Uprawa cebuli zimowej

Asociatyvi nuotr.

Uprawa cebuli ozimej ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala zbierać liście kilka tygodni wcześniej wiosną i rzepę latem. Po drugie, zimowe uprawy cebuli są mniej narażone na uszkodzenia przez muchę cebulową. Po trzecie, sadzenie cebuli w zimnych porach roku z małymi sadzonkami (które mogą wyschnąć, jeśli nie zostaną posadzone do wiosny) spowoduje pojawienie się pełnoprawnych gąsienic cebuli.

Kiedy sadzić cebulę zimową

Cebulę zimową należy sadzić nie wcześniej niż w październiku. Niektórzy hodowcy twierdzą, że optymalnym czasem jest okres od końca października do listopada, na kilka tygodni przed zamarznięciem gruntu. Inni sadzą z powodzeniem w grudniu, o ile ziemia nie jest zamarznięta, nie ma warstwy śniegu i nie ma silnych mrozów. W takim przypadku cebula nie wyschnie przed silnym mrozem, pod warunkiem, że zostanie posadzona nieco gęściej niż wiosną oraz że będzie sucha i spieczona.

Gdzie lepiej sadzić cebulę zimową

Najlepiej jest wybrać miejsce równe, dobrze oświetlone i zabezpieczone przed mrozem. Cebulę należy sadzić wyłącznie w luźnej glebie; gęsta lub gliniasta gleba nie jest odpowiednia. Cebula lubi jasne i dostępne dla wiatru obszary i nie znosi stojącej wody.

Odpowiednie są gleby, na których wcześniej uprawiano pomidory, ogórki, ogórki, groch, groszek, fasolę, paprykę, wczesną kapustę, wszelkie zboża, buraki, rzodkiewki, gorczycę, rzepak, sałatę. Cebuli nie należy sadzić po ziemniakach, lucernie lub koniczynie czerwonej, ponieważ może to uszkodzić nicienie. Ale cebulę można sadzić po cebuli tylko raz, ponieważ w trzecim roku nie uzyskamy tam dobrych plonów.

Przygotowanie gleby do sadzenia cebuli ozimej

Podczas kopania należy dodać 5-6 kg próchnicy, 10 g siarczanu potasu i 20 g superfosfatu na każdy 1 m kw. gleby. Mucha cebulowa nie lubi składać jaj w luźnej glebie. Przed sadzeniem należy posypać glebę popiołem drzewnym (10 g/1 m kw.). Po tych zabiegach należy wstrząsnąć grządką, wyrównać i zagęścić glebę.

Uformować bruzdy w glebie w odległości 20-25 cm od siebie, na głębokość około 5-6 cm. Posyp je popiołem drzewnym lub mieszanką popiołu i pyłu tytoniowego, a następnie wymieszaj nawóz z glebą. Pomoże to chronić cebulę przed szkodnikami w glebie. Nie ma potrzeby podlewania cebulek – gleba jest wystarczająco wilgotna w tym czasie.

Jeśli będziesz siać w zamarzniętej ziemi, zaleca się wcześniejsze przygotowanie suchej, lekkiej mieszanki gleby, która zostanie użyta do bruzd sadzenia. Może to być zwykła żyzna ziemia ogrodowa, kompost lub mieszanka torfu, wermikompostu i piasku w równych częściach.

Przygotowanie sadzonek cebuli ozimej

Najpierw usuń wszystkie sadzonki cebuli, które są chore, zgniłe, mają miękki spód (z którego muszą wyrastać korzenie), są uschnięte i uszkodzone mechanicznie. Posortuj wybrane sadzonki według wielkości:

• do 1 cm średnicy - do uprawy rzepy,

• 1-3 cm średnicy – dla rzepy,

• o średnicy większej niż 3 cm – dla wczesnych liści.

