Sadzenie jeżyn jesienią

Asociatyvi nuotr.

Odmiany jeżyn odporne na mróz najlepiej sadzić w okresie spoczynku, jesienią lub wczesną wiosną. Jesienią odpowiedni jest okres od października do połowy listopada. Ważne jest, aby gleba nie była zbyt sucha. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie jeżyn jesienią, musisz mieć co najmniej 2-4 tygodnie zapasu czasu przed pierwszymi poważnymi przymrozkami, czyli tyle, ile potrzeba, aby sadzonki pomyślnie zadomowiły się w nowym miejscu.

Jesienne sadzenie jeżyn ma więcej zalet:

• Optymalna wilgotność gleby lub podłoża. Po posadzeniu krzewu nie trzeba podlewać aż do następnego roku, wystarczy jesienny deszcz i stopiony śnieg.

• Okazy posadzone we wrześniu-listopadzie szybciej się zakorzeniają, rozwijają bardziej energicznie i są mniej podatne na choroby.

• Szerszy wybór sadzonek w szkółkach. Wiosną sprzedaje się mniej dobrych odmian, a więcej niskiej jakości zapasów i resztek, które nie przetrwały dobrze zimy. Jesienią nie ma takich problemów z sadzonkami.

Miejsca uprawy jeżyny

Najlepiej wybrać otwarte, ciepłe i dobrze oświetlone stanowisko dla jeżyn. Dobrze byłoby, gdyby północna strona stanowiska była osłonięta od zimnych wiatrów wiatą lub ścianą, płotem lub innymi dużymi krzewami. Warto jednak mieć świadomość, że maliny i truskawki są złymi sąsiadami dla jeżyn.

Agrest i porzeczki są uważane za dobrych sąsiadów. Jeżyny rosną zdrowo w płodozmianie na glebie, która wcześniej była wykorzystywana pod rośliny strączkowe, marchew, agrest, buraki, ogórki, patisony, syderaty.

Jeżyny nie powinny być uprawiane w cieniu i półcieniu, ponieważ będą słabo rosły i słabo plonowały. Na takich obszarach krzewy jeżyn są często atakowane przez infekcje grzybicze, takie jak rdza i mączniak prawdziwy. Lepiej też nie sadzić ich na terenach nisko położonych, gdzie stagnuje zimne powietrze i nadmiar wilgoci.

Gleba dla jeżyn

Aktywny wzrost i regularne plony jeżyn można zaobserwować na dobrze przepuszczalnej, próchnicznej, żyznej glebie o średniej gliniastej lub lekkiej teksturze. Gleby piaszczysto-gliniaste należy wzbogacić glinami pochłaniającymi wilgoć. Bardzo odpowiednie są gleby luźne, przepuszczające wodę i powietrze.

Sadzonki jeżyny nie powinny być sadzone w glebie węglanowej. Będą tam cierpieć z powodu braku magnezu i żelaza. Wody gruntowe powinny znajdować się co najmniej 1,5 m od powierzchni. Kwasowość gleby dla jeżyn wynosi pH 5,7–6,5 (odczyn obojętny lub lekko kwaśny).

Należy przygotować glebę do sadzenia jeżyn. Przed sadzeniem należy całkowicie oczyścić glebę z chwastów, śmieci i resztek roślin. Na powierzchni gleby należy rozsypać wiadro próchnicy lub kompostu zmieszanego z 15 g siarczanu potasu i 15 g superfosfatu na metr kwadratowy. Gdy nawóz zostanie równomiernie rozprowadzony na powierzchni gleby, należy przekopać glebę na głębokość około 25 cm, wprowadzając nawóz do gleby, a następnie wyrównać glebę, dokładnie ją spulchniając.

Przygotowanie sadzonek jeżyn

Idealną opcją na jesień jest roślina o zamkniętych korzeniach w pojemniku lub doniczce, ponieważ jest ona znacznie bardziej odporna i elastyczna. Jeśli takie sadzonki nie są dostępne, można kupić materiał do sadzenia z otwartym systemem korzeniowym.

Oznaki dobrych korzeni – wolne od uszkodzeń, zgnilizny, grzybów; świeże, nieprzerwane korzenie, które nie łamią się podczas zginania. Optymalny wiek sadzonki: 1 rok. Pędy muszą mieć co najmniej 0,5 cm średnicy i 1 m długości.

