I. Hofmann: płatności dla hodowców zwierząt futerkowych to "kpina z ludzi"

Ignas Hofmanas. ŽŪM nuotr.

Po tym, jak Sąd Konstytucyjny (CC) orzekł w środę, że ubezpieczenie zwierząt futerkowych na Litwie, które zostanie wprowadzone od 2027 r., jest zgodne z konstytucją, ale bez oceny poziomu rekompensaty, minister rolnictwa Ignas Hofmanas powiedział, że biznes powinien być bardziej hojnie wynagradzany.  

„To, jakie odszkodowanie zostało wyliczone, jest z pewnością nieadekwatne. To kpina z ludzi, którzy prowadzili interesy w całkowicie legalny sposób", powiedział Hofman dziennikarzom w środę w rządzie.

Powiedział, że o wyższym odszkodowaniu może zadecydować Sejm, zgodnie z zapowiedzią KK.

„Jeśli politycy podejmą taką decyzję (o zakazie działalności – BNS) pod naciskiem opinii publicznej, to można ją podjąć. Jednak ci ludzie są nikim, dla których zakaz wchodzi w życie. Jeśli to zaakceptujemy, musimy zrekompensować ludziom (...) w sposób cywilizowany w krajach Unii Europejskiej", powiedział minister.

Przewodniczący TK Gintaras Goda powiedział w środę, że sąd nie oceniał procedury odszkodowawczej, ponieważ leży to w gestii Sejmu: „Wybór kwot odszkodowań i adekwatność konkretnych rodzajów odszkodowań jest kwestią celowości społecznej, politycznej i gospodarczej, która leży w gestii ustawodawcy.  

>

I. Hofmanas powiedział BNS w wywiadzie w grudniu, że jego zdaniem taki zakaz nie ma sensu, jeśli istnieje popyt na futra – ten biznes będzie nadal istniał, po prostu przeniesie się do innych krajów. 

.

W chwili obecnej 48 ferm futrzarskich zwraca się do sądu o nakazanie państwu wypłacenia 113 milionów euro odszkodowania – w styczniu złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

>

Sąd nie jest w stanie rozstrzygnąć tej kwestii.

Zgodnie z poprawkami do ustawy przyjętymi przez parlament, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wejdzie w życie w 2027 r., a w 2024 r. – 2026 r. – w okresie przejściowym – przedsiębiorcy mogą zamknąć swoje fermy i otrzymać odszkodowanie: w pierwszym roku płatność wynosi 3 euro za zwierzę, w drugim roku 2 euro, a w ostatnim roku 1 euro. Przedsiębiorcy skarżyli się w przeszłości, że płatności są zbyt niskie i nie pokrywają ich strat.

Viktas Pranckietis, poseł do Parlamentu Europejskiego, powiedział wcześniej, że przedsiębiorcom należy wypłacić ponad 200 milionów euro rekompensaty. Wówczas rząd zaproponował na ten cel jedynie 1 mln euro.

Wideo