"Szef VH Lietuva: szkody wyrządzone rolnikom w kraju przez burzę są warte miliony.

Youtube (1400 x 900 piks.) (1920 x 1080 piks.) (1400 x 900 piks.) (9)

Burza, która nawiedziła Litwę w niedzielę i poniedziałek, wyrządziła rolnikom miliony euro szkód, mówi Martynas Rusteika, szef oddziału „VH Lithuania“ niemieckiego funduszu inwestycyjnego „Vereinigte Hagel“.

„Mówimy o milionach (euro – BNS), nie jest jasne, jaka jest liczba milionów, ale faktem jest, że są to miliony, a nie tylko jeden, a nie dwa, a nie trzy. Widzimy, że liczba ta stale rośnie. (...) Najgorsze jest to, że na tyle, na ile szacujemy (straty – BNS), następnego dnia wciąż pojawiają się dodatkowe" - powiedział w czwartek agencji informacyjnej BNS szef firmy, która ubezpiecza co trzeci hektar upraw na Litwie, M. Rusteika.

Powiedział, że otrzymał raporty o stratach na 70 000 hektarach – prawie jednej trzeciej – powierzchni ubezpieczonych upraw, które nie zostały jeszcze zebrane.

„Większość, około 60% upraw zostało już zebranych w podobny sposób, więc z tej części, 40% (otrzymujemy raporty – BNS). (...) Ale to nie są ostateczne liczby, wczoraj zebrano jeszcze 36 000. To nie jest tylko kwestia hektarów, teraz widzimy 70 tysięcy hektarów, więc liczba rośnie, ponieważ naturalnie rolnicy nie mogą zgłaszać wszystkich naraz, muszą sami znaleźć informacje ", powiedział Rusteika.

Gminy Akmenė, Radviliškis, Joniškis i okręgi wileńskie ogłosiły stan wyjątkowy ze względu na skutki burzy, która nawiedziła je w ostatnich dniach.

Vilmantas Vitkauskas, szef Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (NCMC), powiedział w czwartek, że okręgi Troki, Prienai, Šiauliai, Šakiai, Širvintai i Šalčininkai również dążą do sytuacji ekstremalnej.

Według przewodniczącego Rady Rolnictwa, Ignasa Hofmanasa, rolnicy oczekują, że sytuacja nadzwyczajna zostanie ogłoszona w całym kraju.

„Jest to fakt prawny, który zwalnia rolników z niektórych zobowiązań, niektórych terminów, na przykład wobec Krajowej Agencji Płatniczej, ponieważ rolnicy mają wiele zobowiązań. Podobnie w relacjach prywatnych – umowy kupna między firmami, spłata kredytów“, – I. Hofmanas powiedział BNS. 

.

I. Hofmanas i M. Rusteika powiedzieli, że rzepak ozimy był najbardziej dotkniętą uprawą podczas burzy, a rolnicy na niektórych obszarach stracili do 90 procent swoich zbiorów.

„Widzimy, że rzepak ozimy ucierpiał najbardziej. Zdecydowanie jest z nimi problem, ponieważ były bardzo ulewne deszcze, a rzepak był już dojrzały, duże opady deszczu, silne wiatry, więc rzepak był jeszcze blisko siebie i tak się kruszył, a jednocześnie były też opady deszczu, duże krople, – powiedział pan Rusteika. 

.

„Dużo będzie zależało od pogody później, ponieważ czy będziemy w stanie zebrać te upadłe uprawy. Jeśli pogoda będzie dobra w ciągu najbliższych kilku dni, tak, szkody zmniejszą się, ale jeśli deszcze zaczną się ponownie później, szkody będą jeszcze gorsze" - podkreślił poseł Hofman.

M. Rusteika dodał, że po burzy rolnicy byli szczególnie zaniepokojeni zbiorami zbóż, ale wydaje się, że nie powinno być tutaj większych strat.

„Jeśli chodzi o pszenicę, możemy powiedzieć, że straty nie są znaczące w tej chwili, 1-3 procent, ponieważ sytuacja została bardzo dobrze skorygowana przez słońce i wiatr, ponieważ uprawy nie zostały wstrząśnięte na ziemi, ponieważ były wystarczająco suche" - powiedział Rusteika.

Wszystko to, podkreślił poseł Hofman, oznacza, że chociaż żniwa prawdopodobnie będą udane, jakość zbóż dramatycznie spadnie, co będzie oznaczać niższe dochody dla rolników. 

>

„Ważne jest, aby wspomnieć, że takie deszcze są bardzo szkodliwe dla jakości zbóż. (...) Ziarno traci jakość, a jeśli mówimy o pszenicy, traci białko, traci gluten, traci suchą masę, a to oznacza, że ziarno będzie niższej jakości, niższej klasy. (...) Im niższa klasa ziarna, tym mniej jest ono kupowane, co wpłynie na dochody rolników" - powiedział przewodniczący Rady Rolnej.

Według posła Rusteiki, największe straty ponieśli rolnicy w północnej części Litwy. 

>

„Na południu Litwy było więcej opadów, ale tamtejsi rolnicy ucierpieli mniej, ponieważ wiele pól zostało już oczyszczonych. (...) Widzimy coraz więcej doniesień ze środkowej Litwy, od strony Kiejdan, a Raseiniai naprawdę boryka się z trudnościami. Następnie na północy, gdzie naprawdę mieliśmy najwięcej zgłoszeń, były to północno-zachodnie i północne okręgi, tam przy granicy z Łotwą ", powiedział.

„VH Lietuva“ ubezpieczyło 96% upraw podlegających ubezpieczeniu do listopada 2023 roku. Według pana Rusteika, firma ubezpiecza obecnie około 560 hektarów upraw.

W 2023 r. firma wypłaciła rolnikom ponad 20 mln euro, o jedną czwartą więcej niż w 2022 r. (15 mln euro).

Wideo