Dostosowania do ulgi VAT dla rolników mają zostać zainicjowane przez rząd jesienią.
Po reformie podatkowej, pozostała luka w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla rolników musi zostać skorygowana, a zmiany muszą zostać zainicjowane przez rząd podczas jesiennej sesji Sejmu, mówi Vaidas Augustinavičius, doradca prezydenta.
Podkreśla, że preferencyjne traktowanie rolników powinno mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy dochód pochodzi z działalności rolniczej.
„Nie jest możliwe, aby rolnik zajmował się również zupełnie inną działalnością, niezwiązaną z rolnictwem, i aby te preferencje były ważne. Najwyraźniej ta korekta zostanie wprowadzona tylko po to, aby nie miała zastosowania do innych rodzajów działalności, ale tylko do dochodów z działalności rolniczej", powiedział Augustinavičius radiu Žinių we wtorek.
„Pojawiło się wiele komentarzy, że teraz trzeba zostać fikcyjnym rolnikiem tylko po to, aby skorzystać z ulgi, nie, z ulgi skorzystają prawdziwi rolnicy, a ci, którzy uzyskują dochody z działalności pozarolniczej, będą podlegać ogólnemu systemowi podatkowemu. Najwyraźniej korekta powinna zostać zainicjowana przez rząd na jesiennej sesji“, – dodał.
W zeszłym tygodniu parlament przyjął poprawki podatkowe w celu zalegalizowania niższych stawek VAT dla rolników, które są przeznaczone dla wszystkich osób posiadających certyfikat rolnika, ale niekoniecznie prowadzących działalność rolniczą.
Zgodnie z żądaniami protestującej społeczności rolniczej, parlament wprowadził 15% i 20% stawkę VAT. Parlament wprowadził również 20-procentową i 20-procentową stawkę VAT dla rolników. Przyjęte wówczas standardowe stawki VAT od przyszłego roku będą wynosić 20%, 25% i 32%.
.
Prezydent Gitanas Nausėda powiedział w poniedziałek, że pozostała luka zostanie naprawiona, a rolnicy będą musieli inwestować w szkolenia dla własnych rolników i być może w dzierżawioną ziemię.
Parlament zatwierdził również zmiany w podatkach od osób prawnych i nieruchomości (RE), wprowadził podatki od cukru i ubezpieczeń majątkowych oraz poprawił niektóre zwolnienia z podatku od wartości dodanej. Reforma została już podpisana przez G. Nausėdę.
Wszystkie zmiany podatkowe wejdą w życie w styczniu przyszłego roku.
