Ministerstwo Środowiska: dostęp do zbiorników wodnych jest bezpłatny dla wszystkich

Asociatyvi nuotr. AM nuotr.

W związku z rozpoczynającym się sezonem kąpielowym, National Land Authority (NLA) przypomina, że wszystkie osoby mają prawo do swobodnego dostępu do zbiorników wodnych (stawów, jezior, rzek). Dostęp nie może być blokowany, utrudniany ani ograniczany w inny sposób. Jednocześnie ludzie muszą przestrzegać pewnych wymogów prawnych.

Prawo wyraźnie ustanawia obowiązek właścicieli lub użytkowników gruntów przylegających do zbiorników wodnych, aby umożliwić innym osobom dostęp do zbiorników wodnych.

Linia brzegowa zbiornika wodnego musi być wolna od przeszkód w odległości 5 metrów od linii brzegowej zbiornika wodnego. Jeżeli teren jest podmokły lub znajduje się na stromym zboczu (skarpie) przez pierwsze 5 metrów od linii brzegowej zbiornika wodnego, przejście należy zapewnić w większej odległości od wody, tak aby pas terenu o szerokości co najmniej jednego metra był odpowiedni dla osób przechodzących wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego.

Nie tylko prawa, ale i obowiązki

Oprócz prawa do korzystania z akwenów wodnych, przepisy nakładają na użytkowników rekreacyjnych również pewne obowiązki: nie mogą oni przechodzić przez prywatne podwórka lub działki, korzystać z legalnie postawionych ganków i innej prywatnej infrastruktury, zakłócać porządku publicznego, zaśmiecać itp. bez zgody właściciela, a także nie mogą zbliżać się do akwenu.

Dostęp do zbiornika wodnego musi odbywać się za pośrednictwem dróg publicznych, dróg dojazdowych lub dróg dojazdowych, które zostały przyznane innym osobom na podstawie służebności.

Jeżeli część niezamkniętej linii brzegowej wybrana do biwakowania jest oznaczona informacją (znakiem informacyjnym w formie zalecanej przez Organ Rządowy) stwierdzającą, że teren jest własnością prywatną, osoby samodzielnie biwakujące na niezamkniętej linii brzegowej bez zgody właściciela gruntu mogą to robić wyłącznie w porze dziennej: nie wcześniej niż półtorej godziny przed wschodem słońca i nie później niż półtorej godziny po zachodzie słońca.

Samodzielne biwakowanie na niezamkniętej linii brzegowej bez zgody właściciela gruntu jest dozwolone wyłącznie w porze dziennej.

Ustawa o obszarach chronionych przewiduje nie tylko prawo do biwakowania na prywatnej linii brzegowej, ale także obowiązek jej uprzątnięcia. Ustawa stanowi, że prawo osób do korzystania z linii brzegowej i przebywania na niej bez przeszkód jest nierozerwalnie związane z obowiązkiem zapewnienia, że środowisko w miejscu pobytu nie jest zanieczyszczone odpadami oraz że znajdujące się tam odpady są zbierane i usuwane lub unieszkodliwiane.

Prowadzenie lub parkowanie pojazdów silnikowych powinno być ograniczone do istniejących dróg, ulic, parkingów i podwórek mieszkalnych.

Kodeks wykroczeń administracyjnych Republiki Litewskiej przewiduje ostrzeżenie lub grzywnę za naruszenie zasad ochrony i użytkowania stref ochronnych lub przybrzeżnych stref ochronnych zbiorników wód powierzchniowych. Nadzór państwowy w tym obszarze sprawują urzędnicy Departamentu Ochrony Środowiska.

Aplinkos ministerija

Wideo