Wielka Siódemka: Rosja musi zapłacić 486 miliardów dolarów za szkody wyrządzone Ukrainie

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Kraje G7 szukają prawnych sposobów, aby zmusić Rosję do zrekompensowania Ukrainie co najmniej 486 miliardów dolarów szkód spowodowanych wojną.

Według „Ukrinform“, tak właśnie brzmi komunikat końcowy szczytu G7.

„Rosja musi zakończyć swoją nielegalną wojnę agresji i zrekompensować Ukrainie wyrządzone szkody. Według Banku Światowego, szkody te przekraczają obecnie 486 miliardów dolarów. Rosja nie ma prawa decydować, czy i kiedy zapłaci za szkody wyrządzone Ukrainie. Zobowiązania Rosji wynikające z prawa międzynarodowego do zrekompensowania szkód, które spowodowała, są jasne i nadal rozważamy wszystkie możliwe ścieżki prawne, aby zmusić Rosję do wypełnienia tych zobowiązań" - czytamy w dokumencie.

W tym celu przywódcy G7 formalnie zgodzili się na uruchomienie nadzwyczajnych pożyczek przyspieszających dochody (ERA) dla Ukrainy, aby zapewnić Ukrainie około 50 miliardów dolarów dodatkowego finansowania do końca roku.

„Potwierdzamy, że zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i naszymi odpowiednimi ramami prawnymi, suwerenne aktywa Rosji zostaną zamrożone w naszych jurysdykcjach, dopóki Rosja nie zaprzestanie agresji i nie dokona reparacji na rzecz Ukrainy. Utrzymamy naszą solidarność w naszym zobowiązaniu do zapewnienia tego wsparcia Ukrainie" - czytamy w komunikacie.

Fundusze w wysokości 50 miliardów dolarów zostaną rozdzielone za pośrednictwem kilku kanałów, aby zaspokoić potrzeby wojskowe, budżetowe i odbudowy Ukrainy. Międzyagencyjna platforma koordynacji darczyńców dla Ukrainy zostanie wzmocniona, aby pomóc w koordynacji wypłat i zapewnić, że są one dostosowane do krytycznych potrzeb Ukrainy w tempie, które pozwala na skuteczną absorpcję przez Ukrainę.

Przywódcy G7 potwierdzili również swoje zobowiązanie do utrzymywania presji na Rosję, aby uniemożliwić jej wykorzystywanie dochodów z energii i innych towarów do kontynuowania wojny. Obejmie to sankcje, inne ograniczenia, a także środki mające na celu ograniczenie cen rosyjskiej ropy.

Jak donosi „Ukrinform“, szczyt G7 odbył się w dniach 13-14 czerwca we Włoszech, które w tym roku sprawują prezydencję w G7. Podczas szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył kilka spotkań dwustronnych. Ponadto podpisano dwustronne umowy o bezpieczeństwie z USA i Japonią.

Wideo