Przed sadzeniem najlepiej moczyć sadzonki jeżyny przez kilka godzin w roztworze dowolnego stymulatora wzrostu. Jeśli sadzonki mają zamknięty system korzeniowy (w doniczce), roztwór stymulatora wzrostu można dodać do ziemi doniczkowej. Jeśli nie masz żadnych stymulatorów wzrostu, namocz sadzonkę w zwykłej wodzie ogrzanej do temperatury pokojowej przez co najmniej kilka godzin.

Jeśli sadzonka jest bardzo długa (ponad 1 metr), zaleca się skrócenie jej do 1 metra, wykonując cięcie powyżej górnego pąka. Pamiętaj, aby nałożyć maść ogrodniczą na nacięcie.

Dołki do sadzenia jeżyn

Zalecane rozmiary otworów do sadzenia jeżyn to 30-40 cm głębokości i 30-40 cm średnicy. Jeżyny nie lubią, gdy ich korzenie są mokre, więc drenaż (piasek, keramzyt) i głębszy dołek (40-50 cm) są niezbędne w glebie gliniastej. Jeśli sadzisz sadzonkę o zamkniętych korzeniach w pojemniku, musisz wykopać dołek 2–3 razy większy niż pojemnik.

Odstępy między sąsiednimi dołkami w rzędzie wynoszą 1,5-2 m. Odstępy między rzędami wynoszą 1-1,5 m. Jeżyny są bardzo aktywnymi pędami, więc odstępy między ich krzewami muszą być wystarczające.

Dołek do sadzenia należy również wypełnić mieszanką gleby: wierzchnia warstwa gleby, próchnica (lub przefermentowany obornik lub kompost), piasek, torf, superfosfat (30-40 gramów) i siarczan potasu (20-30 gramów). Wszystko dokładnie wymieszaj i przygotuj dodatkową mieszankę próchnicy (kompostu) i ziemi ogrodowej, aby wypełnić posadzoną sadzonkę.

Sadzenie jeżyn

Rośliny z otwartym systemem korzeniowym - zaleca się namoczenie korzeni w gliniastej zawiesinie przed bezpośrednim sadzeniem. Sadzonki z zamkniętym systemem korzeniowym należy podlać dzień przed sadzeniem.

Zaleca się sadzenie w wilgotnej glebie, co oznacza, że gleba powinna być wcześniej podlana dużą ilością wody. Najlepsza głębokość sadzenia jest wtedy, gdy szyjka korzeniowa znajduje się 2-3 cm pod powierzchnią gleby (5-7 cm jest dopuszczalne na glebach lekkich).

Jeżyna posadzona zbyt głęboko lub zbyt wysoko będzie rozwijać się powoli, nie wykształci na czas odrostów korzeniowych, przemarznie zimą, a następnie umrze w upalne lato.

Sadząc jeżynę z otwartym systemem korzeniowym, należy najpierw zbudować niewielki kopiec ziemi ogrodowej, a następnie rozłożyć korzenie na boki.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności należy wypełnić sadzonkę żyzną glebą (bez nawozu) i upewnić się, że gleba wokół korzeni jest zagęszczona. Po posadzeniu gleba powinna być dobrze zagęszczona. Aby wypełnić puste przestrzenie między korzeniami a glebą, podlej wszystko 2 wiadrami wody. Okrąg wokół sadzonki można ściółkować torfem, kompostem, próchnicą lub trocinami w warstwie od 2 do 3 cm.

Pielęgnacja jeżyny

Sadzonki należy podlewać codziennie przez 2 tygodnie po posadzeniu, jeśli pogoda jest sucha. Dawka wynosi 1 wiadro na krzak. Ważne jest, aby wilgoć była naprawdę wchłaniana przez glebę.

Ściółkowanie jest konieczne, jeśli nie jest możliwe codzienne podlewanie. Ściółka zatrzyma wilgoć w glebie i zapobiegnie parowaniu. Można użyć humusu lub kompostu, rozłożonego w warstwie 5 cm lub 6 cm.

Jeśli podczas sadzenia zastosowano nawóz, w tym sezonie można obejść się bez dodatkowego nawożenia.

Wideo