ETS: zakaz hodowli zwierząt futerkowych nie jest niezgodny z konstytucją

Asociatyvi nuotr.

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł w środę, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych uchwalony przez ostatni parlament nie jest sprzeczny z ustawą zasadniczą.

„Ustawodawca, korzystając z szerokiej swobody kształtowania polityki gospodarczej państwa i odpowiedniego regulowania działalności gospodarczej w drodze ustawodawstwa, może w drodze ustawy zmienić warunki ekonomiczne określonej działalności, biorąc pod uwagę fakt, że ogólne dobro narodu nie jest postrzegane w sensie czysto materialnym lub finansowym“, – ogłosił w środę przewodniczący CC Gintaras Goda.

Według KK, Sejm, w celu zapewnienia interesu publicznego w ochronie dzikiej przyrody, który jest zapisany w Konstytucji, może w drodze ustawy ograniczyć lub zakazać działalności gospodarczej związanej z hodowlą zwierząt, jeżeli nie jest ona niezbędna dla społeczeństwa.

„Ustawodawca (...) nie może kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Oceniając, że dana działalność gospodarcza jest niezgodna z pewnymi zasadami moralności i etyki oraz humanitaryzmu, może nałożyć ograniczenia, zakazy na pewne związane z nią działania, takie jak utrzymywanie, hodowla i zabijanie ich w celu wytworzenia pewnych określonych produktów, które nie są niezbędne dla żywotnych i egzystencjalnych potrzeb społeczeństwa, “ – powiedział Goda.

Według sądu, masowa hodowla i zabijanie zwierząt dla zysku jest niezgodne z zasadami moralności, etyki i człowieczeństwa społeczeństwa.

Komisja podkreśliła, że Parlament stoi na straży interesu publicznego zapisanego w Konstytucji, aby chronić dziką przyrodę i ograniczyć zdolność inwazyjnego gatunku - norki kanadyjskiej - do ucieczki na wolność i rozmnażania się na wolności.

„Jednocześnie celem była ochrona innych dzikich zwierząt, szanując w ten sposób konstytucyjny imperatyw ochrony dzikiej przyrody i przekazania jej przyszłym pokoleniom,“ powiedział pan Goda.

„ W związku z tym, wbrew twierdzeniu sprawozdawcy, ustawodawca dążył do uzasadnionego, zgodnego z konstytucją celu“, – podkreślił.

>

Trybunał wysłuchał wniosku grupy parlamentarzystów o ocenę, czy ustawa uchwalona jesienią 2023 r., która zakazuje hodowli zwierząt furbear od 2027 r., jest zgodna z warunkami Konstytucji dotyczącymi tego, kiedy można ograniczyć działalność gospodarczą.

Brak analizy ustaleń dotyczących odszkodowań

Kiedy parlamentarzyści wyjaśnili sądowi, że odszkodowanie za zniszczenie biznesu łowieckiego było nieprawidłowo obliczone i nieuzasadnione, a także niezgodne z konstytucją, przewodniczący CC, G. Goda, wyjaśnił, że sąd nie badał procedury odszkodowawczej, ponieważ było to obowiązkiem Sejmu.

„To nie jest kwestia kontroli konstytucyjności. Dobór wysokości rekompensat i zasadność poszczególnych ich rodzajów jest kwestią celowości społecznej, politycznej i ekonomicznej, która należy do kompetencji ustawodawcy,– powiedział Przewodniczący TK.

„Ustawodawca może ustanowić szczególny tryb rekompensowania ewentualnych strat poniesionych przez podmioty gospodarcze w wyniku wprowadzenia ograniczeń i zakazów wykonywania określonej działalności związanej z hodowlą i utrzymywaniem zwierząt“- dodał.

Komisja zauważyła, że między przyjęciem zakazu a jego wejściem w życie dopuszczalny jest okres trzech lat, co daje rolnikom wystarczająco dużo czasu na sprzedaż wszystkich swoich produktów i zakończenie działalności.

Posłowie

Posłowie wyjaśnili, że zakaz hodowli zwierząt na futra został przyjęty bez przedstawienia opartych na badaniach argumentów, dlaczego brak zakazu tej działalności nie zapewniłby dobrostanu zwierząt.

Ponadto, zdaniem posłów, ten sam cel można osiągnąć bez zakazywania tej działalności – takie środki nie zostały ocenione. Argumentowali oni również, że zabór mienia nie zostanie sprawiedliwie zrekompensowany.

Zgodnie z ustawą o dobrostanie i ochronie zwierząt przyjętą przez Sejm, fermy futrzarskie na Litwie przestaną istnieć od 2027 roku. Właściciele ferm, które mają zostać zniszczone, otrzymają rekompensatę, ale przedsiębiorcy skarżą się, że płatności są zbyt niskie i nie pokrywają poniesionych strat.

Litwa stała się 20. krajem w Europie, który ubezpiecza ten biznes.

Wideo