Sadzenie nieszpułki jesienią

Medlievos sodinimas.

Modrzew to popularna wysoka krzewiasta roślina ogrodowa z pysznymi niebiesko-fioletowymi jagodami. Jagody są bogate w korzystne dla zdrowia pektyny (do 7%), które usuwają toksyny z organizmu, a same krzewy niesplik mogą być uprawiane jako żywopłoty. Jest całkowicie mrozoodporna i łatwa w utrzymaniu, czasie i miejscu sadzenia i dlatego może być bez obaw sadzona jesienią. Zakorzenia się praktycznie na każdej glebie uprawnej, a nawet w lesie.

Kiedy najlepiej sadzić drzewa jesienią? Zaleca się sadzenie w otwartym terenie 2-3 tygodnie przed pierwszymi przymrozkami. Optymalny czas na sadzenie to druga połowa października. W ciepłych rejonach południowej Litwy możliwe jest sadzenie pod koniec października. W chłodniejszych regionach lepiej jest sadzić na początku października, a przy bardzo ciepłej pogodzie również pod koniec września.

Gdzie sadzić nieszpułki

Ponieważ jest to bardzo mało wymagająca roślina, wybór lokalizacji nie powinien być trudny. Można ją opisać jako mrozoodporną (tolerującą zimowe mrozy do –40 C) i tolerującą cień. Cechy te wynikają z jej potężnego systemu korzeniowego, który energicznie rozrasta się w głąb i wszerz. Nadal jednak istnieją pewne zalecenia dotyczące miejsca uprawy.

Najlepiej jest wybrać jasne miejsce do sadzenia olch, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Tolerują cień, ale mogą dobrze produkować tylko w normalnym świetle.

Ogórki mogą rosnąć w prawie każdej glebie. Jednak najlepiej poradzą sobie w żyznej, neutralnej kwasowości, gliniastej lub piaszczysto-gliniastej, wilgotnej (ale nie podmokłej) glebie. Krzew toleruje jedynie podmokłe gleby i wody gruntowe bliżej niż 2,5 m.

.

Medlieva nie boi się gorących i zimnych wiatrów, więc nie musi szukać zacisznych, osłoniętych miejsc ani schronień. Wzdłuż ogrodzenia można posadzić krzewy.

Dołki do sadzenia medlaków

Optymalna głębokość i szerokość otworu – 60 centymetrów. Odległość między otworami do sadzenia, jeśli planujesz posadzić żywopłot z nieszpułki, powinna wynosić około 1,5-2 metrów.

Jeśli masz sadzonkę z zamkniętym systemem korzeniowym, otwór powinien być 2 razy większy od grudki ziemi na korzeniach.

Wykopany otwór należy wypełnić żyzną mieszanką gleby: wymieszać wierzchnią warstwę gleby (3 części), dobrze zgniły kompost (1 część), piasek (1 część). Wypełnij otwór w 2/3, pozostawiając pozostałą ziemię do wypełnienia otworu po posadzeniu. Zaleca się również dodanie do mieszanki potasowo-fosforowego nawozu mineralnego, takiego jak superfosfat (120 g) i siarczan potasu (40 g).

Sadzenie lucerny

Do sadzenia należy wybierać wyłącznie jednoroczne lub dwuletnie sadzonki lucerny.

Jeśli masz sadzonkę z otwartym systemem korzeniowym, musisz zrobić kopiec ziemi na środku dołka i posadzić sadzonkę na nim. Następnie upewnij się, że korzenie są proste i skierowane w dół, nie wyginając się w górę na końcach. Jeśli masz roślinę z zamkniętym systemem korzeniowym, po prostu umieść ją w dołku.

Uwaga na głębokość sadzenia: szyjka korzeniowa sadzonki powinna znajdować się 2 centymetry nad powierzchnią gleby. Jeśli szyjka będzie zbyt głęboka, pojawi się zbyt wiele niepotrzebnych odrostów korzeniowych.

Podczas sadzenia sadzonki niesplik należy przykryć jej korzenie ziemią. Okaz z otwartym systemem korzeniowym można przytrzymać za pień i delikatnie potrząsnąć, aby gleba mogła lepiej wypełnić puste przestrzenie między korzeniami. Lekko zagęść glebę wokół sadzonki.

Natychmiast podlej posadzone drzewo (2 wiadra wody na krzak). Zaleca się nalewanie wody w podzielonych ilościach.

Pielęgnacja niesplik po posadzeniu

Po posadzeniu drzewa w otwartym terenie, sadzonkę należy przyciąć, pozostawiając wysokość około 15-20 centymetrów. Po kilku godzinach (lub następnego dnia) należy sprawdzić miejsce sadzenia. Jeśli gleba opadła, należy ją uzupełnić do poprzedniego poziomu.

Na zimę ściółkuj ziemię wokół pnia krzewu jagodowego. Ściółka zatrzyma wilgoć w ziemi i ochroni młody system korzeniowy przed silnymi jesiennymi przymrozkami i zimowym chłodem. Jako ściółki można użyć bezkwasowego torfu, dobrze zgniłej próchnicy i zgniłych trocin. Warstwa ściółki powinna mieć około 7-10 cm grubości.

W następnym roku na wiosnę zaleca się ostrożne przycięcie wszystkich kwiatostanów niesplik. Pozwoli to młodemu krzewowi skoncentrować wszystkie wysiłki na wzmocnieniu się i zakorzenieniu w nowym miejscu.

Jeśli dodano nawóz do dołka w momencie sadzenia, nie ma potrzeby nawożenia krzewu przez pierwszy rok. W przeciwnym razie optymalne jest nawożenie w następnym roku wiosną złożonym nawozem, takim jak nitroamofoska, a jesienią nawozem potasowo-fosforowym, takim jak superfosfat i siarczan potasu.

Należy również zwrócić uwagę na inną cechę pielęgnacji krzewów niesplik. Nieszpułki wytwarzają silne odrosty korzeniowe, dlatego w przyszłości należy zwrócić uwagę na ich usuwanie.

Podobne artykuły

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.
Moliūgų sodinimas.
Aktinidijos.

Wideo