Wniosek Auga Group o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego rozpatrzony pozytywnie
Sąd Okręgowy w Wilnie przyjął wniosek Auga Group, jednego z największych producentów żywności ekologicznej w krajach bałtyckich, który przeżywa trudności finansowe, o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, poinformowała spółka we wtorek.
Akcjonariusze grupy w dniu 4 grudnia zatwierdzili projekt czteroletniego planu restrukturyzacji i nakazali zarządowi spółki jego sfinalizowanie. Oczekuje się, że zostanie on sporządzony i uzgodniony w pierwszej połowie 2025 r., pod warunkiem zatwierdzenia przez akcjonariuszy i wierzycieli.
Ponad 20 innych spółek z „Auga Group“ złożyło już wnioski do sądów o restrukturyzację. Kęstutis Juščius, prezes zarządu „Auga Group“, powiedział 7 grudnia, że proces ten da czas na właściwe wypełnienie zobowiązań wobec wszystkich wierzycieli i utrzymanie strategicznej działalności spółek w regionach.
Powiedział, że po ogłoszeniu restrukturyzacji spółki dominującej, niektóre banki finansujące spółki zdecydowały się nie przedłużać lub odnawiać terminów zapadalności swoich kredytów.
Plan restrukturyzacji został upubliczniony pod koniec listopada. Spółka dominująca planuje podwojenie kosztów operacyjnych do 2027 r. oraz zbycie niektórych przedsiębiorstw i aktywów. Grupa planuje połączenie lub zamknięcie do 60 spółek.
Oczekuje się, że program cięcia kosztów Grupy zmniejszy koszty 2,1-krotnie do 2027 r. w porównaniu z 2023 r., z 13,9 mln euro do 6,5 mln euro. Ponadto planuje sprzedać niektóre ze swoich firm lub poszczególne działania produkcyjne zlokalizowane z dala od głównych centrów operacyjnych i wykorzystać aktywa niezbędne do prowadzenia działalności na podstawie długoterminowych umów leasingu.
„Auga Group“ planuje również zoptymalizować działania, które pozostają w centrum jej działalności, takie jak produkcja roślinna, hodowla zwierząt, uprawa grzybów, dostawa gotowych produktów, zbycie nierentownych gruntów i kontynuowanie konwencjonalnej produkcji.
Będzie również dążyć do przyspieszenia rekrutacji nowych firm, takich jak produkcja biometanu, która ma generować zyski brutto w wysokości do 2,4 mln euro rocznie, oraz wykorzystanie bardziej zrównoważonych pasz opracowanych przez Grupę w hodowli zwierząt.
K. Juščius powiedział, że restrukturyzacja została zainicjowana w następstwie wyzwań finansowych spowodowanych inflacją i rosnącymi kosztami produkcji, niestabilnymi cenami surowców organicznych.
Powiedział, że grupa zaprzestanie opracowywania innowacyjnych technologii rolniczych i zaangażuje się w normalną działalność rolniczą, a także zwolni pracowników.