Pyłki mogą zmieniać kolor i przejrzystość zbiorników wodnych
Kiedy pogoda jest bezchmurna, zauważamy mnóstwo pyłków w powietrzu i na różnych powierzchniach. Osoby, które nie są alergikami, nie powinny obawiać się tego zjawiska.
W maju kwitnienie drzew osiąga swój szczyt – brzoza, jesion, klon, topola, świerk i inne drzewa kwitną w tym czasie. W związku z tym stężenie pyłków w otaczającym powietrzu jest wysokie.
Vilma Bimbaitė, kierownik jednostki oceny jakości powietrza, mówi, że pyłki są w większości większe niż 10 mikrometrów i są klasyfikowane jako frakcja pyłu zawieszonego. Tylko niewielka część pyłków wchodzi w skład PM10 i jest wdychana do płuc. Ze względu na intensywne wiosenne kwitnienie w słoneczne dni powietrze jest nasycone pyłkami, które osadzają się na powierzchniach i możemy zaobserwować, że samochody, różne powierzchnie i zbiorniki wodne są pokryte żółtym pyłem. Jeśli otworzymy okna w domu, pyłki również dostaną się do środka. Dla zdrowych, niealergicznych osób wysokie stężenie pyłków w otaczającym powietrzu nie ma znaczącego wpływu na zdrowie.
Zanieczyszczenie pyłkami oraz odbarwienie i przejrzystość cieków wodnych. Wynika to z faktu, że nawet duże ilości lekkich pyłków w powietrzu są niezauważalne, ale pyłki w wodzie nie topią się, ale gromadzą się na powierzchni i w ten sposób ją pokrywają. W rzekach, jeziorach i Morzu Bałtyckim, gdzie fale ocierają się o brzeg i występują strumienie, woda obciążona pyłkami jest wzburzona i pieni się. Mieszkańcy są zaskoczeni przebarwieniami lub pianą. Laboratorium Agencji Ochrony Środowiska wielokrotnie testowało wodę obciążoną pyłkami i stwierdziło, że podwyższone poziomy tonących cząstek w wodzie są pochodzenia naturalnego, podczas gdy badanie mikroskopowe próbek wykazało, że woda była bardzo bogata w pyłki.