Otwarto najpotężniejszą mikrobiogazownię w krajach bałtyckich, zaprezentowano najbardziej wydajne technologie zarządzania gnojowicą i gnojówką (WIDEO)
W czwartek we wsi Pavabalkšnis w gminie Kazlų Rūda, z udziałem ministra rolnictwa Ignasa Hofmanasa, który serdecznie powitał gospodarstwo Aidasa i Dalii Kairaičisów, zainaugurowano działalność najpotężniejszego zakładu mikrobiodegradacji w krajach bałtyckich, „Biolectric“.
Belgijski producent „Biolectric“ za pośrednictwem swojego oficjalnego przedstawiciela na Litwie UAB „interAG“ zainstalował w gospodarstwie Kairaičis elektrownię o mocy 74 kW, która w pełni zaspokaja 75% zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną i cieplną.
Farma A. i D. Kairaičis jest największą rodzinną farmą mleczną na Litwie, posiadającą ponad 1 000 krów. W dniu uroczystości wydojono 885 krów. Dzienna wydajność mleczna wynosi 28-29 ton dziennie.
"Wszystko, czego potrzebujesz, to wola i pieniądze, a dobre życzenia się spełniają", powiedziała Dalia Kairaitienė kanałowi "Agrobitė play", zapytana, jak udało się zrealizować tak duży projekt.
Czy to wszystko jest potrzebne i czy to nie wymaga pieniędzy? Żartobliwie Kairaitienė odpowiedziała, że "po to są banki, aby pomóc nam żyć i realizować nasze pragnienia".
Finansowanie projektu zostało zapewnione przez SEB Bank, a 65% środków na wszystkie trzy projekty pochodzi również z Unii Europejskiej. Według pani Dalii, projekty całkowicie rozwiązały kwestię zarządzania gnojowicą i obornikiem raz na zawsze.
"Gdyby nie wsparcie UE, bardzo trudno byłoby wdrożyć takie projekty“, – powiedział Ugnius Stančiauskas, dyrektor UAB „interAG“, który podkreślił, że jest to czwarta zainstalowana biogazownia "Biolectric" na Litwie.
Najwydajniejsza stacja separacji-pasteryzacji gnojowicy „BRU 2000“ firmy BAUER FAN, a także najbardziej wydajny system separacji gnojowicy „S855GB“ firmy BAUER „S855GB“, również zostały zaprezentowane podczas wydarzenia.
Szczegółowy raport z tych wyjątkowych wydarzeń można znaleźć na naszym portalu „Agrobite.lt“ oraz na naszym kanale „Agrobite play“ na „Youtube“ w najbliższej przyszłości.
