzycieli.
Spółka planuje podwojenie kosztów operacyjnych do 2027 r. oraz zbycie niektórych przedsiębiorstw i aktywów. Grupa planuje połączyć lub zamknąć do 60 spółek.
W ramach programu redukcji kosztów Grupa planuje zmniejszyć koszty 2,1-krotnie do 2027 r. w porównaniu z 2023 r., z 13,9 mln euro do 6,5 mln euro. Ponadto planuje sprzedać niektóre ze swoich firm lub poszczególne działania produkcyjne zlokalizowane z dala od głównych centrów operacyjnych i wykorzystywać aktywa niezbędne do prowadzenia działalności na podstawie długoterminowych umów leasingu.
„Auga Group“ planuje również zoptymalizować działania, które pozostają w centrum jej działalności, takie jak produkcja roślinna, hodowla zwierząt, uprawa grzybów, dostawa gotowych produktów, zbycie nierentownych gruntów i dążenie do konwencjonalnej produkcji.
„Auga Group“ ogłosiła rozpoczęcie restrukturyzacji 10 listopada.