Wysiew grochu na sadzonki w domu w połowie marca. Uprawa sadzonek grochu

Asociatyvi nuotr.

Wiele osób może się zastanawiać: "Co nowego w uprawie groszku na parapecie? Przecież groszek już dobrze rośnie w otwartym terenie w ogrodzie”. Okazuje się jednak, że nie każdy dobrze rośnie na grządkach, a niektórzy ogrodnicy, którzy próbują siać na zewnątrz, nie otrzymują sadzonek ani zbiorów przez 3 lata z rzędu. Wysiane nasiona grochu wydają się znikać pod ziemią – prawdopodobnie grządki są zjadane przez ptaki lub zjadane przez głuszce pod ziemią. Dlatego też istnieją zalety kiełkowania grochu w domu:

Szansa na wczesne zbiory. Wysiew grochu na sadzonki – to szansa na wygranie czasu. Groch jest dość odporną rośliną i można go wysiewać na zewnątrz, gdy tylko ziemia jest mokra w kwietniu-maju, ale wolniej kiełkuje i rozwija się w ubogiej glebie niż na parapecie w domu lub w szklarni. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać młody groszek tak wcześnie, jak to możliwe, dobrym pomysłem jest kiełkowanie w domu.

• Późną wiosną. Być może planujesz ponownie wysiać groszek po zbiorach. W przypadku późnej wiosny, późny siew rujnuje wszelkie plany uzyskania podwójnych zbiorów z jednej grządki. Wysiewając groszek na rozsadę w domu, można regulować czas dojrzewania. Ale co zrobić, jeśli rzadko przychodzisz do ogrodu i nie masz czasu, aby wysiać nasiona grochu na zewnątrz we właściwym czasie? Wysiej je w domu w marcu, ponieważ sadzonki grochu nie zajmują dużo czasu ani miejsca.

• A jeśli groch wysiany na zewnątrz nie rośnie dobrze w grządkach. Wiele szkodników ogrodowych (krety, cietrzewie) lubi żywić się grochem, który zaczął kiełkować i pęcznieć. Możliwe jest również, że na polu wysiano nasiona niskiej jakości, co spowoduje nierówne, rzadkie uprawy zamiast schludnych rzędów. Uprawa sadzonek w domu pomoże uniknąć takiej sytuacji.

Przygotowanie nasion grochu do siewu

I jest to w rzeczywistości bardzo proste i szybkie w porównaniu do wybrednej papryki czy cukinii. Groch na rozsadę najlepiej wysiewać między 15 a 18 marca.

.

Najpierw moczymy nasiona grochu przez 1-2 dni w wodzie o temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Moczenie pomoże wybrać te nasiona, które na pewno wykiełkują, a także wybrać te, które są zepsute i straciły swój potencjał kiełkowania, ponieważ zdrowe namoczone nasiona grochu będą kiełkować powoli w ciągu 36 godzin. Ręcznik papierowy lub serwetka zwilżona wodą załatwi sprawę.

Przed sadzeniem nasiona grochu powinny być dezynfekowane w 2% roztworze nadmanganianu potasu przez 20 minut, aby chronić je przed chorobami i szkodnikami.

Przygotowanie gleby do siewu grochu

Gleba pod nasiona grochu musi być zdezynfekowana, luźna, napowietrzona, przepuszczalna, o neutralnej kwasowości (pH 6-7). Bardzo odpowiednie są gleby gliniaste i piaszczysto-gliniaste.

Można przygotować domową mieszankę gleby z humusem (lub zgnilizną) w stosunku 1:1:1, mieszankę gleby (np. po osice, dębie, topoli) i piasku miedzianego bez wtrąceń gliny.

Siew nasion grochu na sadzonki

Wypełnić pojemnik do wysiewu do wysokości 10 cm mieszanką gleby lub markowym podłożem i podlać zimną (25°C) osiadłą wodą. Po 10-15 minutach zrób wgłębienie w glebie czubkiem szpadla na nasiona (około 3 cm głębokości).

Odstępy między nasionami grochu powinny wynosić 1-2 cm, a między rzędami 3 cm. Po wysianiu ostrożnie wypełnij otwory ziemią i nawadniaj wodą przez sito.

Jeśli używasz samodzielnie przygotowanej mieszanki gleby, podlej nasiona po 6 godzinach płynnym nawozem humusowym. Jeśli jest to gotowe podłoże, które zostało wzbogacone w składniki odżywcze, wystarczy po 3-4 dniach zasilić je nawozami mikroelementowymi z borem i molibdenem.

Jeśli używasz gotowej mieszanki gleby, podlej nasiona po 6 godzinach płynnym nawozem humusowym.

Pielęgnacja sadzonek grochu

Pojemnik z wysianymi nasionami grochu należy przechowywać w pomieszczeniu w temperaturze 22-25°C, ale nie przed grzejnikiem, najlepiej pod fitolampą (8-10 godzin dziennie, 120 cm od szkółki).

Sadzonki grochu rosną szybko. Pierwsze sadzonki pojawią się w ciągu 1-2 dni. Następnie należy obniżyć temperaturę o 2–3 stopnie. Gleba w szkółce powinna być cały czas lekko wilgotna. Podlewanie zaleca się raz na 1,5-2 dni, a nadmiar wilgoci lepiej odprowadzić z tacy drenażowej 5-8 minut po podlaniu.

Starannie spulchniaj powierzchnię gleby do głębokości 3 mm dwa razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest cotygodniowe nawożenie sadzonek grochu 7-8 dni po wysiewie płynnym nawozem humusowym (choć nie jest to obowiązkowe).

W zależności od odmiany, sadzonki grochu można przesadzać do otwartego gruntu na zewnątrz po 15-22 dniach, a niektóre po 10-14 dniach. Dzięki temu groszek rośnie szybciej w domu w ciągu 10-14 dni niż w ogrodzie przy chłodnej wiosennej pogodzie.

Wideo