Zrozpaczony rolnik: wilk zabił kolejne dwie owce (WIDEO)
Farmę Laimonasa Zaveckisa po raz drugi w ostatnich dniach odwiedził wilk, który zabił kolejne dwie owce.
"Dziś rano znalazłem dwie kolejne owce rozszarpane na kawałki w pobliżu domu. Boję się wyprowadzać (owce) na pastwisko, kiedy nawet koszą podwórko. Dwa ataki w ciągu czterech dni", Zaveckis udostępnił nowe wideo.
„Agrobite“ przypomina, że w nocy z 17 na 18 maja wilk wędrujący po pastwiskach skosił co najmniej około 30 owiec i jagniąt.
Słyszałem, że przedwczoraj owce beczały. Próbowałem dowiedzieć się dlaczego, ale nie widziałem wilka. A dziś wieczorem było bardzo źle", powiedział Zaveckis „Agrobitei“, dodając, że prawdopodobnie był jeden wilk. „Zrozumiałem po śladach”, – powiedział Laimonas, który ma licencję myśliwską, ale nie kupił jeszcze strzelby myśliwskiej.
Powiedział, że obecna procedura postępowania z problematycznymi wilkami nie jest korzystna, zbyt zagmatwana. Uzyskanie pozwolenia może zająć kilka tygodni.
Hodowcy owiec twierdzą, że byłoby znacznie skuteczniej, gdyby rolnik, który jest myśliwym, mógł reagować błyskawicznie i próbować upolować wilka, który sam atakuje gospodarstwo.
„Teraz próbuję przenieść wszystkie jagnięta w bezpieczniejsze miejsce. Niektóre z nich prawdopodobnie nie przeżyją z powodu odniesionych obrażeń, więc strata może wynieść około 40 zwierząt", mówi Zaveckis.
Myśliwi również nie mogą jeszcze pomóc rolnikowi. "Mówią, że możemy je wykończyć tylko strzałami, ale co z tego", powiedział ze smutkiem Laimonas.
To nie pierwszy raz, kiedy szaraki najechały farmę Zaveckisa, ale w przeszłości nie były tak powszechne. Rok wcześniej zabito kilka owiec.
„Dobrze, że wilk nie przeniósł się do innego stada oddalonego o około 500 metrów. Jest tam około 400 owiec. Obawiam się, że wilk może wrócić", powiedział Laimonas.
„Agrobite“ przypomina, że obecnie nie można polować na wilki. Zgodnie z zasadami polowań na terytorium Republiki Litewskiej, sezon polowań na wilki rozpoczyna się 15 października i trwa do 31 marca.
W ostatnim sezonie dozwolone było polowanie na 341 wilków, ale limit nie został nawet osiągnięty (326 zwierząt). Wśród upolowanych wilków był 1 wilk potrącony przez samochód i kolejne 6 pozyskanych ze środowiska naturalnego na podstawie specjalnych zezwoleń.
W niektórych przypadkach można uzyskać zezwolenie na usunięcie problematycznych wilków ze środowiska naturalnego, ale procedura jest skomplikowana biurokratycznie.