Jeśli nie masz pewności co do zdrowia sadzonek, zaleca się ich dezynfekcję przed sadzeniem. W tym celu należy zanurzyć sadzonki cebuli w roztworze siarczanu miedzi (30 g/1 wiadro wody) na pół godziny, a następnie suszyć je w ciepłym pomieszczeniu przez 24 godziny. Alternatywnie, należy moczyć sadzonki cebuli w różowym roztworze nadmanganianu potasu przez 15 do 20 minut, a następnie dokładnie wysuszyć przed sadzeniem.

Sadzenie cebuli ozimej

Umieść suche sadzonki cebuli w bruździe w pozycji pionowej, pozostawiając 5-7 cm między nimi. Nie wciskaj sadzonek w glebę z całej siły, aby nie uszkodzić ich spodu. Upewnij się, że odległość od wierzchołka sadzonki do ziemi wynosi około 3–4 cm. Najmniejsze sadzonki można sadzić gęściej, w odstępach 3-5 cm, ponieważ tylko te najbardziej żywotne wykiełkują po zimie z powodu naturalnej selekcji.

Cebulki należy starannie przykryć żyzną glebą, ale nie podlewać; gleba ma wystarczającą wilgotność późną jesienią. Gdy zaczną się przymrozki, ściółkuj sadzonki suchymi liśćmi, igłami świerkowymi lub sosnowymi i przykryj ściółkę gałęziami, aby zapobiec znoszeniu przez wiatr. Jeśli w Twojej okolicy występują śnieżne zimy, możesz zrezygnować z dodatkowej osłony z agrofolii.

Ważne jest również, aby wiedzieć, jak głęboko sadzić cebulę ozimą w zimnych porach roku. Sadzonki posadzone zbyt głęboko będą kiełkować dłużej wiosną, zanim gleba się nagrzeje. Z kolei posadzone zbyt blisko powierzchni mogą zamarznąć lub podmoknąć. Dlatego też optymalna głębokość sadzenia sadzonek wynosi 5 cm. Jednak w przypadku cebuli liściowej nasiona i sadzonki powinny być wysiewane na głębokości 2–2,5 cm, z odstępem 2–3 cm w rzędzie sadzenia.

Pielęgnacja cebuli ozimej

Podlewanie Cebulę ozimą należy podlewać wiosną, gdy ziemia wyschnie po stopnieniu śniegu i ustaniu opadów deszczu. Cebulę należy podlewać regularnie. Należy jednak pamiętać, że stojąca wilgoć jest szkodliwa dla plonów tych warzyw. Jedno podlewanie tygodniowo będzie wystarczające: w tym okresie gleba musi być nawilżona tylko do głębokości 10-15 cm (spójrz na końcówki liści, aby sprawdzić, czy zaczęły żółknąć).

W okresie formowania się kwiatów potrzebna jest wystarczająca ilość wilgoci - co najmniej 35 litrów na 1 metr kwadratowy, ale jednocześnie ważne jest, aby nie nadmiernie zwilżać glebę - dlatego należy podlewać w zależności od ilości opadów. Później, podczas dojrzewania cebulek, podlewanie należy przerwać aż do zbiorów: pomoże to cebulkom lepiej rosnąć i przetrwać zimę w piwnicy.

Nawożenie Najskuteczniejsze jest nawożenie cebuli, gdy wiosną obserwuje się nadmierny wzrost liści. Do nawożenia należy rozcieńczyć 1 część krowiego łajna z 5 częściami wody. Bezpośrednio przed użyciem należy ponownie rozcieńczyć 1 litr przygotowanego roztworu obornika z 10 litrami wody i nanieść 2-3 litry na 1 metr kwadratowy grządki.

Przerzedzanie Gdy cebula trochę podrośnie, można rozpocząć przerzedzanie. Tradycyjnie wyrywa się najsłabsze i najmniejsze okazy, które można natychmiast zjeść. Pozostałe cebulki mają możliwość dalszego pełnego wzrostu, z większą przestrzenią, światłem, wilgocią i składnikami odżywczymi.

Wzrost.

Wideo