Zakaz prowadzenia działalności związanej z dzikami futerkowymi ma zostać odroczony do 2033 r.

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Pod koniec swojej pracy, przewodniczący sejmowej komisji ds. wsi, liberał Viktoras Pranckietis, zarejestrował propozycję odroczenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych o prawie dekadę.

Zgodnie z poprawką do ustawy o dobrostanie i ochronie zwierząt, którą przygotował i zarejestrował, zakaz miałby wejść w życie 1 stycznia 2033 r.

>

Proponuje się również, aby odszkodowania były wypłacane nie tylko za zaprzestanie działalności komercyjnej mającej na celu pozyskiwanie lub sprzedaż futer, ale także za rozbiórkę konstrukcji, zniszczenie obiektów i zagospodarowanie odpadów.

V. Pranckietis proponuje usunięcie z ustawy kryteriów ustalania wysokości odszkodowania za zakazaną działalność. Zgodnie z projektem, procedura i kwoty byłyby określane przez rząd lub upoważniony przez niego organ.

Inicjatywę Liberała poparło blisko dwanaścioro przedstawicieli różnych ugrupowań w Sejmie.

„Ta gałąź rolnictwa generuje znaczną wartość dodaną dla gospodarki kraju, ponieważ litewscy producenci furbearer mają obroty w wysokości około 40 milionów euro rocznie. Hodowla zwierząt futerkowych przyczynia się do dodatniego bilansu handlu zagranicznego Litwy, a obliczenia kwoty rekompensaty za zakaz hodowli zwierząt futerkowych przeprowadzone przez konsultanta „Smart Continent LT“ dla Ministerstwa Rolnictwa, oszacowały wstępną kwotę rekompensaty za zakaz hodowli zwierząt futerkowych na 56,85 mln euro", czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ponadto, zdaniem inicjatora, na poziomie Unii Europejskiej (UE) nie zapadły żadne decyzje zobowiązujące państwa członkowskie do zamknięcia przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą zwierząt futerkowych.

„Zamknięcie przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą zwierząt futerkowych powinno nastąpić po podjęciu decyzji na szczeblu UE. W takim przypadku fundusze UE mogłyby być również wykorzystane na mechanizm kompensacyjny" - czytamy w uzasadnieniu.

Podkreślono w nim, że litewskie fermy zwierząt łownych są jednymi z najlepszych i produkujących najwięcej futer na świecie, stanowiąc około 7% rynku europejskiego i około 3% światowego rynku futer.

Zgodnie z poprawkami do ustawy przyjętymi przez Sejm, zakaz hodowli zwierząt futerkowych ma wejść w życie w 2027 r., a w 2024–2026– w okresie przejściowym– przedsiębiorcy mogą zamknąć swoje fermy i otrzymać rekompensatę: w pierwszym roku płatność wynosi trzy euro za zwierzę, w drugim roku – dwa euro, a w ostatnim roku – jedno euro. Przedsiębiorcy skarżyli się wcześniej, że płatności są zbyt niskie i nie pokrywają ich strat.

Poprawki zostały przyjęte w celu zapewnienia, że okrucieństwo wobec zwierząt nie będzie tolerowane.

Litwa stała się wówczas 20. krajem w Europie, który zakazał tego biznesu.

Wideo