Komisja Spraw Wiejskich: Litwa proponuje sprzeciwić się umowie UE-Mercosur

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Po tym, jak Unia Europejska (UE) i południowoamerykański blok jednolitego rynku Mercosur podpisały w ubiegły piątek umowę o wolnym handlu, Parlamentarny Komitet Spraw Wiejskich proponuje, aby Litwa nie zatwierdzała umowy w obecnym kształcie.

Biorąc pod uwagę obawy litewskich rolników o nieuczciwą konkurencję, komitet zdecydował w środę w drodze konsensusu, aby zaproponować rządowi odrzucenie umowy, gdy będzie ona omawiana w Radzie UE i dołączenie do państw członkowskich blokujących ją.

Zaproponowano również, aby dążyć do przeglądu warunków umowy w celu zapewnienia uczciwej konkurencji i zrównoważonego rozwoju sektora rolnego.

Ponadto Komitet przedstawił rządowi konkretne propozycje dotyczące dalszego kształtowania stanowiska negocjacyjnego. Obejmują one zakaz wprowadzania na rynek UE produktów zawierających lub wykorzystywanych w produkcji lub uprawie substancji zakazanych przez UE, w celu ochrony wysokich standardów bezpieczeństwa żywności i zapewnienia uczciwych warunków konkurencji dla rolników w UE.

Komitet dąży również do zaangażowania przedstawicieli społeczności rolniczej w dyskusję i zatwierdzenie stanowiska Litwy w sprawie porozumienia, które ma zostać przedstawione Radzie UE przez Komisję Spraw Europejskich i Komisję Spraw Zagranicznych.

Tydzień temu wiceminister rolnictwa Vytenis Tomkus powiedział komisji, że umowa jest korzystna ekonomicznie dla Litwy, ponieważ może zwiększyć eksport produktów rolnych i żywnościowych.

W chwili obecnej organizacje rolnicze w kraju dostrzegają szereg zagrożeń spowodowanych wejściem produktów z bloku Mercosur na rynek UE, a także negatywny wpływ na litewski sektor rolny, cele środowiskowe i standardy bezpieczeństwa żywności.

Umowa UE-Mercosur musi jeszcze zostać zatwierdzona przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich UE, reprezentujących 65% ludności UE, a także przez Parlament Europejski. Niemcy i Hiszpania chcą jak najszybszego sfinalizowania umowy, podczas gdy Francja i Polska są jej przeciwne. Holandia, Włochy i Austria również mają zastrzeżenia.

Umowa UE-Mercosur ma na celu obniżenie ceł i pobudzenie handlu, tworząc jedną z największych na świecie stref wolnego handlu z ponad 700 milionami ludzi. W Ameryce Południowej obejmowałaby ona Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Urugwaj.

Unia Europejska negocjuje umowę o wolnym handlu z krajami Ameryki Łacińskiej od ponad 20 lat.

Wideo